Zápal močových ciest: 8 tipov, ako sa ho zbaviť

Nepríjemné bolesti pri močení, ktoré môžu sprevádzať aj stopy krvi v moči sú neklamným dôkazom že ide o zápal močových ciest. Medzi príznaky tohto ochorenia v niektorých prípadoch patrí aj zvýšená teplota, nevoľnosť a zvracanie.
Podchladené sliznice sú ideálnym miestom pre šírenie baktérií, ktoré dokážu spôsobiť zápal. Ak vás príznaky trápia viac dní je dôležité aby ste navštívili lekára a ten vám predpísal vhodné lieky. Nedostatočne liečený zápal močových ciest môže vyústiť až v zápal chronický.
Zápal močových ciest u žien
Zápal močových ciest postihuje ženy omnoho častejšie ako mužov. Dôvodom je anatómia ženského tela. Ženy majú kratšiu močovú trubicu a preto sa baktérie dostanú do močového mechúra oveľa ľahšie. Najviac ohrozené sú ženy v období menopauzy, pretože ich hormonálna hladina je rozkolísaná.
Zápal močových ciest u detí
Infekcia urinárnych ciest neobchádza ani deti, u nich je však oveľa komplikovanejšie ju odhaliť. Menšie deti totiž nemusia trpieť všetkými známymi príznakmi. Je dôležité aby ste pri prvých náznakoch, akými je u detí napríklad bolesť brucha, radšej navštívili lekára.
Najviac ohrozené bývajú dievčatá v puberte. Neliečený zápal v tomto prípade môže spôsobiť neskoršie problémy so ženskými orgánmi a dokonca až neplodnosť.
Prevencia
Dodržiavanie týchto zásad dokáže predísť zápalu močového mechúra a tiež nepríjemným príznakom, ktoré ho dopĺňajú. Dodržiavať tieto tipy je vhodné aj keď trpíte často sa opakujúcim zápalom.
- Správna hygiena
Najdôležitejšou prevenciou pred vznikom zápalu močových ciest je správna hygiena. Baktériam, ktoré zápal spôsobujú sa úspešne vyhnete každodenným umývaním intímnych partii, no tiež aj správnym utieraním po použití toalety.
- Vhodné oblečenie
Mnohý ľudia považujú za spúšťač zápalu močových ciest zimné počasie, čo nie je tak úplne pravda. Spúšťačom zápalu je premnoženie baktérií v močovom mechúre, zimné počasie im pri tom ale značne napomáha. Stačí sa slabšie obliecť alebo si sadnúť na studenú lavičku, to vám podchladí sliznice a vytvoríte tak ideálne miesto pre množenie baktérií. Preto dbajte na vhodné oblečenie do chladného počasia. Okrem toho je vhodné nosiť aj bavlnené spodné prádlo.
- Vitamín C
Vitamín C okysľuje moč a zabraňuje šíreniu baktérií. Do svojho pestrého jedálnička ho môžete zaradiť pomocou doplnkov stravy, lepším variantom je ale zdravá strava a to najmä ovocie s vysokým obsahom vitamínu C.
- Urologický čaj
Urologický čaj je výborným podporným pomocníkom pri zápale močových ciest. Je to pomoc, ktorú môžete použiť už pri prvých príznakoch a ktorú odporúčajú mnohí lekári. Okrem toho je vhodné mať aj dostatočný pitný režim a vyhýbať sa sladeným nápojom či nápojom s obsahom kofeínu.
- Brusnice
Tieto chutné červené plody zabraňujú tomu, aby sa baktérie uchytili na slizniciach močového ústrojenstva. Brusnice sa preto odporúčajú ako rýchly pomocník pri prvých príznakoch no tiež aj ako prevencia pri často opakovaných zápaloch močového ústrojenstva.
- Bylinky
Okrem brusníc existujú aj iné bylinky s močopudnými účinkami. Ako prevencia sa odporúča využívať napríklad borievku, šalviu či žihľavu.
- Kúpeľ z prasličky
Vynikajúcim pomocníkom je aj teplý kúpeľ z prasličky roľnej. Pripravíte ho uvarením prasličky vo vode. Vodu následne preceďte a vylejte ju do pripravenej vane s vodou. Kúpeľ by nemal trvať viac ako pol hodinu. Dobre sa po ňom osušte a teplo sa oblečte.
- Antibiotiká
Antibiotiká nie sú najobľúbenejším riešením problémov, no v niektorých prípadoch sú nevyhnutné. Pri silnom zápale sa domácimi a prírodnými liekmi vyliečite len ťažko. Ak váš zápal sprevádza zvýšená teplota, moč obsahujúci krv, nevoľnosť a zvracanie je lepšie navštíviť svojho lekára a vyhnúť sa tak nepríjemným problémom v budúcnosti.