Vredy na žalúdku: príznaky a liečba
Žalúdočné vredy patria medzi chronické ochorenie, ktoré dokážu naozaj potrápiť. Zvyčajne sú dôsledkom nezdravého stravovania, stresu alebo častého užívania liekov. Viete, ako rozpoznať žalúdočné vredy a v čom spočíva ich liečba?
Čo sú žalúdočné vredy a ako vznikajú?
Žalúdočné vredy sú zápalové ochorenie, pri ktorom sú steny žalúdka alebo dvanástnika poškodené priamym pôsobením kyseliny chlorovodíkovej. Tá je súčasťou žalúdočných štiav a spolu s enzýmami slúži na trávenie potravy.
Obvykle sa vred vyvinie, keď je v žalúdku príliš veľa kyseliny. Vzniká však aj vtedy, keď sliznicu žalúdka a jej ochrannú sliznicu naruší alkohol, nekvalitná káva nalačno, fajčenie a taktiež nepravidelná, studená, alebo príliš horúca potrava. Samozrejme, k jeho narušeniu prispieva aj starý známy stres a mnohé lieky.
Masové rozšírenie vredovej choroby je však spôsobené infekciou baktériou Helicobacter pylori, ktorá sa zvyčajne prenáša už v detstve v rodine, prostredníctvom slín alebo iných telesných tekutín.
Žalúdočné vredy – prevencia
Vredy na žalúdku sú v prvom rade diagnóza. Väčšina z postihnutých sa snaží na internete nájsť odpoveď na to, ako ich liečiť, no iba málokto do hľadáčika prehliadača zadá heslo „žalúdočné vredy prevencia“ a zisťuje, ako sa im vyhnúť. Pokiaľ nechcete, aby vás vredy na žalúdku niekedy v budúcnosti trápili, určite:
- dbajte na zdravý jedálniček, sledujte si nutričné hodnoty a kalorické tabuľky,
- obmedzte stres,
- dostatočne odpočívajte a relaxujte,
- vyhýbajte sa fajčeniu a pitiu alkoholu,
- obmedzte pikantné a korenené jedlá, sýtené nápoje a príjem kofeínu.
Ako rozpoznať žalúdočné vredy?
Bolesť niekedy býva ostrá a pálivá, niekedy skôr tupá. Presná lokalizácia bolesti závisí od umiestnenia vredu. Zradné je, že žalúdočné vredy niekedy vôbec nebolia ( viď Žalúdočné vredy – príznaky) a zistia sa až pri vyšetrení zdanlivo nesúvisiacich problémov. Pacienti si často mýlia bolesť s pálením záhy alebo prázdnym žalúdkom.
Žalúdočné vredy – príznaky
Ako už bolo spomenuté, ak do internetového prehliadača zadáte heslo ako „žalúdočné vredy príznaky“, dočkáte sa príliš komplexných a rozmanitých výsledkov. Konkrétny druh príznaku vždy závisí od konkrétneho typu pacienta. Treba si však nať pozor na nasledujúce prejavy:
- bolesť v nadbrušku pri jedle,
- pálenie v pažeráku,
- časté nutkanie na zvracanie,
- pretrvávajúce bolesti brucha,
- hnačka,
- pocit návratu žalúdočných štiav späť do pažeráka.
Liečba vredov
Chirurgická liečba žalúdočných vredov sa vykonáva pomerne výnimočne a len pri komplikáciách. Liečba liekmi trvá približne šesť týždňov, po ktorých sa vykoná kontrolná endoskopia. Zo dňa na deň sa teda vredy vyliečiť určite nedajú. Súčasťou liečby je aj úprava životného štýlu pacienta (viď žalúdočné vredy strava), ktorý by mal dodržiavať zásady zdravej výživy. Vhodné jedlo pôsobí na neutralizáciu kyseliny, naopak kyslé alebo dráždivé jedlá ťažkosti zhoršujú.
Akými metódami sa najčastejšie liečia vredy na žalúdku?
Antibiotiká
Vo väčšine prípadov sa pri žalúdočných vredoch namiesto operácie odporúča liečba antibiotikami. Cieľom podávania antibiotík však nie je vyliečiť vred, ale odstrániť baktériu Helicobacter pylori, a tým zabrániť opakovanému výskytu vredu. Je zaujímavé, že v mnohých krajinách sa výskyt žalúdočných vredov v dôsledku častého používania antibiotík na iné ochorenia znížil, ale českí lekári tento trend zatiaľ nezaznamenali.
Lieky tlmiace problémy s trávením
Okrem antibiotík sa pri silnej bolesti používajú aj lieky na tlmenie tráviacich ťažkostí (antacidá), ktoré znižujú kyslosť a krátkodobo zmierňujú bolesť. Najčastejšie sa používajú lieky, ktoré blokujú vylučovanie kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku, inhibítory protónovej pumpy (PPI), medzi ktoré patrí napr. liek Omeprazol.
Domáca liečba a babské rady
Ako si poradiť so žalúdočnými vredmi vlastnými silami?
- Odporúča sa používať gél z aloe vera.
- Ochranný povlak sliznice pomôže vytvoriť sliz z ľanového semienka, ktorý sa získa vylúhovaním vo vlažnej vode.
- Môžete vyskúšať aj bobule goji, ktoré napomáhajú k celkovému detoxu organizmu.
- V prípade bolesti priložte na bolestivé miesto ľadový obklad.
Bylinky
Ak nie ste zástancami liekov a preferujete naturálnu cestu, môžete vyskúšať aj niektorých pomocníkov zo sveta rastlín.
- Kvet harmančeka.
- Koreň komonice lekárskej.
- Koreň medovky.
- Koreň nechtíka lekárskeho.
- Ľubovník bodkovaný.
- Pestrec mariánsky.
Žalúdočné vredy – strava
Váš jedálniček by sa mal riadiť zásadami zdravej výživy. V súčasnosti neexistuje žiadna špeciálna diéta a ani kalorické tabuľky na vredy na žalúdku, ktorá by mala preukázateľne významný pozitívny vplyv na proces hojenia. Existujú však výživové odporúčania, ktorých základným pravidlom je nedráždivosť. Inými slovami, konzumácia potravín, ktoré stimulujú vylučovanie žalúdočných štiav, je nevhodná. Ak ste krátko po operácii alebo sa na ňu chystáte, odporúča sa predovšetkým šetriaca diéta.
Vhodné potraviny
Na zmiernenie príznakov a podporu liečby žalúdočných vredov je vhodné konzumovať nasledujúce potraviny:
- brokolica – má vysoký opbsah antioxidantov a zásaditý charakter, používa ich aj šetriaca diéta,
- mandle – potláčajú pálenie záhy a znižujú tvorbu žalúdočnej kyseliny a aktivitu vredov,
- potraviny s probiotikami – kyslá kapusta a recepty z nej (vyskúšajte napríklad kórejské kimči), jogurt alebo kefírové mlieko,
- biela ryža – ľahko stráviteľná potravina, ktorá sa môže použiť na prípravu diétnych jedál (viď recepty s ryžou).
Tip na nutrične vhodné potraviny podporujujúce zdravú funkciu trávanie môžete napr. nájsť na webe Nutriadapt.
Nevhodné potraviny
Na druhej strane, tieto potraviny nepatria do jedálnička vhodného pre vredy na žalúdku:
- aromatické a korenené potraviny,
- káva a silný čaj,
- limonády,
- priemyslovo spracované potraviny,
- potraviny bohaté na cukry,
- alkoholické nápoje,
- smažené jedlá, či jedlá plné zoxidovaných tukov.
Čo funguje na kŕče?
Na rýchlu úľavu sa odporúča piť viac vody, ktorá zriedi žalúdočné kyseliny. Ďalej je tiež vhodné aj kefírové mlieko. Kefírové mlieko obsahuje množstvo vitamínov a probiotických baktérií, čím napomáha k správnemu fungovaniu trávenia. Taktiež zlepšuje aj rôzne formy alergií a autoimunitných ochorení.
Čo jesť, ak vás trápi črevná chrípka?
Okrem bolesti brucha a kŕčov sa žalúdočné vredy môžu prejavovať aj takými príznakmi, ako sú hnačka alebo vracanie. V konečnom dôsledku môžu vyvolávať rozličné infekcie a u pacienta sa môôže prejaviť aj črevná chrípka. V tomto prípade si musíte starostlivo vyberať, čo budete jesť. Medzi najlepšie diétne potraviny, ktoré toleruje črevná chrípka a aj vredy na žalúdku, patrí banán, suchý chlieb alebo mäkká ryža. Existuje dokonca aj diéta využívajúca výhradne recepty s ryžou, ktorou sa môžete inšpirovať, keď neviete, čo jesť pri hnačke.
Možné komplikácie
Žalúdočné vredy sa môžu ďalej komplikovať krvácaním, keď vred prenikne do cievy žalúdočnej steny. Ide o závažný stav, pri ktorom sa môže vyskytnúť zvracanie krvi a neskôr aj prítomnosť krvi v stolici.
Druhou najčastejšou komplikáciou je ruptúra vredu. Ide o penetráciu celej steny, v dôsledku čoho obsah tráviacej trubice potom vyteká do brušnej dutiny. Tento stav je sprevádzaný silnou bolesťou a jeho jedinou liečbou je urgentná operácia. Rovnako tak je potrebná okamžitá operácia, ak vred prenikne do susedného orgánu, napríklad do pankreasu.