Vianočné recepty – keto domáca paštéta a vianočné koláče bez lepku a bez cukru

Pokiaľ premýšľate nad tým, akú zdravú variantu pre klasické vianočné recepty pripraviť na poslednú chvíľu, tak nezúfajte. Naše recepty vám určite ukážu jednoduchú cestu k tým najrýchlejším, no zároveň zdravým vianočným receptom. Ocení ich každý milovník slaných i sladkých jedál bez lepku, nadšenec pre paleo a low carb recepty, či niekto, kto si aj v období Vianoc rád dáva pozor na kalorické tabuľky.

Ako vyhotoviť nutrične vyvážené recepty na Vianoce?

Vianoce sú nepochybne obdobím, kedy zvykne väčšina ľudí konzumovať veľké množstvá potravín bohatých na cukor, lepok, či omega 6 mastné kyseliny, čo nemusí byť tou najvhodnejšou kombináciou pre naše zdravie.

Ideálne vianočné recepty by teda mali byť dostatočne jednoduché na prípravu, pozostávať hlavne z jedál bohatých na zdravé tuky, probiotiká, omega 3 mastné kyseliny a predovšetkým by mali byť prirodzené vzhľadom k biologickej stavbe nášho tráviaceho traktu. Čiže ideálne keto, paleo, alebo low carb.

Obsahom receptov môže byť napr. domáca pečeňová paštéta, nakladaný hermelín, cibuľové chutney alebo naopak, domáci sirup, či orechy v mede. Pri vytváraní receptov môžete samozrejme zohľadniť aj individuálne stravovacie návyky vášho blízkeho – diéta pri dne si vyžaduje iný spôsob stravovania, ako keď niekto nesladí. Hoci mnohí z nás počas sviatkov neberú kalorické tabuľky až tak vážne, nemusíme si celoročnú zdravú stravu zničiť niekoľkodňovým hriechom.

Slané vianočné recepty

Slané vianočné recepty sa dajú vyladiť do rôznych chutí a rôznych svetových strán. Skvelo poslúži napr. nakladaný hermelín, jednoduchá domáca paštéta, domáce low carb sušienky s orechovým maslom alebo domáce cibuľové chutney. Navyše potešia aj ľudí, ktorých zaujíma ketónová diéta.

1

Nakladaný vianočný hermelín

Väčšina domácností má na naladaný hermelín svoje vlastné recepty na Vianoce, ale kedy inokedy experimentovať ako na Vianoce? Vyskúšajte niečo nové a možno objavíte svoju novú obľúbenú kombináciu.

A prečo je recept na nakladaný hermelín taký obľúbený? Jemná chuť syra sa dokonale kombinuje s výraznými prísadami, ako sú chilli papričky, cesnak, vlašské orechy alebo sušené slivky. Môžete sa prípadne pohrať aj s kombináciou korenín, najčastejšie sa používajú celé zrnká korenia alebo bobkový list, no môžete vyskúšať aj provensálske bylinky.

Recept na nakladaný hermelín môžete prispôsobiť aj iným druhom syra, obľúbený je balkánsky syr alebo feta. Pre odvážlivcov sú vhodné aj nakladané olomoucké syrčeky alebo romadur. Akurát si treba dať pozor na to, že nakladaný hermelín nie je najvhodnejšou pochúťkou pre tehotenskú diétu, pretože tehotné a dojčiace ženy by sa mali plesňovému syru vyhýbať. Rovnako je to aj s diétou pri dne.

Ingrediencie:

  • 4 ks hermelínu
  • 100 g vlašských orechov
  • 4 strúčiky cesnaku
  • 2 cibule
  • 2 chilli papričky
  • olivový olej
  • čerstvý tymián, rozmarín a majoránka

Postup:

Hermelíny rozrežte pozdĺžne na polovicu a jemne vydlabte mäkký stred. V miske dobre premiešajte nasekané vlašské orechy a cesnak. Dochuťte soľou a korením. Vydlabané polovice hermelínu naplňte zmesou a prikryte.

Do nádoby striedavo vkladajte hermelíny, čerstvé bylinky a nakrájanú cibuľu. Všetko zalejte olivovým olejom a nechajte dozrieť aspoň týždeň na chladnom mieste.

2

Jednoduchá domáca keto paštéta

Paštéta je vlastne druh mäsovej nátierky. To výrazne uľahčí rozhodovací proces tým, ktorí sa obávajú komplikovaného postupu, pretože nátierky robíme skoro každý doma. Domácu pečeňovú paštétu pripravíte za 30 minút a s minimálnou námahou.

Domáca paštéta môže obsahovať vnútornosti alebo rôzne druhy mäsa. Obľúbená je kuracia alebo kačacia pečeň, bravčové mäso a divina. Dôležité je mäso a vnútornosti dobre premiešať, aby mala domáca paštéta peknú hladkú konzistenciu. Domáca paštéta môže obsahovať aj orechy, mandle alebo brusnice – to je výhoda domáceho receptu, pretože si ho každý môže prispôsobiť podľa svojej chuti.

Hoci je jednoduchá domáca paštéta jedným z najobľúbenejších jedlých vianočných darčekov a poslúži ako efektívna zdravá večera, nie je vhodná pre každého. Vnútornosti sú napríklad pri dnovej diéte prísne zakázané a kvôli veľkému množstvu masla nebude najvhodnejšia ani pre tých, ktorí sa nezaujímajú o low carb stravovanie, alebo ketogénnu diétu. Ale aj zdravá strava môže byť niekedy obohatená o také pochúťky, ktoré nemajú práve ukážkové výživové hodnoty.

Domáca pečeňová paštéta – vianočný recept

Domáca paštéta podľša tohto receptu z kuracej pečene je veľmi jednoduchá na prípravu a ideálna ako darček na poslednú chvíľu.

Ingrediencie:

  • 400 g kuracej pečene
  • 250 g masla
  • 1 malá cibuľa
  • 1 čajová lyžička korenia (tymián, rozmarín, petržlen, nové korenie, bobkový list)
  • 2 polievkové lyžice smotany
  • soľ a čerstvo mleté korenie

Postup:

Pečeň očistite a nakrájajte na menšie kúsky. Cibuľu nakrájajte na malé kúsky. Na panvici rozpustite trochu masla a orestujte na ňom bylinky a pečeň. Po dvoch minútach pridajte cibuľu a pokračujte v restovaní, kým nie je pečeň hotová a cibuľa nezhnedne.

Restovanú pečeň zalejte smotanou a už viac nezahrievajte.

Ešte horúci obsah panvice presuňte do kuchynského robota s nadstavcom na sekanie a zľahka premixujte; pečeň by mala mať stále hrubú štruktúru. Postupne pridávajte maslo nakrájané na kúsky a zakaždým znova premixujte. Keď vám maslo dôjde, chvíľu ho ešte mixujte, aby ste vytvorili hladkú hmotu.

Ak má byť domáca keto pečeňová paštéta skutočne dokonalá, odporúčame ju v tejto fáze precediť cez jemné sitko, aby sa dôkladne odstránili všetky kúsky. Po precedení môžete pridať orechy, mandle alebo brusnice, ale nie je to potrebné. Nakoniec zmes nalejte do uzatvárateľných pohárov. Aby bol jedlý darček skutočne dokonalý, roztopte ešte trochu masla, polejte ním povrch paštéty a ozdobte zrnkami korenia alebo čerstvými bylinkami. Paštétu nechajte odpočívať v chladničke aspoň dve hodiny, aby krásne stuhla a získala hodvábnu konzistenciu.

3

Cibuľové chutney bez cukru

Slané recepty na Vianoce skvelo doplní aj cibuľové chutney bez cukru. Má mierne pikantnú a aj sladkú chuť a je skvelým doplnkom k rôznym syrom alebo hamburgerom, dáva nový rozmer domácej pečeňovej paštéte a dobre ju znáša aj obľúbená šampiňónová omáčka. Recept na chutney je navyše smiešne jednoduchý, vyžaduje si iba trochu času a poteší každého fanúšika paleo, low carb, alebo nízkosacharidových receptov.

Ingrediencie:

  • 500 g cibule (najlepšie červenej)
  • 100 g xylitolu (prípadne iného sladidla
  • 2 polievkové lyžice vínneho octu
  • 2 čajové lyžičky balzamikového octu
  • 2 strúčiky nasekaného cesnaku
  • 3 lyžice olivového oleja (prípadne iného oleja patriaceho medzi zdravé tuky)
  • soľ, korenie

Postup:

Cibuľu nakrájajte na polkolieska, vo veľkej panvici rozohrejte olivový olej, nechajte ho speniť a na miernom ohni za občasného miešania duste asi 20 minút. Cibuľa by nemala byť chrumkavá. Môžete pridať štipku soli, vďaka ktorej cibuľa pustí šťavu a nespáli sa.

Postupne by sa mal objem cibule zmenšiť približne o polovicu. Pridajte asi tretinu xylitolu a nechajte ďalších 15 minút bublať, prípadne môžete pridať lyžicu vody, aby sa zmes nepripálila. Potom pridajte zvyšok xylitolu a ostatné prísady, dochuťte soľou a korením. Na miernom ohni nechajte bublať asi 45 minút.

Ešte horúce cibuľové chutney naplňte do pohárov, obráťte ich hore dnom a nechajte vychladnúť.

Namiesto cesnaku môžete experimentovať aj s inými prísadami, aby ste cibuľové chutney posunuli pikantným smerom. Skvelý je čerstvý aj sušený zázvor alebo chilli.

4

Bylinková soľ na Vianoce

Pre milovníkov varenia patrí bylinková soľ medzi skvelé recepty na Vianoce. Bylinná soľ je skvelá pre prípravu zdravej večere, je vhodná pre tých, ktorí dodržiavajú ketónovú diétu, alebo preferujú low carb a ich strava sa skaldá primárne z nízkosacharidových receptov. Vďaka rôznym kombináciám byliniek vás bylinková soľ môže preniesť napríklad do Talianska alebo Francúzska.

Bylinková soľ znesie prípravu v mixéri, ale viac zábavy si užijete pri jej sekaní nožom – aj vďaka tomu je to skutočný darček pre domácich majstrov. Pri výbere soli sa zamerajte na čistú morskú soľ bez pridaného jódu alebo fluoridu; štruktúra soli by mala byť hrubšia. Výber byliniek je úplne na vašej fantázii, môžete pridať aj cesnak, aby ste dodali ďalší chuťový rozmer.

Ingrediencie:

  • 800 ml čerstvých byliniek zbavených všetkých stoniek a iných nejedlých častí (tento objem zahŕňa aj cesnak)
  • 200 ml hrubej morskej soli

Postup:

Očistené bylinky položte na veľkú kuchynskú dosku, vezmite veľký nôž a začnite krájať. Asi po minúte pridajte polovicu soli a pokračujte v krájaní, potom pridajte zvyšnú soľ a sekajte, až pokiaľ nebudete spokojní s hrubosťou zmesi.

Na plech rozprestrite papier na pečenie a posypte ho bylinkovou soľou v tenkej vrstve. Nechajte pri izbovej teplote schnúť asi dva dni, občas premiešajte.

Sladké vianočné recepty

Sladké vianočné recepty (a zároveň aj paleo, či low carb recepty) sú skvelou odmenou nielen pre obdarovaného, ale aj pre toho, kto ich daruje. Domáci pečený čaj, orechy v mede alebo domáca granola s vlastným korením poteší skoro každého. Prípadne sa môžete inšpirovať aj receptami na vianočné perníčky, či iné vianočné cukrovinky. Tak dobrú chuť!

1

Domáca granola

K zdravej strave samozrejme patria aj zdravé raňajky a práve domáce müsli je v posledných rokoch veľkým hitom. Domáca granola môže obsahovať všetko, čo máte radi – chrumkavé vločky, semienka a orechy doplnené ovocím podľa vašej chuti, môžete pridať aj kakao alebo kokos. Navyše je jej príprava až smiešne jednoduchá. A to z nej robí horúceho kandidáta na jedlé vianočné darčeky na poslednú chvíľu.

Pri príprave sa riaďte predovšetkým chuťou príjemcu. A hoci sa vianočné cukrovinky v oblasti zdravej výživy príliš neodporúčajú, táto chrumkavá pochúťka zaujme deti i dospelých, a keďže jej výživové hodnoty sú viac než priaznivé, neohrozí ani vaše kalorické tabuľky.

Ingrediencie na 1 veľký plech:

  • 350 g ovsených, špaldových alebo ražných vločiek
  • 175 g orechov – podľa chuti sú vhodné lieskové orechy, kešu, pekanové orechy, mandle alebo pistácie (odporúčajú sa hlavne orechy, ktoré sú chudobné na omega 6 mastné kyseliny)

Ingrediencie na marinádu:

  • 90 g masla
  • 110 g tmavého trstinového cukru s vysokým obsahom melasy
  • štipka soli
  • 1 čajová lyžička perníkového korenia
  • ½ čajovej lyžičky pomarančovej kôry

Postup:

Rúru predhrejte na 170 stupňov. Oriešky nasekajte nahrubo a zmiešajte ich s vločkami vo veľkej mise. Prísady na marinádu zohrejte v hrnci – nemusí sa variť, ale maslo by sa malo rozpustiť, aby vznikol hustý krém. Marinádu nalejte do suchých prísad a dobre premiešajte.

Plech na pečenie vyložte papierom na pečenie a rozložte naň zmes. Pečte v predhriatej rúre asi 30 minút, počas pečenia miešajte. Skladujte najlepšie vo vzduchotesnej nádobe, aby sa domáca granola nerozmočila.

2

Domáce vianočné koláče bez lepku a bez cukru

Domáce vianočné koláče bez lepku a bez cukru (ktoré patria medzi low carb recepty) určite potešia každého milovníka cukroviniek bez lepku a bez cukru. Ak neviete, ako zdravo pribrať, tieto zdravé domáce vianočné koláče môžu byť skvelým tipom. Slúžia ako desiata, ale sú vhodné aj ako súčasť raňajok s jogurtom a čerstvým ovocím, alebo pokojne aj ako zdravá večera.

Ingrediencie:

  • 150 g ovsených vločiek
  • 80 g lieskových orieškov
  • 100 g lieskovo-orieškového masla
  • 80 g datlí namočených cez noc
  • 1 vajce
  • 5 polievkových lyžíc vlažnej vody
  • kúsok horkej čokolády

Postup:

Všetky prísady okrem čokolády vložte do mixéra a rozmixujte. Do zmesi vmiešajte čokoládu. Vytvarujte placky na plech vystlaný papierom na pečenie a pečte približne 20 – 25 minút pri teplote 180 stupňov.

3

Klasické vianočné orechy v mede

Vlašské orechy v mede sú obľúbenou paleo pochúťkou už mnoho rokov a vďaka ich jednoduchej príprave sú jedným z najčastejšie pripravovaných darčekov na poslednú chvíľu.

Navyše, vlašské orechy v mede obsahujú iba dve zložky. Pri ich výbere si však odporúčame dať obzvlášť veľký pozor na kvalitu.

Postup:

Umiestnite orechy do nádoby tak, aby väčšie a ťažšie boli na dne, a potom prejdite k ľahším, ktoré sa tak ľahko neprepadávajú. Potom všetko opatrne zalejte medom. A to je všetko. Gurmáni môžu pridať aj nejaké korenie – napríklad levanduľu, celú škoricu alebo tymián. Tento expresný recept na orechy v mede zvládne aj malé dieťa a urobí vám veľkú radosť. A hoci vianočné cukrovinky nie sú odporúčané priemyslom zdravej výživy, proti tejto pochúťke (v primeranom množstve) nemožno nič namietať.

Tekuté vianočné recepty

Tekuté vianočné darčeky sú veľmi obľúbené, ale často radšej fľašku tekutiny kupujeme, než aby sme sa dali do jej vlastnoručnej výroby. Výroba domáceho pečeného čaju, alebo domáceho sirupu, pritom nie je žiadna 30-dňová výzva, ale môže byť hotová už v priebehu pol hodiny.

1

Domáci pečený čaj

Pečený čaj je v posledných rokoch obľúbenou pochúťkou v mnohých kaviarňach, ale nie je ťažké pripraviť si ho aj doma. Recept na pečený čaj počíta hlavne s rôznymi druhmi ovocia, takže je to skvelá príležitosť na spracovanie prebytkov úrody zo záhrady.

Pečený čaj patrí medzi také vianočné recepty, ktoré nie sú náročné na prípravu. Stačí dať ovocie do rúry, pridať cukor, alebo sladidlo (ak chcete byť low carb, či bez cukru) a všetko ostatné sa urobí samo.

Ktoré ovocie je však najlepšie do pečeného čaju? Vhodné sú jablká aj hrušky a samozrejme bobuľovité ovocie, ako sú maliny, černice alebo ríbezle. Ríbezle tiež dodávajú čaju mierne kyslastú a osviežujúcu chuť. Rakytník rešetliakový je tiež veľmi obľúbený a považuje sa za superzdravú potravinu. Obľúbené sú aj citrusové plody, ktoré je ale pred pečením potrebné olúpať, aby čaj nezhorkol. Pri grapefruitoch však buďte opatrní, pretože môžu prebiť chuť iného ovocia.

Ingrediencie:

  • 3 kg ovocia podľa vlastného výberu
  • 1 kg sladidla (napr. xylitolu)
  • korenie (škorica, klinčeky, badyán)

Postup:

Rúru predhrejte na 180 stupňov. Ovocie umyte, z väčších kusov (jablká, hrušky, slivky) odstráňte kôstky a nakrájajte ich na menšie kúsky. Citrusové plody ošúpte a nakrájajte na menšie kúsky. Ovocie rozložte do zapekacej misy, posypte sladidlom, pridajte korenie a dobre premiešajte. Všetko pečte asi 30 minút za občasného miešania.

Po upečení ešte horúcim ovocím naplňte poháre, obráťte ich hore dnom a nechajte vychladnúť. Vďaka sladidlu je pečený čaj konzervovaný a môže sa skladovať pri izbovej teplote.

2

Domáci vianočný sirup bez cukru

Domáci sirup môže byť skvelým spôsobom spracovania prebytkov zo záhrady. V zime sa dá použiť do čaju, v lete sú zas domáce sirupy ideálne do limonád. Príprava je jednoduchá čo sa týka ingrediencií, ale varenie zaberie trochu času.

Základnými zložkami sú sladidlo a voda. Potom sa už fantázii medze nekladú, domáci sirup môžete pripraviť takmer z čohokoľvek. Vynikajúci je napríklad jednoduchý domáci zázvorový sirup, pri ktorom uvaríte 120 g čerstvého zázvoru, 1 kg sladidla a pol litra vody. Pridajte šťavu z dvoch citrónov a máte hotovo. Tento jednoduchý recept radí domáci zázvorový sirup medzi vhodné domáce sirupy do limonád a čajov, ktoré dokážu poriadne zahriať.

Ponúkame vám recept na domáci zázvorový sirup, ktorý je takmer elixírom zdravia. Pri pravidelnom užívaní počas jesene a zimy dokáže zaručiť, že odvráti nachladnutie, nádchu a chrípku.

Ingrediencie:

  • 3 ošúpané citróny
  • 10 cm zázvoru
  • 3 čajové lyžičky klinčekov
  • 2 čajové lyžičky mletej škorice
  • sladidlo (napr. xylitol)

Postup:

Do litrového pohára postupne vložte citróny nakrájané na plátky a očistený zázvor. Všetko posypte klinčekmi a škoricou a nakoniec zalejte medom. Uskladnite v chladničke a po 2 – 3 dňoch, keď zmes trochu zriedi, môžete začať používať domáci zázvorový sirup. Najlepšie účinky na zdravie má už po lyžičkách, ale môže sa pridávať aj do čaju.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.