Vajíčková pomazánka – recepty

Obed uvarený pre celú rodinu vám dal zabrať a na večeru vám nezostáva veľa energie ani času? Takáto situácia si vyžaduje rýchlu večeru, a to je presne ten správny čas obrátiť sa na jeden z pilierov slovenskej i českej kuchyne – nátierky. Jednou z najobľúbenejších je vajíčková pomazánka, ktorú možno pripraviť na mnoho spôsobov. Či už sa rozhodnete pre klasický, vegánsky alebo zdravý recept na vajíčkovú pomazánku, úspech je zaručený!

Ako vybrať vajcia?

Každé vajce predávané v Slovenskej republike musí mať povinné identifikačné údaje. Podľa nich sa dá zistiť, z akého typu chovu a z ktorej krajiny vajce pochádza.

Prvá číslica označuje spôsob chovu sliepok:

  • „1“ – vajcia z voľného chovu
  • „2“ – vajcia od nosníc v kurínoch (na podstielke)
  • „3“ – vajcia od nosníc v klietkach
  • „0“ – vajcia nosníc z ekologického chovu (BIO), tzv. šťastné vajcia

Písmená označujú kód krajiny pôvodu (slovenské vajcia sú označené SK). Posledné štyri číslice potom označujú registračné číslo konkrétnej farmy (chovu).

Pôvod vajec vždy kontrolujte priamo na vajíčku, nestačí sa pozrieť na obal. Výrobca musí uviesť rozlišovacie číslo triediarne, ktoré obsahuje aj kód krajiny (napr. SK123). To neznamená, že vajcia boli vyprodukované v tejto krajine. Vajcia z ktorejkoľvek krajiny sa môžu triediť v českej triediarni a na obale sa objaví kód SK.

Vajcia sa tiež delia do tzv. hmotnostných skupín:

  • XL, veľmi veľké vajcia, hmotnosť nad 73 g
  • L, veľké vajcia, hmotnosť od 63 g do 73 g
  • M, stredne veľké vajce, hmotnosť od 53 g do 63 g
  • S, malé vajíčko, hmotnosť menšia ako 53 g

Varené vajcia a ako ich správne variť?

Mohlo by sa zdať, že uvariť vajce nie je ťažké. To je pravda, ale aby ste sa uistili, že recept na vajíčkovú pomazánku bude vždy úspešný, mali by ste dodržiavať niekoľko zásad. Najdôležitejšie je, aby vajcia a voda mali podobnú teplotu. To znamená, že ak chcete variť vajcia priamo z chladničky, voda bude studená. Keď majú vajcia izbovú teplotu, môžete ich vložiť priamo do vriacej vody. Vajíčka je dobré ponoriť do vody pomocou lyžice. Vajíčka by mali byť úplne ponorené vo vode, aby sa rovnomerne uvarili.

V závislosti od počiatočnej teploty vody sa mení aj čas varenia. Vajíčková pomazánka vyžaduje vajcia uvarené natvrdo – ak ich dáte do vriacej vody, varte ich 9 minút, v studenej vode asi o minútu dlhšie. Ďalšími obľúbenými úpravami vajec, najmä na raňajky, sú vajcia na mäkko (varené 5 minút vo vriacej vode) alebo vajcia na pare (7 minút vo vriacej vode). Tieto prípravky sú vhodné aj pre rôzne diéty, napríklad pri keto diéte sú veľmi obľúbené vajcia na všetky spôsoby.

Okamžite po dosiahnutí správneho času je potrebné vajcia schladiť ľadovou (alebo aspoň veľmi studenou) vodou. Tým sa zastaví varenie a vďaka rýchlemu ochladeniu sa vajcia ľahšie olúpu. Odporúča sa tiež pridať do vody trochu octu, aby sa olupovanie uľahčilo.

Ako sa robí vajíčková pomazánka?

Obľúbený recept na vajíčkovú pomazánku sa najčastejšie pripravuje v čase Veľkej noci, keď sa doma nazbiera veľké množstvo natvrdo uvarených vajec. Je to však škoda, pretože tento hit domácej kuchyne, letných táborov a školských jedální má neuveriteľné množstvo variácií, ako sú napríklad vajíčková pomazánka s tvarohom, s majonézou, s avokádom. A existuje dokonca aj vegánska vaječná nátierka z tofu.

Hlavnou zložkou sú samozrejme vajcia, ktoré majú vynikajúce nutričné hodnoty. Je to prakticky jeden z najkvalitnejších proteínov, ktoré možno telu dodať. Obsahujú tiež kvalitné zdravé tuky, veľa vitamínov (v žĺtku nájdete vitamíny A, D, E, K), vápnik a železo. Vďaka vysokému obsahu bielkovín je vaječná nátierka jednou z najzdravších nátierok a je ideálna pre ketónovú diétu.

Vajíčka sú však často odsudzované kvôli ich spojitosti so zvýšenou hladinou cholesterolu a nie práve najlepšími hodnotami v kalorických tabuľkách. Dobrou správou je, že tieto obavy sú zbytočné. Vaječný žĺtok síce obsahuje cholesterol, ale určite nie v množstve, ktoré by mohlo človeku uškodiť. Hladinu cholesterolu zvyšujú najmä nasýtené tuky (napríklad tie, ktoré sa nachádzajú v smažených jedlách alebo sladkostiach kúpených v obchode), ktoré sa vo vajciach prakticky nenachádzajú.

Vyskúšajte diétu s Ketomix

Vajíčková pomazánka – recept a ingrediencie

Hlavnou ingredienciou sú samozrejme vajcia. Riadne uvarené natvrdo, olúpané a opláchnuté, aby sa do jedla nepridali ani tie najmenšie škrupinky. Aby mala hotová vajíčková pomazánka čas spojiť všetky chute a získať správnu konzistenciu, je dobré ju po zmiešaní nechať aspoň hodinu odpočívať v chladničke.

Na základ nátierky je vhodné veľké množstvo ingrediencií. Veľmi obľúbená je vaječná nátierka s tvarohom, masťou alebo roztierateľným maslom, ale môžete použiť aj maslo alebo margarín. Zdravá vaječná nátierka si vyžaduje niečo ľahšie, napríklad grécky jogurt alebo tvaroh. Klasická vaječná nátierka sa vyrába z majonézy. Určite vyskúšajte domáci!

Skvelou prílohou k vajíčkam je horčica. Aj v tomto prípade existuje veľké množstvo variácií, ktoré môžu spestriť akýkoľvek recept na vaječnú nátierku. Môžete použiť klasickú plnotučnú, ale aj dijonskú, hrubú alebo anglickú.

Na ozdobu a dodanie sviežosti je vždy vhodné niečo zelené. Môžete použiť žeruchu, pažítku, jarnú cibuľku, medvedí cesnak alebo iné bylinky podľa chuti.

Neexistuje len jeden správny spôsob prípravy vajíčkovej pomazánky. Klasický recept na vaječnú nátierku môžete spestriť množstvom ďalších ingrediencií. Medzi bežné prísady patrí mrkva, červená repa, zeler alebo nakladané uhorky. Modernejšou verziou je vaječná nátierka s avokádom. Pre menej obvyklé kombinácie sú vhodné aj kapary, sušené paradajky alebo rôzne druhy údenín.

Varené vajcia a najlepšie recepty na vajíčkovú pomazánku

Receptov na vajíčkovú pomazánku je veľké množstvo a vyberie si z nich naozaj každý – či už ste milovník klasiky, zástanca zdravého životného štýlu, vegán alebo držíte redukčnú diétu. Nájdete tu klasickú vajíčkovú pomazánku s majonézou, ako aj zdravé nátierky, napríklad diétnu vaječnú nátierku s tvarohom alebo vegánsku vaječnú nátierku s tofu.

1

Klasická vajíčková pomazánka s majonézou

Vajíčková pomazánka s majonézou, ako ju všetci poznáme. Vďaka majonéze má jemnú a zároveň mierne pikantnú chuť.

Ingrediencie:

  • 6 vajec
  • ½ cibule
  • 1 polievková lyžica horčice
  • 2-3 polievkové lyžice majonézy
  • 1 kyslá uhorka
  • soľ, korenie

Postup:

Najprv uvarte 6 vajec natvrdo a nechajte ich vychladnúť. Potom ich ošúpte a nakrájajte na kocky. Ak si chcete ušetriť prácu, praktickým nástrojom je krájač na vajcia alebo koliesko na krájanie štvorcov (to isté sa používa na zemiakový šalát). Tieto nástroje môžete získať doslova za pár drobných. Pripravené vajcia vložte do misky a pridajte majonézu. Najlepšia je samozrejme domáca majonéza, ale veľmi dobre poslúži aj majonéza kúpená v obchode. Potom do zmesi pridajte lyžicu plnotučnej horčice, uhorku a cibuľu – oboje nakrájané na malé kocky.

Podľa chuti dochuťte soľou a korením. Podávajte s čerstvým alebo domácim chlebom.

2

Vajíčková pomazánka bez majonézy

Určite nie je pravda, že podľa klasického receptu sa nedá pripraviť zdravá vaječná nátierka. Základom tohto receptu je dobre vymiešané maslo zmiešané so žĺtkami.

Ingrediencie:

  • 3 lyžice masla
  • 4-5 vajec uvarených natvrdo
  • plnotučná horčica
  • soľ, korenie
  • voliteľne jarná cibuľka alebo pažítka

Postup:

Maslo nechajte vychladnúť na izbovú teplotu. Uvarené vajcia nechajte vychladnúť, ošúpte a rozkrojte na polovicu. Žĺtky rozbijeme a roztlačíme s roztopeným maslom, pridáme horčicu. Ak je zmes príliš tuhá, môžete pridať niekoľko kvapiek mlieka (alebo majonézy, ak nie je vaším cieľom zdravá vaječná nátierka). Zmes ochuťte soľou a korením a pridajte nadrobno nasekané bielky. Nakoniec vmiešajte nasekanú jarnú cibuľku alebo pažítku (môžete ich použiť aj len na ozdobu).

Pripravenou žĺtkovou zmesou môžete naplniť aj zdobiace vrecko a naplniť ňou polovice vajec. Na ozdobu môžete použiť uhorky, sterilizovanú papriku alebo akékoľvek bylinky a jednoduché občerstvenie je hotové.

3

Zdravá vajíčková pomazánka s tvarohom

Táto zdravá vajíčková pomazánka vás prekvapí svojou ľahkosťou. Môže sa kľudne zaradiť aj do ketónovej, alebo nízkosacharidovej diéty.

Ingrediencie:

  • 5 vajec
  • 250 g tvarohu
  • 2 polievkové lyžice zmäknutého masla
  • trochu plnotučného mlieka
  • 3-5 strúčikov cesnaku
  • hrsť nasekanej pažítky

Postup:

Vajcia uvarte natvrdo, nechajte vychladnúť a opatrne ich ošúpte. Nakrájajte ich na kocky alebo použite krájač na vajcia. Potom zmiešajte tvaroh so zmäknutým maslom. Zmes spracovávajte, kým sa nezbavíte všetkých hrudiek. Ak je zmes príliš hustá a nerozotiera sa dostatočne, pridajte mlieko, aby zmäkla. Cesnak ošúpeme, pretlačíme cez lis a pridáme do zmesi. V poslednom kroku pridajte kocky vajec a výslednú nátierku podľa chuti osoľte a okoreňte. Tesne pred podávaním pridajte za hrsť vetvičiek pažítky nasekaných nadrobno.

4

Vegánska vajíčková pomazánka

Nie je to vajíčková nátierka v pravom slova zmysle, ale určite má svoje miesto. Vegánska vaječná nátierka je založená na bielom tofu namiesto vajec. Tofu je bohaté na vitamíny skupiny B a obsahuje aj minerálne látky, ako je vápnik, železo a horčík. Typická vaječná chuť vegánskej vaječnej nátierky sa však získava použitím čiernej soli, ktorá sa ťaží vo vulkanických oblastiach Indie, Pakistanu, Bangladéša alebo Nepálu a vďaka svojej mierne sírnej chuti dokáže dokonale napodobniť chuť vajec.

Ingrediencie:

  • 1 kus bieleho tofu
  • 1 cibuľa
  • ½ čajovej lyžičky kurkumy
  • 1 lyžička čiernej soli kala namak
  • 1 čajová lyžička horčice
  • 100 ml sójovej majonézy
  • korenie

Postup:

Biele tofu nastrúhajte na najjemnejšom strúhadle. Veľkosť cibule zvoľte podľa počtu porcií a chuti. Cibuľu ošúpeme, nakrájame nadrobno a zmiešame s nastrúhaným tofu. Do zmesi pridajte sójovú majonézu a horčicu a dobre premiešajte. Nakoniec ochuťte kurkumou, čiernou soľou a korením a vegánska vaječná nátierka je hotová. Podávajte s celozrnným chlebom. Recept je vhodný aj pre ľudí s intoleranciou laktózy.

Tip: Vyskúšajte náš jednoduchý recept na celozrnný kuskus s tofu!

5

Vajíčková pomazánka s olivami

Nielen v slovenských kuchárskych knihách nájdete recept na vajíčkovú pomazánku. Pridaním stredomorských ingrediencií získa toto jedlo ďalší chuťový rozmer.

Ingrediencie:

  • 1 ks jarnej cibuľky
  • 2 ks sterilizovaných uhoriek
  • 125 g mäkkého syra
  • 6 vajec
  • 8 čiernych olív
  • mleté čierne korenie, horčica, soľ, tatárska omáčka

Postup:

Vajcia uvarte natvrdo, vychladnite a ošúpte, nakrájajte na kocky alebo pretlačte cez mriežku. Jarnú cibuľku, uhorky a olivy nakrájajte nadrobno a zmiešajte s vajcami. Pridajte horčicu a soľ a korenie podľa chuti. Nakoniec pridajte tatársku omáčku alebo majonézu, ktoré ovplyvnia hustotu výslednej nátierky.

Ak máte väčší záujem o zdravú a diétnu vaječnú nátierku, môžete majonézu nahradiť napríklad gréckym jogurtom.

6

Vajíčková pomazánka s avokádom

Avokádo má vynikajúce nutričné hodnoty a zároveň výbornú chuť, preto je v posledných rokoch jednou z najobľúbenejších potravín. Hoci ide o ovocie, výživové hodnoty avokáda sú ideálne aj pre nízkosacharidovú diétu. Obsahuje veľa zdravých tukov a minimum sacharidov.

Ingrediencie:

  • 4 vajcia
  • 1 zrelé avokádo
  • 1 šalotka
  • 4 polievkové lyžice majonézy
  • soľ, korenie

Postup:

Vajcia uvarte natvrdo, vychlaďte a ošúpte. Šalotku nakrájajte nadrobno, vydlabte dužinu avokáda, pridajte žĺtky a majonézu. Zmes rozmixujte tyčovým mixérom na pastu, ktorú ochuťte soľou a korením. Do hmoty jemne vmiešajte nadrobno nasekané bielky. Tento recept na vajíčkovú pomazánku sa výborne hodí aj do nízkosacharidovej a keto diéty.

7

Vajíčková pomazánka s mrkvou

Táto zdravá vajíčková pomazánka vás naozaj presvedčí, že aj zdravé stravovanie môže uspokojiť vaše chuťové poháriky. Výborne sa hodí aj ku ketónovej diéte, prípadne nízkosacharidovej diéte.

Ingrediencie:

  • 4 vajcia
  • 1 veľká mrkva
  • strúhaný syr
  • ½ cibule
  • plnotučná horčica

Postup:

Vajcia uvarte natvrdo, nechajte ich vychladnúť, ošúpte a nastrúhajte na hrubom strúhadle. Mrkvu očistite a nastrúhajte na jemnom strúhadle. Cibuľu nakrájajte nadrobno, všetky prísady zmiešajte a spojte s nastrúhaným syrom a horčicou. Dochuťte soľou a korením.

8

Vajíčková pomazánka s medvedím cesnakom

Medvedí cesnak je jednou z najmodernejších jarných surovín a jeho zber sa medzi ľuďmi šíri podobne ako hubárčenie. Len pozor, aby ste si ho nezamieňali s jedovatou konvalinkou – vnímajte svoje čuchové bunky a nasledujte jemnú cesnakovú vôňu.

Ingrediencie:

  • 250 g brusníc
  • 3 vajcia uvarené natvrdo
  • hrsť medvedieho cesnaku
  • soľ, korenie

Postup:

Ošúpané vajcia nastrúhajte na jemnom strúhadle (môžete použiť aj lis na cesnak) a zmiešajte ich s lúhom. Ak je zmes príliš hustá, môžete ju zriediť bielym jogurtom. Nakoniec pridajte nasekaný medvedí cesnak a dochuťte soľou a korením.

9

BONUS: Domáca majonéza

Klasická majonéza obsahuje len niekoľko zložiek a jej príprava nie je náročná. Napriek tomu môže dodať pokrmu ten správny nádych.

Ingrediencie:

  • 2 veľké čerstvé žĺtky
  • 1 čajová lyžička dijonskej horčice
  • ½ čajovej lyžičky soli
  • 1 PL citrónovej šťavy
  • 80 ml panenského olivového oleja
  • 200 ml arašidového alebo slnečnicového oleja

Postup:

Musíte sa uistiť, že všetky potraviny majú izbovú teplotu, inak hrozí, že sa majonéza zrazí! V miske metličkou vyšľahajte žĺtky, horčicu, soľ a korenie. Potom zašľahajte citrónovú šťavu, zmiešajte oba oleje a pridajte ich do žĺtkovej zmesi – najprv po kvapkách. Pridajte viack iba vtedy, keď sa predchádzajúca kvapka vstrebe. Keď zmes začne hustnúť, môžete začať opatrne pridávať olej. Keď sa všetok olej vstrebe, ochutnajte a dochuťte podľa potreby.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.