Sýte jesenné polievky
Dni sa pomaly predlžujú, teploty klesajú a so stromov čoskoro opadnú aj posledné listy. Značí to jediné – jeseň je v plnom prúde a pomaly sa blíži zima. A presne do týchto dní sa perfektne hodia polievky. Polievky zasýtia a zahrejú nie len náš žalúdok, ale aj dušu. Polievky sú jednoduché na prípravu a polievky recepty sú vhodné aj pre úplných začiatočníkov. Niektoré rýchle polievky sú hotové do pár minút a výsledkom je zdravé, rýchle jedlo, ktoré zasýti, aj zahreje.
Či už sú to klasické slovenské polievky, ako ich poznáme z domu, krémové polievky, alebo polievky pre deti – chutné a rýchle polievky sa hodia na každú príležitosť. Servírovať sa dajú ako rýchla zdravá večera, desiata, obed, alebo olovrant. V niektorých kultúrach sa polievka konzumuje aj na raňajky.
Polievky recepty
Polievky recepty ponúkajú toľko rôznych možností, že nikdy neomrzia. S mäsom, alebo bez, krémové, alebo s cestovinami, knedličkami, alebo haluškami, rýchle polievky, alebo tradičné slovenské polievky, na ktoré si treba vyhradiť viac času. Sýte, horúce a ideálne na krátke jesenné a zimné dni – také sú pestré jesenné polievky recepty.
Rýchla polievka Hokkaido
Táto rýchla polievka patrí medzi krémové polievky recepty, ktoré vyžadujú minimum krájania, ingrediencií a kuchárskych zručností. Hotová je prakticky za pár minút a hokkaido polievka je ideálna ako rýchla zdravá večera, alebo desiata. Zaručene zasýti, ale aj zahreje a to aj vďaka chilli a zázvoru – ingredienciám, ktoré prirodzene zahrievajú organizmus. A ak vynecháte chilli, táto polievka jednoznačne patrí medzi polievky pre deti.
Ingrediencie:
- 1 kg hokkaido tekvice
- 500 ml kuracieho, alebo zeleninového vývaru
- 250 ml kokosového mlieka
- 20 g čerstvého zázvoru
- chilli podľa chuti
- 1 strúčik cesnaku
- 1 menšia cibuľa
- ½ čajovej lyžičky škorice
- 2 lyžice olivového oleja
- soľ
- čierne korenie
Postup:
Hokkaido tekvicu rozkrojte, vydlabte semienka lyžicou a nakrájajte na pásiky. Trúbu predhrejte na 180 C. Hokkaido tekvicu rozložte na papier na pečenie, osoľte, pokvapkajte olivovým olejom a zmiešajte s pretlačeným cesnakom. Pečte, až kým tekvica nie je zľahka skaramelizovaná a opečená. Medzi tým si očistite a nakrájajte zázvor. Keď je tekvica upečená, všetky ingrediencie vložte do misy a rozmixujte ponorným mixérom do hladka.
Pri servírovaní môžete polievku ozdobiť tekvicovými semiačkami. Tie kúpite napríklad na e-shope Grizly.sk.
Paradajková polievka so syrom a cuketou
Je viacero možností, ako sa pristupovať k paradajkovej polievke. Taliani by si zrejme o paradajkovej polievke tak, ako ju poznáme z jedální, pomysleli svoje. Jej chuť je však nezameniteľná a môže vyvolať veľa príjemných spomienok. Na druhú stranu svieža, pravá talianska paradajková polievka má tiež svoje čaro a prinesie trochu slnka do sychravých jesenných dní. Tento polievka recept navyše patrí medzi rýchle polievky, ktoré sú hotové do pol hodiny a určite patrí medzi obľúbené polievky pre deti.
Ingrediencie:
- 400 g paradajky v konzerve
- 140 g paradajkový pretlak
- 1 cibuľa
- 2-3 strúčiky cesnaku
- 1 stredne veľká cuketa
- bazalka
- oregano
- čierne korenie
- soľ
- 2 lyžice olivového oleja
- 500 ml zeleninového vývaru
- tvrdý syr ementál, parmezán, alebo iný syr podľa chuti
- 1 lyžica cukru
Postup:
Cibuľu a cesnak nakrájajte na jemno a osmažte na olivovom oleji do zlatista. Pridajte paradajky z konzervy a paradajkový pretlak, osoľte a okoreňte. Pridajte nasekané bylinky, ak nemáte čerstvé, môžete pokojne použiť sušené a priveďte k varu. Zalejte zeleninovým vývarom, dobre premiešajte a pár minút povarte. Ak sa vám polievka zdá príliš kyslá, pridajte polievkovú lyžicu soli. Kým sa polievka varí, nastrúhajte cuketu na hrubom strúhadle. Pridajte do polievky a ešte pár minút povarte. Odstavte z plameňa a servírujte s nastrúhaným syrom a bylinkami.
TIP: Ak ste milovníkmi letných receptou a voňavých byliniek, vyskúšajte recepty s bazalkou.
Marocká polievka z červenej šošovice
Tento polievka recept vás teleportuje do severnej Afriky, priamo na marocký trh, kde to vonia korením a hrá farbami. Aj keď táto marocká polievka nepatrí medzi rýchle polievky, na prípravu je stále nenáročná a je prevoňaná korením, ktoré vás navyše zahreje počas sychravých jesenných a zimných dní. Dôležitou ingredienciou v tejto polievke je červená šošovica, ktorá patrí medzi najobľúbenejšie a najvýživnejšie strukoviny.
Ingrediencie:
- cibuľa
- mrkva
- 2 stonky zeleru
- 1-2 mrkvy
- 4 strúčiky cesnaku
- 1 a ½ lyžičky čierneho korenia
- 1 a ½ lyžičky kurkumy
- 1 lyžička rímskej rasce
- 1 lyžička škorice
- kúsok zázvoru, alebo 1 lyžička mletého zázvoru
- chilli podľa chuti
- 1 lyžička mletej sladkej papriky
- 1 konzerva paradajok
- 3 lyžice paradajkového pretlaku
- 1 pohár hnedej šošovice
- 1 pohár červenej šošovice
- 1 konzerva cíceru
- 500 ml zeleninového vývaru
- čerstvý nasekaný koriander
- citrónová šťava z 1 citróna
- olivový olej
Postup:
Očistite cibuľu a nakrájajte na malé kocky. Zeler a mrkvu nakrájajte na jemno a všetko spolu smažte na miernom plameni približne 5 minút. Pridajte všetko soľ, korenie a najemno nasekaný, alebo pretlačený cesnak a smažte ďalšie 1-2 minúty. Pridajte paradajky, paradajkový pretlak, hnedú a červenú šošovicu a cícer. Priveďte k varu a po 5 minútach pridajte zeleninový vývar. Stlmte plameň a varte približne 45 minút až pokým nebude šošovica úplne uvarená. Na záver pridajte citrónovú šťavu. Servírujte posypané čerstvým koriandrom.
Hutná fazuľová polievka s údeným mäsom
Táto hutná a sýta polievka reprezentuje slovenské polievky. Pre svoju bohatosť a sýtosť ju pokojne môžeme považovať na hlavný chod, ktorý zahreje a zaručene zasýti. Výborne sa do nej hodia napríklad aj halušky do polievky.
Ingrediencie:
- 1 pohár veľkej bielej fazule
- 1 cibuľa
- 3 strúčiky cesnaku
- 1 menšie údené koleno
- 1 pohár veľkých jačmenných krúpov
- 1 petržlen
- 1 mrkva
- 2 lyžice oleja
- soľ
- čierne korenie
- rasca
- mletá červená paprika
- bobkový list
- petržlenová vňať
Postup:
S prípravou polievky treba začať už deň vopred, kedy si cez noc namočíme bielu fazuľu. Na druhý deň, keď začíname s prípravou polievky bielu fazuľu prepláchneme a spolu s údeným kolenom vložíme do hrnca. Veľké jačmenné krúpy tiež pred varením namočíme na nejaký čas do vody. Fazuľu a údené koleno zalejeme 2 litrami studenej vody a varíme približne hodinu. Jačmenné krúpy pridáme po 30 minútach varenia.
Koreňovú zeleninu očistíme a nakrájame na malé kocky.
Na panvici zohrejeme olej a osmažíme na ňom cibuľu, cesnak a všetko korenie. Pridáme koreňovú zeleninu a trochu popražíme.
Keď je fazuľa takmer mäkká pridáme zeleninu a varíme ďalších 30 minút. Keď sa údené koleno oddeľuje od kosti, vyberieme ho z polievky, nakrájame na menšie kúsky a vrátime naspäť.
Servírujeme s nasekanou čerstvou petržlenovou vňaťou.
Kapustovo-cviklová polievka recept
Táto rýchla polievka trochu pripomína boršč, ale je oveľa jednoduchšia a na prípravu rýchlejšia. Navyše je diétna a ľahká, takže ak sa snažíte zredukovať hmotnosť, tento polievka recept je pri diéte veľmi vhodný.
Ingrediencie:
- 1 červená cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- ½ hlávky, alebo 1 menšia červená kapusta
- 3 cvikle
- 1 liter zeleninového vývaru
- soľ
- čierne korenie
- rasca
- bobkový list
- 2 lyžice oleja
Postup:
Na oleji osmažíme najemno nakrájanú cibuľu a keď je osmažená do sklovita, pridáme pretlačený cesnak a korenie. Následne do hrnca vložíme na jemné pásiky nakrájanú, alebo nastrúhanú červenú kapustu a podusíme. Po chvíli pridáme na hrubom strúhadle nastrúhanú cviklu, zalejeme vývarom a varíme, až pokým nie je zelenina mäkká.
Polievky sú ideálnym pokrmom do chladnejšieho počasia. Vychutnať sa dajú pod dekou z obľúbeného hrnčeku, alebo ako nedeľný obed. Ich príprava je jednoduchá, finančne nenáročná a zvládne ju naozaj každý.