Rýchla večera 7x inak
Brokolicová krémová polievka
Ako prvý recept vám ponúkame lahodnú brokolicovú krémovú polievku. Brokolica je známa hlavne vysokým obsahom vitamínov, najmä vitamínu C. Je bohatým zdrojom vlákniny, betakaroténu a kyseliny listovej. Má aj niekoľko pozitívnych účinkov na zdravie vďaka tomu, že obsahuje vitamín K, ktorý pôsobí na zápaly v tele. Taktiež detoxikuje krv. Vďaka tomu je brokolica častou surovinou, využívanou v kuchyni.
Ingrediencie na 4 porcie :
- 1 veľká brokolica
- 1 strúčik cesnaku
- 1 stredne veľká cibuľa
- 2 veľké zemiaky
- 1 smotana na varenie
- soľ
- čierne korenie
- olej
- voda
Na ozdobu :
- chlieb
- kyslá smotana
Postup :
Ako prvé si pripravíme všetky ingrediencie. Očistíme cibuľu a cesnak. Následne ich nakrájame. Môžeme ich nakrájať aj na väčšie kúsky, pretože neskôr všetko zmixujeme pomocou ponorného mixéru. Do hrnca si nalejeme olej, pridáme cibuľu s cesnakom a pražíme.
Umyjeme si brokolicu, ktorú nakrájame na menšie časti aby sa skôr a lepšie uvarila. Pridáme ju do hrnca k cesnaku a cibuľke. Pražíme tak 5 minút, vďaka tomuto kroku, brokolicou prejdú všetky chute, ktoré v konečnom výsledku pridajú polievke dokonalú chuť.
Po 5 minútach ingrediencie zalejeme vodou. Pridáme očistené a nakrájané zemiaky, ktoré nám slúžia hlavne na zahustenie. Osolíme štipkou soli a čiernym korením. Túto zmes varíme približne 30 minút, dokým brokolica a zemiaky nezmäknú.
4 ružičky brokolice si odložíme na ozdobu a zvyšok zmixujeme ponorným mixérom. Ak je polievka príliš riedka, pridáme smotanu na varenie, ktorá zjemní všetky chute. V prípade, že preferujete polievky bez smotany na varenie, tak vám odporúčame recept na brokolicovú polievku, ktorá je dobrou alternatívou aj pre ľudí, ktorí trpia alergiou na laktózu.
Chlieb nám poslúži na ozdobu ale aj ako príloha. Chlieb si nakrájame na štvorčeky a pražíme ho na pekáči s olejom dochrumkava.
Do polievky, ktorú máme naservírovanú v tanieri pridáme aj lyžicu kyslej smotany, navrch nasypeme opražený chlebík a pridáme ružičku brokolice. Môžeme podávať!
Tekvicová krémová polievka
Ďalší recept, ktorý vám predstavíme bude tekvicová polievka, konkrétne polievka z hokkaido tekvice. Hokkaido je dnes veľmi populárnou surovinou, ktorá sa objavuje častejšie a častejšie v receptoch rôzneho druhu. Prečo je to tak? Ako brokolica, tak aj hokkaido tekvica je hotová vitamínová bomba. Navyše jej pravidelnou konzumáciou sa zlepšuje zrak ako aj znižuje krvný tlak. Je veľmi užitočná, v prípade ak trpíte vysokým obsahom cholesterolu v krvi, hokkaido napomáha k jeho zníženiu. To je však len hŕstka pozitívnych účinkov na zdravie.
Ingrediencie na 4 porcie :
- 1 hokkaido tekvica
- 1 stredne veľká cibuľa
- 1 strúčik cesnaku
- 1 stredne veľký zemiak
- 1 stredne veľká mrkva
- 2 PL olivového oleja
- soľ
- čierne korenie
- mletá rasca
- majorán
- zázvor
- voda alebo zeleninový vývar
Na ozdobu :
- tekvicové semienka
- balzamkcový ocot
- kyslá smotana
Postup :
Prvým krokom bude príprava všetkých potrebných ingrediencií. Najťažšie to bude s tekvicou keďže jej dužina je hrubá. Budeme potrebovať ostrý nôž. Tekvicu rozkrojíme napoly a vydlabeme všetky jadierka, ktoré sa tam nachádzajú. Nakrájame ju na drobnejšie kocky, ale pozor, nešúpeme ju! Jej dužina je plná vitamínov, o ktoré predsa nechceme prísť.
Očistenú a nakrájanú cibuľku speníme na oleji spolu s cesnakom. Pridáme tekvicu hokkaido a ako v prvom recepte, tak aj v tomto prípade k cibuľke a cesnaku pridáme tekvicu, aby sa spojili všetky chute.
Pražíme po dobu 5 – 10 minút. Túto zmes zalejeme vodou alebo zeleninovým vývarom. Výber je na vás podľa toho, čo viac preferujete. Pridáme očistený a nakrájaný zemiak a taktiež očistenú mrkvu. Dochutíme soľou, čiernym korením, mletou rascou a dokonca môžeme pridať aj nastrúhaný zázvor. Zázvor dodá polievke zaujímavú chuť.
Varíme dokým nám suroviny nezmäknú. Následne všetko zmixujeme a necháme ešte raz zovrieť. Nakoniec pridáme majorán.
Na ozdobu si pripravíme panvicu s olivovým olejom, na ktorom opražíme tekvicové semienka. Do tanierov pridáme aj lyžicu kyslej smotany, na ktorú nasypeme opražené semienka a pre ešte lepšiu chuť pridáme aj balzamicový ocot. Môžeme podávať!
Tip pre vás :
Hokkaido polievka je najlepšia druhý deň po uvarení!
Pórová polievka
Nasledujúcim receptom bude pórová polievka. Pór patrí medzi zeleninu, ktorá je bohužiaľ nedoceňovaná, pričom jeho pravidelná konzumácia prináša so sebou len samé pozitíva. Pochádza z Prednej Ázie. Má celé spektrum liečivých účinkov, ktoré využívali už v staroveku. Bol považovaný aj ako nenahraditeľný protijed pri otrave alkoholom. Pór nielenže čistí telo a detoxikuje, dokonca aj posilňuje imunitu a stabilizuje krvný cukor. Ak by ste chceli držať diétu, tak pór je skvelá voľba keďže obsahuje minimum tukov a cukrov. Pórová polievka je jednou z najlepších polievok, tak neváhajte a vyskúšajte tento jednoduchý a veľmi chutný recept na večeru či na rýchly obed!
Ingrediencie na 4 porcie :
- 2 póry
- 1 stredne veľká cibuľa
- 4 strúčiky cesnaku
- 5 stredne veľkých zemiakov
- zeleninový vývar
- 2 PL olivového oleja
- bobkový list
- soľ
- čierne korenie
Na ozdobu :
- petržlenová vňať
- kyslá smotana
Postup :
Na začiatok si poriadne a dôkladne očistíme pór. Odrežeme z neho zelenú časť a taktiež aj korene. Je dôležité dbať na to aby na póre nezostali kúsky hliny. Pór nakrájame na drobnejšie kúsky. Na základe toho sa nám lepšie uvarí.
Očistíme cibuľku, ktorú následne orestujeme na olivovom oleji. Cibuľku restujeme a následne pridáme nakrájaný pór. Pražíme až kým pór nezmäkne. Keď je pór dostatočne mäkký, pridáme prelisované strúčiky cesnaku. Všetky chute sa nám krásne prepoja.
Zemiaky očistíme, nakrájame a pridáme do hrnca k zvyšným ingredienciám. Všetko zalejeme zeleninovým vývarom. Pridáme soľ, štipku čierneho korenia a jeden bobkový list. Poprípade dochutíme podľa potreby a chuti.
Polievku privedieme do varu a varíme ju na miernom plameni, dokým sa zemiaky neuvaria a nezmäknú. Hotovú polievku rozmixujeme ponorným mixérom, avšak ešte predtým je potrebné vybrať bobkový list. Na tento krok netreba zabúdať. Polievku ešte raz privedieme do varu, kvôli konečnému prepojeniu všetkých chutí.
Následne polievku naberieme so misiek, ozdobíme ju petržlenovou vňaťou, môžeme aj kyslou smotanou a vychutnávame si jemné chute polievky.
Plnené zapekané avokádo
Ďalším rýchlym receptom do zbierky zaujímavých a chutných receptov bude plnené zapekané avokádo. A prečo práve avokádo ? Pretože je to ovocie, ktoré obsahuje najvyšší obsah bielkovín a zdraviu prospešných tukov. Je plné vitamínov od vitamínu E a C až po vitamín B6, ktorý je obzvlášť dôležitý pre správne fungovanie nervovej sústavy. Okrem už zmienených vitamínov je avokádo bohaté aj na draslík, horčík a železo.
Je preukázané, že avokádo je veľmi nápomocné pri snahe o zníženie hmotnosti, dokonca vďaka tomu, že obsahuje vysoké hladiny folátu znižuje riziko depresie. Navyše, zdravá a ľahká večera podporuje dobrý spánok a ten je pri redukcii váhy nesmierne dôležitý.
Neexistuje žiadny dôvod, prečo nevyskúšať toto jedinečné ovocie!
Recept, ktorý sme si pre vás pripravili vám zaberie maximálne 20 minút, pričom jeho náročnosť je veľmi nízka.
Ingrediencie :
- 2 ks zrelého avokáda
- 1,5 PL cesnakového oleja
- 4 ks vajec
- 200 g tvrdého strúhaného syru
- soľ
- čierne korenie
Postup :
Pri príprave avokáda je dôležité dbať na to, aby bolo avokádo zrelé. Zistíte to jednoducho. Ak je avokádo tvrdé a má zelenú farbu, zrelé nie je. Môžete sa o tom uistiť aj tak, že odstránite stopku a pod ňou uvidíte zelenú dužinu. Avšak nestrácajte nádej, avokádo položte na tmavé miesto s izbovou teplotou a do troch dní bude zrelé. Zmení farbu zo zelenej na žltú a taktiež už nebude tvrdé ale mäkké.
Dávajte pozor na to, aby dužina pod stopkou nebola hnedá. To znamená, že avokádo nie je dobré a v tomto prípade by ste ho konzumovať nemali.
Keď máme avokádo zrelé, tak ho rozkrojíme a ako prvé z neho vyberieme kôstku. Obe polky avokáda potrieme cesnakovým olejom a dochutíme podľa chuti soľou a čiernym korením. To isté zopakujeme aj s druhým avokádom. Keď máme takto pripravené a dochutené oba avokáda, do každej jamky, ktorá nám zostala po kôstke, rozbijeme jedno vajíčko.
Zapneme rúru na 180 stupňov. Pripravíme si plech na pečenie, ktorý vystelieme papierom na pečenie. Na plech na pečenie položíme avokádo, ktoré posypeme tvrdým strúhaným syrom. Keď je rúra dostatočne vyhriata, vložíme do nej avokádo. Pečieme dokým vajíčko nestuhne, približne 10 minút.
Takto pripravené a upečené avokádo môžeme servírovať, určite ním nikto nepohrdne.
Opekané cuketové plátky
Nasledujúci recept, ktorý si pripravíme budú opekané cuketové plátky s mrkvovo zemiakovou kašou. Cuketa je jeden z najobľúbenejších plodov a aby toho nebolo málo, je jednou z najzdravších zelenín. Najviac živín sa nachádza v jej šupke, takže tip pre vás, šupku nevyhadzujte ! Najlepšou cuketou je mladá cuketa, pretože má výraznejšiu chuť. Taktiež zaujímavosťou je, že jadierka, ktoré sa v cukete nachádzajú sa dajú opražiť a použiť namiesto orieškov.
Ingrediencie :
- 200 g zemiakov
- 2 ks mrkvy
- plátok masla
- himalájska soľ
- 2 ks stredne veľkej cukety
- 4 strúčiky cesnaku
- 2 PL olivového oleja
Na ozdobu :
- čerstvé bylinky
Postup :
Ako prvé si pripravíme mrkvovo zemiakovú kašu. Očistíme a nakrájame zemiaky s mrkvou. Následne ich vložíme do hrnca, kde ich spolu varíme až kým nezmäknú. Keď sú dostatočne mäkké, pridáme maslo. Osolíme podľa chuti a všetko spolu roztlačíme a premiešame.
Následne pripravíme cuketové plátky. Cuketu si naplátkujeme pomocou škrabky na zemiaky. Potom si očistíme a ošúpeme cesnak, ktorý nakrájame na plátky a orestujeme ho na olivovom oleji. K cesnaku pridáme naplátkovanú cuketu a opekáme. Občas zmes premiešame. Keď máme všetko pripravené, môžeme servírovať!
Cuketové plátky podávame spolu s mrkvovo zemiakovou kašou, môžeme to ozdobiť aj čerstvými bylinkami.
Cestovinový šalát
Predposledným receptom bude cestovinový šalát. Recepty na šaláty sú najlepšie, pretože zaberú minimum času. Nakrájame suroviny a zmiešame ich s cestovinami a úžasné jedlo je na svete!
Ingrediencie :
- 400 g cestovín, výber je na vás
- 1 menšia brokolica
- 4 vajíčka
- 1 konzerva kukurice
- zväzok jarnej cibuľky
- soľ
- čierne korenie
- 1 PL mletej červenej papriky
- šťava z polovice citróna
Postup :
Cestoviny uvaríme v osolenej vode. Na posledné tri minúty varenia cestovín pridáme do toho istého hrnca aj očistené brokolicové ružičky. Cestoviny spolu s brokolicou zlejeme, prepláchneme studenou vodou a necháme ich odkvapkať.
Uvaríme si vajíčka natvrdo následne nakrájame jarnú cibuľku. Vajíčka a cibuľku zmiešame a pridáme k tejto zmesi aj scedenú kukuricu.
Ako zálievku si pripravíme citrónovú šťavu, ktorú ochutíme soľou a čiernym korením. Nezabúdame aj na mletú červenú papriku.
Cestoviny, brokolicu a zvyšné pripravené ingrediencie spolu dobre premiešame a pred podávaním necháme odležať približne 30 minút v chladničke.
Večera je na svete!
Šopský šalát
A pri šalátoch ešte ostávame. Ako záverečný recept vám ponúkame delikátny šopský šalát, plný chutnej zeleniny. Príprava zaberie maximálne 20 minút a najlepšie na tom celom je to, že na tomto recepte sa nedá absolútne nič pokaziť. Náročnosť je nízka a zvládne ho aj úplný začiatočník.
Ingrediencie :
- 2 poľné uhorky
- 3 paradajky
- 1 cibuľa
- 2 papriky
- 100 g balkánskeho syru
- olivy
Postup :
V tomto prípade je postup ešte jednoduchší ako pri cestovinovom šaláte. Všetkú zeleninu dôkladne umyjeme a očistíme. Následne ju pokrájame na malé kúsky. Do zmesi zeleniny pridáme aj olivy spolu s balkánskym syrom.
Zálievku pripravíme tak, že zamiešame všetky potrebné suroviny v miske a napokon ňou zalejeme zeleninu spolu s olivami a syrom.
K obľúbenému šopskému šalátu môžeme pridať aj opečený chlieb a servírujeme!
Zálievka :
- 5 PL olivového oleja
- 2 PL octu
- čierne korenie
- soľ