Paradajky 5x inak: Domáci kečup a ďalšie originálne recepty

Pestovatelia paradajok držia misku s paradajkami. Paradajky recepty.

Paradajky, tieto šťavnaté a farebné plody, patria medzi najobľúbenejšiu zeleninu na celom. Ich pôvod siaha až do Strednej a Južnej Ameriky, kde boli objavené pred viac ako 2 000 rokmi. Pôvodní obyvatelia týchto oblastí, ako Aztéci a Inkovia, ich veľmi skoro domestihovali sa stali súčasťou ich pestrej a chutnej stravy. Bolo to po príchode Kryštofa Kolumba do Ameriky v 15. storočí, kedy sa paradajky dostali aj na iné kontinenty. Prvýkrát ich západný svet objavil v 16. storočí a odvtedy sa stali neoddeliteľnou súčasťou európskej kuchyne. Pestovanie paradajok si vyžaduje špecifické klimatické podmienky, najlepšie sa im darí v teplejšom prostredí. V tomto článku sa pozrieme na rôznorodé paradajky recepty.

Paradajky a zdravie

Rajčiny, okrem toho, že sú skvelou ingredienciou do mnohých jedál, sú aj významným zdrojom vitamínov a minerálov. Paradajky obsahujú predovšetkým vitamín C, ktorý je dôležitý pre imunitný systém a zdravú pokožku. Taktiež sú bohaté na vitamín K, ktorý podporuje zdravie kostí, a vitamín A, ktorý je dôležitý pre zrak a zdravie pokožky.

Minerálne látky, ako draslík a mangán, ktoré sa v paradajkách nachádzajú, podporujú zdravý krvný tlak a svalovú funkciu. Paradajka obsahuje aj antioxidanty, ako je napríklad lykopén. Ten pomáha bojovať proti voľným radikálom a môže prispieť k prevencii niektorých chorôb, vrátane rakoviny.

Paradajky sú tiež nízkokalorickou potravinou a obsahujú vlákninu, ktorá pomáha rozumne chudnúť a podporuje zdravé trávenie. Vďaka svojej výživovej hodnote a bohatstvu na vitamíny a minerály sú paradajky skvelým doplnkom do našej stravy.

Paradajky recepty

Paradajka je v kuchyni všestrannou ingredienciou a ponúka množstvo možností na prípravu chutných jedál. Jedným z populárnych receptov je domáci kečup recept. Ak už vám dchádzajú nápady ,,čo s paradajkami“, inšpirujte sa. Vlastnoručne pripravený domáci kečup môže byť nielen chutnejší, ale aj zdravší, pretože si môžete kontrolovať jeho zloženie a obsah cukru. S paradajkami sa dá pripraviť aj mnoho iných jedál, ako sú napríklad paradajkové omáčky, polievky, šaláty a rôzne pečené pokrmy. Paradajka sa dá jednoducho zavariť a tak si môžete zavárané paradajky vychutnať po celý rok a nie len počas ich sezóny.Možnosti sú takmer nekonečné, a preto si paradajky recepty zaslúžia špeciálne miesto vo vašej kuchyni.

1

Domáci kečup recept

Domáci hustý kečup recept je skvelým spôsobom, ako si vychutnať chuť paradajok v jedle bez nadmerného pridávania cukru a umelých prísad, ktoré nájdeme v komerčných variantoch. Tento recept na zdravý domáci kečup je jednoduchý a zahrňuje prírodné zložky. Môžete si byť istí, že neobsahuje žiadne konzervanty ani umelé farbivá, a tak je ideálnou voľbou pre tých, ktorí sa snažia jesť zdravšie a udržiavať kontrolu nad tým, čo konzumujú.

Ingrediencie:

  • 1,5 kg paradajok (najlepšie paradajky typu roma)
  • 1 cibuľa, jemne nasekaná
  • 3 strúčiky cesnaku, jemne nasekané
  • ½ lyžičky čierneho korenia
  • ½  lyžičky mletej papriky
  • ½ lyžičky soli
  • ¼ lyžičky kajenskej papriky
  • 60 ml jablčného octu
  • 2 lyžice medu (alebo iného sladidla podľa preferencie)

Postup:

Paradajky umyte a nakrájajte na menšie kúsky. Odstráňte stonky a semená. Ak preferujete hladší kečup, môžete paradajky pred použitím ošúpať. Na panvici s hrubým dnom zohrejte trochu olivového oleja a orestujte cibuľu a cesnak na miernom ohni, až kým nezískajú zlatohnedú farbu. Pridajte nakrájané paradajky do hrnca s cibuľou a cesnakom. Pridajte všetko korenie (čierne korenie, mletú papriku, soľ a kajenskú papriku) a nechajte variť na miernom ohni približne 30 minút, občas miešajte. Po 30 minútach pridajte ocot a med. Pokračujte varením ešte ďalších 15-20 minút, až kým sa paradajky nezmäknú a zmes sa stane hustejšou. Kečup premixujte ponorným mixérom alebo ho prelejte do mixéra a rozmixujte na hladkú konzistenciu. Podľa chuti môžete pridávať viac korenia alebo medu, aby ste dosiahli požadovanú sladko-pikantnú chuť. Na záver kečup prelejte do sterilizovaných nádob a skladujte v chladničke.

2

Paradajkové chutney

Paradajkové chutney je vynikajúca omáčka alebo príloha, ktorá sa vyznačuje sladko-kyslou chuťou a výraznou arómou korenia a bylín. Paradajkové chutney je skvelá omáčka ku grilovanému mäsu, syrom, alebo dokonca k cestovinám. Je tiež ideálnou voľbou na uchovávanie paradajok, aby ste si mohli užívať ich chuť počas celého roka. Vyskúšajte aj ďalšie domáce dresingy a dipy.

Ingrediencie:

  • 1,5 kg zrelých paradajok
  • 2 stredne veľké cibule, jemne nasekané
  • 1 červená paprika, nakrájaná na malé kúsky
  • 200 g hnedého cukru
  • 150 ml jablkového octu
  • 1 lyžica rímskej rasce
  • 1 lyžička mletej škorice
  • 1 lyžička mletej kurkumy
  • 1 lyžička mletej červenej papriky
  • soľ a korenie podľa chuti
  • 2  lyžice olivového oleja

Postup:

Pripravte si paradajky. Paradajky nasekajte na menšie kúsky a odstráňte väčšie semená. Odložte bokom. Na strednom ohni zohrejte olivový olej v hrnci alebo hrnci na omáčky. Pridajte jemne nasekanú cibuľu a kúsky červenej papriky. Zmiešajte a restujte ich, kým nezmäknú. Pridajte nakrájané paradajky a nechajte všetko variť asi 10 minút, kým paradajky zmäknú. Pridajte mletú rascu, škoricu, kurkumu, červenú papriku a hnedý cukor. Premiešajte a varíte ďalších 10 – 15 minút, až kým sa chutné arómy nezačnú rozvíjať. Znížte teplotu a pridajte jablkový ocot. Varíme ešte ďalších 15 – 20 minút, kým chutney nedosiahne želanú konzistenciu. Občas premiešajte, aby sa zabránilo prichyteniu na dno hrnca. Ochutnajte a pridajte soľ a korenie podľa chuti. Ak máte radi intenzívnejšiu sladko-kyslú chuť, môžete pridať viac cukru alebo octu. Hotové paradajkové chutney nalejte do sterilizovaných pohárov a utrite okraje. Zatvorte poháre a nechajte ich vychladnúť. Uchovávajte v chladničke alebo na tmavom a suchom mieste. Chutney bude ešte lepšie, ak ho necháte pár týždňov, aby sa arómy správne spojili.

3

Plnené paradajky

Plnené paradajky sú výnimočným jedlom, ktoré kombinuje chuť čerstvých paradajok s lahodnou plnkou plnou aromatických bylín a syra. Toto jedlo je skvelou voľbou pre vegetariánov aj tých, ktorí milujú bohaté príchute. Paradajky, ktoré sú naplnené touto delikátnou plnkou, sa pečú v rúre dozlatista a chutia tak nádherne, že budete chcieť tento recept zahrnúť do svojho repertoáru.

Ingrediencie:

  • 4 stredne veľké paradajky
  • 1 šálka quinoi, dobre prepláchnutá
  • 1 a ¾ šálky zeleninového vývaru
  • 1 cibuľa, jemne nasekaná
  • 2 strúčiky cesnaku, jemne nasekané
  • ½ šálky strúhaného syra (napr. feta alebo parmezán)
  • 2 lyžice olivového oleja
  • 1 lyžička sušeného oregana
  • soľ a korenie podľa chuti
  • lístky čerstvej bazalky na ozdobu

Postup:

Nakrojte paradajky z vrchu a vydlabte vnútro lyžičkou. Môžete to urobiť tak, že necháte asi 1/4 paradajky na dne, aby ste vytvorili stabilnú podložku pre plnku. Posoľte vnútro paradajok a obráťte ich hore nohami, aby vytiekla prebytočná tekutina.

Teraz si pripravte quinou. V hrnci na strednom ohni zohrejte olivový olej a orestujte cibuľu a cesnak, kým nezmäknú a nezačnú sa zlatisto sfarbovať. Pridajte quinou a orestujte ju spolu s cibuľou a cesnakom asi 2 minúty, kým nezačne rozvoniavať. Zalejte quinou zeleninovým vývarom a pridajte sušené oregano. Premiešajte a nechajte variť podľa pokynov na obale, čo zvyčajne trvá približne 15 minút. Keď je quinoa uvarená, hrniec odstavte a pridajte strúhaný syr. Do plnky môžete pridať aj soľ a korenie podľa chuti.

Naplňte vydlabané paradajky pripravenou plnkou a náplňou. Uložte ich na plech alebo do pekáča. Predhrejte rúru na 180 stupňov Celzia. Paradajky pečte asi 20-25 minút, kým nezmäknú a vrch plnky nie je zlatistý. Pred podávaním ozdobte plnené paradajky čerstvými listami bazalky a servírujte.

Tieto plnené paradajky sú skvelým receptom na teplé letné dni alebo ako príloha k viacerým hlavným jedlám. Sú plné výrazných príchutí a zdravých ingrediencií, ktoré určite oceníte. Skvelo sa hodia napríklad na letný brunch alebo piknik.

4

Pico de gallo recept

Pico de Gallo je tradičná mexická paradajková salsa, ktorá je známa pre svoju čerstvú a osviežujúcu chuť. Názov „Pico de Gallo“ v preklade znamená „kohútí zobák,“ čo zrejme odkazuje na jej pikantnú chuť a farebnosť, pripomínajúcu kohútí hrebeň. Táto chuťová bomba sa skladá z čerstvých paradajok, cibule, jalapeño papričiek, koriandru a limetkovej šťavy. Tieto ingrediencie sa jemne nasekajú a zmiešajú, vytvárajúc osviežujúcu zmes, ktorá je bohatá na vitamíny a minerály.

Pico de Gallo sa používa ako voňavá a zdravá príloha alebo dip k rôznym jedlám v mexickej kuchyni. Môžete ho podávať s tacos, burritos, nachos, grilovaným mäsom alebo rybami.

Ingrediencie:

  • 4 veľké paradajky, nakrájané na malé kocky
  • 1 cibuľa, jemne nasekaná
  • 2 jalapeño papričky, bez semienok a jemne nasekané (ak chcete menej pikantné, odstráňte všetky semienka)
  • ½  šalátová uhorka, nakrájaná na veľmi malé kocky
  • ¼ šálky čerstvo nasekaného koriandru
  • 2 strúčiky cesnaku, nasekané na jemno
  • šťava z 1 limetky
  • soľ a čierne korenie podľa chuti

Postup:

Nakrájajte paradajky, cibuľu, jalapeño papričky, uhorku a koriander na rovnaké veľké kocky, ak je to možné. Uistite sa, že všetky ingrediencie sú dobre nasekané. Vložte nakrájanú zeleninu a koriander do veľkej misy. Premiešajte ich spolu. Pridajte nasekaný cesnak a šťavu z limetky. Znovu premiešajte. Osoľte a okoreňte čiernym korením podľa svojej chuti. Pridajte viac limetkovej šťavy alebo soli, ak je to potrebné, aby ste dosiahli želanú chuť. Nechajte pico de gallo odpočívať v chladničke aspoň 30 minút, aby sa chute dobre spojili. Pico de gallo môžete podávať s tortillovými lupienkami, nachos, na tacos, burritos alebo ako prílohu k mnohým iným jedlám.

5

Paradajkové curry s tofu

Paradajkové curry s tofu je lahodným a zdravým vegetariánskym jedlom, ktoré môžete ľahko pripraviť doma. Toto jedlo je plné arómy a exotických chutí, vďaka koreniu a paradajkovému základu. Tofu, známe aj ako sójový syr, pridáva do jedla bielkoviny a koreniny dodajú chuť. Je to skvelá voľba pre tých, ktorí hľadajú chutný a vyvážený vegetariánsky pokrm. Paradajkové curry výborne chutí s ryžou. Ak hľadáte inšpiráciu, pozrite si aj ďalšie ryža recepty.

Ingrediencie:

  • 250 g tofu, nakrájané na kocky
  • 2 lyžice oleja (kokosový, arašidový alebo slnečnicový)
  • 1 cibuľa, jemne nasekaná
  • 2 strúčiky cesnaku, nasekané
  • 1 lyžička čerstvo nastrúhaného zázvoru
  • 2 lyžice zeleninového kari korenia
  • 1 lyžička kurkumy
  • 400 g paradajok, čerstvých, alebo z konzervy
  • 1 lyžica paradajkového pretlaku
  • 200 ml kokosového mlieka
  • soľ a korenie podľa chuti
  • čerstvá koriandrová vňať

Postup:

V hlbšej panvici alebo hrnci zohrejte olej na strednom ohni. Pridajte nasekanú cibuľu a orestujte ju dozlatista. Pridajte nasekaný cesnak a nastrúhaný zázvor. Orestujte ich spolu s cibuľou asi 2 minúty, kým nezačnú voňať. Pridajte kari korenie a kurkumu. Premiešajte, aby sa korenie rovnomerne rozprestrelo. Teraz pridajte nakrájané paradajky a paradajkový pretlak. Dobre premiešajte a nechajte omáčku variť asi 5 minút, kým paradajky nezmäknú. Pridajte nakrájané tofu a kokosové mlieko. Premiešajte a nechajte variť na miernom ohni asi 10-15 minút, aby sa všetky chute dobre prepojili a tofu absorbovalo omáčku. Podľa chuti pridajte soľ a korenie. Ak máte radi silnejšiu chuť, môžete pridať viac kari korenia alebo čili prášku. Paradajkové curry s tofu podávajte s varenou ryžou alebo naan chlebíkom. Na záver ešte posypte nasekanou koriandrovou vňaťou.

Paradajky sú v kuchyni univerzálnym ingredienciou, ktorá nám ponúka nespočetné možnosti varenia. Od klasických šalátov a omáčok až po exotické jedlá plné korenia a chutí. Ich pestrosť a bohatá chuť ich robí skvelým prírastkom do každého jedálnička. Takže, ak máte rajčiny na záhrade alebo jednoducho radi experimentujete v kuchyni, neváhajte ich využiť vo vašich receptoch.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.