Prečo by ste mali (s)chudnúť pri obezite?

Prečo taká situácia vôbec vzniká? Prečo ľudia priberajú viac, než je zdravé? Na vine je hneď niekoľko faktorov. Minimum pohybu, sedavý spôsob života a zamestnania, stres, emočné prejedanie, dostatok potravy, ktorý vedie k tomu, že sa neustále niečím napchávame… Keď sa ich sčíta viac dohromady, môže byť výsledok doslova fatálny.
Niekedy vás vyburcuje aj posmech
Mnohým ľuďom, bohužiaľ, nadváha v živote príliš neprekáža. Takisto sa moc nehýbu, neustále len sedia alebo jazdia autom či prostriedkami mestskej hromadnej dopravy a tak ani nespoznajú, že sa zadýchajú, už keď majú vyliezť do prvého poschodia. Kilá postupne pribúdajú a oni nad tým mávajú rukou. Neriešia, že každú chvíľu musia kupovať nové oblečenie, pretože to staré už nedopnú.
Preberú sa často až vo chvíli, keď im hrozí obezita, alebo už je reálnym stavom. K precitnutiu môže prispieť napríklad aj nepríjemný incident, keď im niekto nešetrne vynadá do tučniakov. Rozhnevajú sa, ale vedia, že dotyčný udrel na citlivé miesto. Začnú o tom premýšľať. Vážne som tak tučný/tučná? Pozorujú sa v zrkadle a náhle zisťujú svoje nedostatky.
Prichádzajú zdravotné komplikácie!
Tiež sa môžu prebrať v okamihu, keď nastanú nejaké zdravotné problémy, ktorých je nadváha a obezita príčinou. Predovšetkým sa zvyšuje krvný tlak. Lekárka tak môže upozorniť pri pravidelnej prehliadke, že tlak je vyšší, než by mal byť a označiť príčinu. Tiež cukrovka druhého typu je dôsledkom prejedania, tučnoty a nezdravého životného štýlu.
Spoznávate sa? Varovala vás vaša praktická lekárka, že by ste so svojou hmotnosťou mali robiť niečo sami a vŕta vám hlavou hrozba ďalších zdravotných komplikácií? Či už ste sa kvôli nadváhe rozhodli chudnúť sami alebo vás k tomu treba podpichol váš lekár, odviedli ste už prvý kus práce v tom, že ste si uvedomili svoju situáciu a rozhodli sa s ňou niečo robiť.
Muži sa preberú až na poslednú chvíľu
Väčšinou je to tak, že ženy si uvedomujú nadváhu skôr, než muži. Často pri rozprávaní s kolegyňami, kamarátkami, príbuznými riešia svoju hmotnosť. Chcú dobre vyzerať a tak im nie je ľahostajné, akú veľkosť šiat majú a že sa im okolo pása rysuje nepekná pneumatika, ktorá je v upnutom modeli vidieť. Skúšajú rôzne diéty, zdravé recepty.
Muži oproti tomu niekedy nechajú situáciu dôjsť až do okamihu, keď treba reálne skončia v nemocnici na ARU s infarktom. Až potom pochopia, že vysoký krvný tlak je priamym dôsledkom toho, aké brucho si za posledných pár rokov vytvorili. Srdce sa musí oveľa viac namáhať, keď má všetky tie kilogramy zásobovať krvou a okrem toho bojuje s kôrnatením tepien spôsobeným stravou s prebytkom zlého LDL cholesterolu. Začnú svoj životný štýl prehodnocovať až vo chvíli, keď už im doslova smrť klope na dvere.
Prípady morbídnej obezity končia zle
V takej chvíli je dôležité sa nad všetkým zamyslieť a naštartovať proces chudnutia. Pribúdajúce kilogramy totiž človeka stále viac obmedzujú aj v bežnom živote. Nemôže vyjsť do schodov. Problémom sa môžu stať aj bežné úkony, ktoré štíhlejší človek zvládne bez problémov, ako napríklad osprchovať sa v sprchovacom kúte štandardnej veľkosti – nevojde sa tam. Utrieť si zadok po veľkej toalete.
Napríklad televízia TLC tri roky sledovala boj jedného z najtučnejších mužov na svete, tridsaťdeväťročného Rickyho Napuiho žijúceho na ostrove Guam. Vážil 408 kilogramov a snažil sa schudnúť. Vo všetkých úkonoch mu musela pomáhať jeho manželka, bez jej pomoci už nedokázal opustiť posteľ, na ktorej trávil väčšinu času. Potom u neho nastali dýchacie ťažkosti a zlyhalo srdce. Nepomohlo ani oživovanie. Priamou príčinou smrti sa tak stala morbídna obezita. Podobných prípadov je veľa a väčšinou končia, bohužiaľ, rovnako tragicky.
Pozor na viscerálny tuk
Pravda je, že závisí na vašej postave, kam sa vám bude najviac usadzovať tuk. Z tohto pohľadu sú na tom najhoršie postavy typu jablká, u ktorých sa tuk hromadí hlavne v oblasti brucha. Práve tento viscerálny tuk je najnebezpečnejší vzhľadom na možné riziká srdcových infarktov, cievnych mozgových príhod. Ak máte sklon k vytváraniu tukových vankúšov v tejto oblasti, strážte si starostlivo obvod svojho pása.
Ukazovateľom nadváhy a obezity je samozrejme aj BMI, teda body mass index. Hodnoty BMI 25 – 29,9 už značia nadváhu a zvýšené zdravotné riziká, 30 – 39,9 vysoké riziko a nad 40 už ide o morbídnu obezitu. Preto ako rastúci obvod pása, tak BMI by malo byť výstražným signálom k chudnutiu.
Pritom už zníženie hmotnosti o 5 – 10 %, čo u 200 kg vážiaceho obézneho pacienta znamená 10 – 20 kg prinesie zníženie zdravotných rizík. Prejaví sa zvýšením hladiny dobrého cholesterolu, znížením glykémie a krvného tlaku, menším rizikom trombóz (upchatie ciev a žíl). Ako na to?
Bojujte s kilogramami!
Uvedomili ste si svoj problém s nadváhou alebo obezitou a chcete s ním bojovať. Nezostáva iné, než sa sústrediť na všetky faktory, ktoré majú na chudnutie vplyv. Teda pravidelne sa hýbať – pre obéznych je ideálne plávanie, alebo nordic walking, čo nezaťažuje kĺby.
Ďalej nasadiť vyváženú stravu v podobe Pestrého jedálnička a okrem toho neraz lekár odporučí aj farmakologickú podporu. Dôležitá je pomocná ruka rodiny a okolia. V kolotoči stresových situácií bez podpory blízkych ľudí sa dá ťažko chudnúť.
Často tiež prichádza do úvahy bariatrická operácia žalúdka (zmenšenie jeho obsahu rôznymi spôsobmi). Môže pomôcť aj konzultácia u psychológa, ak je ťažké dodržiavať diétny režim (napríklad u emočného jedenia a pod.).