Originálne recepty z rukoly

Rukolový šalát s parmezánom servírovaný v drevenej miske. Zásadité potraviny

Rukola je obľúbená bylinka vhodná nie len ako príloha. Rukolu však možno použiť aj v mnohých receptoch vrátane šalátov, pesta a wrapov. Rukola je oblúbená medzi gurmánmi a milovníkmi zdravého stravovania pre svoju výraznú a orieškovú chuť. Táto nenáročná bylinka so svojimi jemnými zelenými listami patrí do rodiny kapustovitých rastlín a jej pôvod siaha až do Stredomoria.

Rukola sa používa v kuchyni na mnoho spôsobov a dodáva jedlám osviežujúci a aromatický nádych. Jej špecifická chuť je podobná horčici, a preto sa často pridáva do šalátov, sendvičov a wrapov. Je skvelým doplnkom k mäsu, rybám a morským plodom, kde pridáva pikantnú príchuť. Rukola sa tiež často používa ako ingrediencia v pestách, sýtych polievkach a omáčkach, kde zvyšuje ich chuťovú komplexnosť.

Aké sú originálne rukola recepty a aké sú zdravotné výhody byliniek ako je rukola?

Aké má rukola účinky na vaše zdravie?

Rukola účinky na zdravie sú jednoznačne pozitívne, pretože obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a ďalších prospešných látok, ktoré podporujú imunitu a pomáhajú detoxikovať organizmus. Ak teda plánujete začať s detoxikáciou organizmu, zaraďte do svojho jedálnička rukolový šalát. Táto bylina navyše dokáže chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi, a to vďaka vysokému obsahu vitamínu C a betakaroténu. 

Jej konzumácia má pozitívny vplyv nielen na pečeň a s ňou spojenú detoxikáciu, ale aj na oči, srdce či tráviaci systém. Listy obsahujú významný podiel vlákniny, ktorá podporuje zdravé trávenie a pravidelnú stolicu. Vďaka minimálnemu množstvu obsiahnutých kalórií sú rukola recepty vhodné aj pre priaznivcov zdravého životného štýlu alebo športovcov.

Šťavnatá rukola zdravie môže len zlepšiť a preto jej konzumáciu jednoznačne odporúčame.

Rukola pestovanie

Pestovanie rukoly je jednoduché aj pre začínajúcich záhradkárov. Bylinku možno pestovať v záhrade aj v kvetináči na balkóne. Dôležité je vybrať miesto, ktoré má dostatok slnečného svetla, a zabezpečiť, aby bola pôda dobre odvodnená. Výborným riešením pre rukola pestovanie je aj pridanie kompostu na zlepšenie štruktúry pôdy. Sadenice rukoly vysádzajte do pripravenej pôdy, ktorá si vyžaduje pravidelnú zálievku a mala by byť stále vlhká. 

So zberom môžete začať, keď rastlina dosiahne výšku aspoň 10 cm. Odtrhávajte vonkajšie listy, nie stredové, inak môže rastlina odumrieť. To isté platí napríklad pre medovku lekársku, pri ktorej by sa stredová časť rastliny nemala zbierať. Vo všeobecnosti rukola rastie rýchlo a možno ju zbierať pravidelne. Často ju však napádajú mšice, preto dávajte pozor, aby ste pri zbere rastlinou nekŕmili týchto malých škodcov. 

Rukola recepty

Zdravý životný štýl ide ruka v ruke s vegetariánskymi, vegánskymi, alebo zeleninovými receptami. Či už je vaša rukola doma vypestovaná alebo kúpená v obchode, rukola sa hodí najmä na obed alebo ako ľahká a rýchla večera. Ako vyzerajú konkrétne rukola recepty, ktoré sa oplatí vyskúšať?

1

Šalát z rukoly a polníčku

Šalát z rukoly a polníčku je osviežujúci, cenený pre vysoký obsah vitamínov, minerálov a vlákniny. Vďaka pridanému syru je chuť príjemne vyvážená, trochu slaná. Rukolový šalát môžete pripraviť ako hlavné jedlo na večeru alebo ako doplnkový šalát na obed. A ak si strážite príjem kalórií, vyskúšajte nízkokalorické dresingy

Ingrediencie:

  • 2 hrste rukoly
  • 1 hrsť hlávkového šalátu
  • ½  šálky rozpoltených cherry paradajok
  • ¼  šálky nasekaných orechov (napr. vlašské orechy, lieskové orechy)
  • 50 g tvrdého syra (napr. parmezán)
  • 2 lyžice olivového oleja
  • 1 polievková lyžica citrónovej šťavy
  • soľ a korenie podľa chuti

Postup:

V miske zmiešame rukolu, poľnú zeleninu, cherry paradajky a pridáme nasekané orechy a strúhaný syr. V nádobe zmiešame olivový olej, citrónovú šťavu, soľ a korenie. Dobre premiešajte, aby sa všetky prísady spojili. Pripraveným dresingom zalejte šalát a jemne premiešajte. Šalát môžete podávať ihneď. Prípadne ho môžete nechať chvíľu odpočívať v chladničke, aby sa chute lepšie prepojili.

2

Rukolové pesto

Rukolové pesto sa pripravuje z čerstvej rukoly, olivového oleja, orechov, syra a niekoľkých ďalších prísad. Je to skvelá príloha k cestovinám, chrumkavému chlebu alebo mäsu. Rukolové pesto dodáva jedlám jemne pikantnú chuť, ktorá je zároveň plná vitamínov, rovnako ako spomínaný rukolový šalát. Ak sa vám nechce pripravovať rukolové pesto, môžete si ho spolu s ďalšími pestami zakúpiť v e-shope Grizly. Pesto sa ale dá pripraviť takmer z ktorejkoľvek bylinky, alebo aj zeleniny. Vyskúšajte aj ďalšie originálne pesto recepty

Ingrediencie: 

  • 2 hrste rukoly
  • ½  šálky orechov (napr. vlašské orechy, píniové oriešky)
  • ½  šálky strúhaného syra (napr. parmezán)
  • 2 strúčiky cesnaku
  • ¼  šálky olivového oleja
  • šťava z ½  citróna
  • soľ a korenie podľa chuti

Postup:

Potom v mixéri rozmixujte rukolu, orechy, syr, cesnak, olivový olej a citrónovú šťavu. Mixujte, kým nedosiahnete hladkú konzistenciu. Ochutnajte pesto a podľa chuti pridajte soľ a korenie. Znova rozmixujte, aby sa všetky chute spojili. Pesto prelejte do nádoby a uložte do chladničky.

Tip: Vyskúšajte aj obľúbené bazalkové pesto.

3

Rukola s mozzarellou

Rukola s mozzarellou je obľúbený šalát vhodný na obed v letných mesiacoch, keď horúce telo príjemne schladí a dodá mu potrebné živiny. Sviežu a mierne pikantnú chuť rukoly dopĺňa taliansky syr mozzarella, ktorý zvyšuje výživovú hodnotu tohto rukolového šalátu. Táto kombinácia prináša do šalátu sviežosť, lahodnú chuť a živiny. Okrem toho je šalát rýchlo pripravený a pre ešte pikantnejšiu chuť môžete pridať bazalkové pesto alebo pesto z medvedieho cesnaku.

Ingrediencie: 

  • 2 hrste rukoly
  • 125 g mozzarelly nakrájanej na plátky
  • ½ šálky na polovicu rozkrojených cherry paradajok
  • 2 lyžice extra panenského olivového oleja
  • 1 lyžica čerstvej citrónovej šťavy
  • soľ a čerstvo mleté čierne korenie podľa chuti

Postup:

Umyte a osušte rukolu, potom ju zmiešajte v miske s nakrájanou mozzarellou a rozpolenými cherry paradajkami. Vo väčšej miske zmiešajte olivový olej, citrónovú šťavu, soľ a korenie. Všetky prísady dobre premiešajte a pridajte zmes mozzarelly, paradajok a rukoly. Po ďalšom premiešaní môžete tento rukolový šalát ihneď podávať.

4

Rukolový wrap s kuracím mäsom

Vyhľadávaným ľahkým obedom na cesty, do školy alebo ako desiata do práce je rukolový wrap s kuracím mäsom. Tento wrap je ideálnou voľbou ako na rýchly obed, tak aj na ľahkú večeru alebo spomínanú desiatu do práce či do školy. Rukola dodáva jedlu pikantnú chuť a množstvo živín, zatiaľ čo kuracie mäso poskytuje potrebné bielkoviny.

Ingrediencie: 

  • 2 tortilly na jeden wrap
  • 2 kuracie prsia nakrájané na tenké plátky
  • 2 hrste rukoly
  • 1 paradajka nakrájaná na plátky
  • ½ cibule nakrájanej na tenké plátky
  • ½ avokáda nakrájaného na plátky
  • 2 lyžice majonézy
  • 2 polievkové lyžice horčice
  • soľ a čerstvo mleté čierne korenie podľa chuti
  • olivový olej na vyprážanie

Postup:

Na panvici rozohrejeme trochu olivového oleja a nakrájané kuracie prsia na ňom opečieme do zlatista a z oboch strán. Podľa chuti osolíme a okoreníme. Mäso vyberte z panvice a nechajte ho odpočívať.

Na jednu tortillu natrite tenkú vrstvu majonézy a tenkú vrstvu horčice. Do stredu každej tortilly položte plátok kuracieho mäsa. Potom pridajte rukolu, paradajky, cibuľu a avokádo. Strany tortilly stlačte dovnútra a pevne ju zrolujte, aby vznikol závitok.

Ak je to potrebné, môžete použiť špajdľu, aby ste zábal udržali pohromade. Postup zopakujte aj s druhou tortillou. Hotové wrapy môžete podávať ihneď alebo ich zabaliť do fólie a vziať so sebou na cesty alebo do práce či školy.

5

Slaný koláč s rukolou a kozím syrom

Slaný koláč s rukolou a kozím syrom patrí medzi sofistikované rukola recepty, v ktorom sa spája výrazná korenistá esencia rukoly so smotanovou chuťou kozieho syra. Tento starostlivo pripravený koláč ponúka harmonickú zmes chutí, v ktorej sa spája bohatosť karamelizovanej cibule s jemnou maslovou štruktúrou chrumkavého cesta.

Ingrediencie: 

  • 1 list mrazeného lístkového cesta, rozmrazený
  • 1 polievková lyžica olivového oleja
  • 2 stredne veľké cibule nakrájané na tenké plátky
  • 2 šálky čerstvých listov rukoly
  • 115 g kozieho syra, nadrobené
  • 2 vajcia
  • ¼ šálky hustej smotany
  • soľ a korenie podľa chuti

Postup: 

Predhrejte rúru na 200 °C a plech vyložte papierom na pečenie. 

Na panvici na strednom ohni rozohrejte olivový olej. Pridajte cibuľu nakrájanú na tenké plátky a smažte ju, kým neskaramelizuje a nezíska zlatohnedý odtieň, čo by malo trvať približne 15 – 20 minút. Odstavte ju a nechajte vychladnúť.

Na ľahko pomúčenej doske rozvaľkajte rozmrazený plát lístkového cesta na veľkosť plechu. Opatrne ho preneste na pripravený plech.

Aby ste zabránili nadmernému nadúvaniu počas pečenia, vidličkou popichajte povrch plátu cesta, čím zabezpečíte chrumkavú kôrku.

Karamelizovanú cibuľu rovnomerne rozložte po celom pečive, pričom na okrajoch nechajte mierny okraj.

Cibuľu posypte lístkami čerstvej rukoly a následne rozdrobeným kozím syrom. Kombinácia štipľavého kúsku rukoly a štipľavosti kozieho syra dodá každému sústu hĺbku a komplexnosť.

V malej miske vyšľahajte vajcia a smotanu. Dochuťte soľou a korením podľa vlastných preferencií. Touto zmesou rovnomerne zalejte rukolu a kozí syr a dbajte na to, aby prenikla do každej vrstvy.

Opatrne presuňte plech do predhriatej rúry a pečte približne 20 – 25 minút alebo kým cesto nezíska zlatohnedý odtieň a náplň sa nezrazí.

Po upečení koláč vyberte z rúry a nechajte ho mierne vychladnúť. Chute sa tak lepšie prepoja a uľahčí sa manipulácia.

Koláč s rukolou a kozím syrom podávajte teplý alebo pri izbovej teplote. Slúži ako vynikajúce predjedlo, ľahký obed alebo ako pikantný doplnok k obedu. Elegantný dojem dodá, ak ho ozdobíte niekoľkými lístkami čerstvej rukoly.

Môže mať rukola nežiaduce účinky?

Rukola obsahuje minerálne látky, živiny a vitamíny v hojnom množstve, preto sa spája najmä s pozitívnymi účinkami na ľudské zdravie. Pre citlivejších jedincov však môže mať rukola nežiaduce účinky, medzi ktoré patria:

Tráviace problémy: nadúvanie, pálenie záhy alebo hnačka, najmä ak konzument konzumuje rukolu vo veľkých množstvách. 

Alergická reakcia: niektorí ľudia môžu byť na rukolu alergickí, čo sa prejavuje svrbením pokožky, začervenaním, opuchom pier alebo jazyka.

Nežiaduce účinky rukoly sú však veľmi zriedkavé a zvyčajne sú spôsobené konzumáciou príliš veľkého množstva tejto vyhľadávanej bylinky.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.