Nechcete mať zo svojich detí tlsťochov? Najlepšou lekciou zdravej výživy je vlastný príklad!

Na stravovanie detí majú absolútne zásadný vplyv rodičia. Ruku na srdce, pre väčšinu z nás je meradlom kvality, ako to či ono jedlo pripravovala naša mamička. Ak jedli rodičia zdravo a už od malička svojim potomkom hravo a nenápadne vysvetľovali zásady zdravej výživy, je veľmi pravdepodobné, že aj ich potomkovia budú preferovať zdravé potraviny.

Platí to ale aj naopak. Keď dieťa bolo od malička prekrmované sladkosťami a tučnými pokrmami, vypestuje si hneď v detstve sklon k nadváhe a obezite. Jednoducho povedané, milé matky a milí oteckovia, stravovanie vašich detí je skrátka vo vašich rukách.

Choďte príkladom

Čo robiť, aby sa zdravá strava stala pre vaše deti samozrejmosťou? Predovšetkým by ste ako rodičia mali ísť príkladom a stravovať sa podľa zásad zdravej výživy. Dieťa totiž považuje vás, ako rodiča, za svoj vzor. Či už vedome alebo nie, bude kopírovať vaše správanie a to sa samozrejme bude týkať aj stravovania. Myslite preto na to, že utvárate nielen svoj životný štýl, ale aj štýl svojich detí. Ak dospelý trpí v dospelosti nadváhou alebo obezitou, príčinou niekedy môže byť aj to, že nemá z detstva správne vzory v stravovaní. Je dnes, bohužiaľ, smutnou pravdou, že pätina európskych detí má minimálne nadváhu, alebo dokonca už trpí obezitou.

Nepodceňujte prvé roky života

Keď sa niekto vyhovára na genetické dispozície, má pravdu len čiastočne. Predovšetkým ide totiž o zdravý jedálniček pre deti a je len na rodičoch, či svoje deti budú učiť, že ovocie a zelenina sú zdravou súčasťou každodennej stravy, alebo či ich nekontrolovateľne nechajú jesť sladkosti a vyprážané hranolčeky alebo chipsy.

Už prvých šesť rokov života je pritom pre deti v stravovaní veľmi dôležitých. Učia sa základy toho, čo je pre ich organizmus dobré. Preto sa oplatí deťom hravou formou vysvetľovať, ako by mala strava vyzerať. Zdravá desiata môže mať podobu treba smejúcej sa tváričky zo zeleniny. Existuje veľa názorných ukážok, ako z detskej šunky, chleba, zeleniny vytvoriť hravú a farebnú desiatu, ktorú dieťa s chuťou zje. Jeho jedálniček tak bude pestrý. Stojí za to dieťa prizvať napríklad k príprave desiatej. Obrázok na tanieri zo šunky, syra, chleba a rôznej zeleniny si môže vytvoriť aj samo. Jedlo, ktoré vyzerá vizuálne pekne, zje s oveľa väčšou chuťou.

Skúšajte potraviny opakovane

Od prírody, bohužiaľ, túžime po sladkom, je to pre nás prirodzené, pôsobí to blahodarne na našu nervovú sústavu. Práve preto je nám sladká chuť bližšia, než napríklad horká alebo kyslá. Už prvé jedlo, ktoré dieťa ochutná – materské mlieko – je sladké. Ale chute je možné veľmi ovplyvniť. Preto by ste tiež nemali hneď vyraďovať z jedálnička potraviny, ktoré dieťa na prvýkrát odmietne. Skúste ich znovu zaradiť neskôr. Veľakrát totiž dané jedlo neje, pretože je pre neho nové. Keď sa s ním ale stretne znova, ochutná a môže mu prísť na chuť.

Nikdy nenechajte potomkov hladovať

Veľmi dôležité je už od raného detstva nenechávať deti hladovať. Desiate pre deti by mali byť základom jedálnička. Je dôležité, aby v nich dostávali predovšetkým v predškolskom veku mliečne výrobky (jogurty, syry, mlieko), aby mali dostatok bielkovín a vápnika pre rast a tvorbu kostí. Ovocie im dodá dostatok vitamínov, rovnako tak zelenina, v ktorej nájdu aj vlákninu. Akonáhle dieťa začne chodiť do školy, musíte ešte viac dbať na to, aby jedlo pravidelne a zdravo. V žiadnom prípade by nemalo vynechávať obedy pre deti v školskej jedálni a nahrádzať ich nejakými sladkosťami, ktoré si samo kúpi.

Príklad dospelých smerujúci k tomu, naučiť deti zdravému životnému štýlu, by mal obsahovať aj cvičenie s deťmi. Dieťa pochopí, že pohyb je každodennou súčasťou života a nebude sa mu vyhýbať ani v dospelosti. Zistí, že cvičenie môže byť dobrá zábava, adrenalín a užije si pri ňom aj srandu.

Metódy obmedzovania alebo odmeňovania sa rozchádzajú s cieľom

Ako ešte inak deti motivovať k zdravému stravovaniu? Jedzte spoločne pri jednom stole, urobte si z jedla pohodovú udalosť, na ktorú si všetci členovia rodiny urobia čas a budú sa na ňu tešiť. Pozor ale napríklad na metódu obmedzovania menej zdravých jedál a naopak, striktné nariaďovanie deťom, aby jedli výživovo hodnotné jedlá. Prísna metóda môže viesť k pravému opaku toho, čo chcete docieliť. Veľakrát sa stáva, že deti, ktorým rodiča prísne prikazovali, čo majú jesť a čo nie, naopak, majú v dospelosti sklon dopriať si odopierané potraviny a preto naberať na váhe.

V obmedzovaní treba byť rozumný a nájsť správnu mieru. Dieťa sa potom nebude cítiť previnilo, keď zje niečo nezdravé. Bude vedieť, že si občas môže nejakú sladkosť dopriať bez toho, aby malo výčitky. Správnou cestou nie je ani odmeňovanie typu: „Keď zješ večeru, dostaneš potom cukríky.“ Dieťa si potom zafixuje, že je sladké odmenou za to, že niečo vykonalo a prenesie si tento vzorec aj do dospelosti.

© COPYRIGHT 2025 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.