Jedálniček proti virózam: Stavte na zázvor, zabijaka chorôb
Rozhodne by ste nemali toto obdobie podceňovať. Pripravte sa naň a nedovoľte vírusom a bacilom, aby ochromili vaše telo. Ak sa zdravo stravujete a pravidelne hýbete, robíte tým významné kroky k zvýšeniu imunity organizmu. Ale mnohokrát ani to nestačí. Je potrebné telu pomôcť.
Jedzte pomaranče, citróny a kivi
Nedopustite, aby vás zaskočilo nachladnutie. Naordinujte si zvýšený príjem ovocia, predovšetkým to, ktoré obsahuje zvýšený podiel vitamínu C. Výborné sú citrusy, predovšetkým pomaranče, ale aj mandarínky, pomelá, alebo ak dokážete zjesť citrón či z neho vypiť čerstvú šťavu. Buďte opatrní len s grapefruitom a šťavou z neho. Síce ide tiež o citrus s vysokým obsahom vitamínu C, ale má tiež na svedomí zvýšené vstrebávanie niektorých druhov liekov.
Nezabúdajte ale ani na ostatné druhy ovocia dostupné na trhu. Môžete konzumovať tohtoročnú úrodu jabĺk, hrozna, z exotických druhov ovocia treba banány, mango, avokádo, kivi… Všeobecne najviac vitamínu C má pomaranč, citrón, kivi. Ak si napríklad doprajete ovocné dopoludňajšie desiate, môžete ich ľahko navýšiť. Príjem vitamínov môžete zvýšiť aj pitím ovocných štiav, ideálne prírodných a nesladených alebo smoothie koktailov.
Pite vodu, čaje a minerálky
Platí pravidlo, že prevenciou proti virózam je aj správne dodržiavanie pitného režimu. Dostatočné pitie vhodných tekutín je správnou zbraňou, aby vás chrípka nezastihla nepripravených. Dopĺňajte tekutiny počas celého dňa po menších dávkach. Pokiaľ už vás choroba prepadne, tekutiny ochladzujú organizmus oslabený teplotou či horúčkou a pomáhajú doplniť minerály, ktoré telo vyplavuje potom. Preto je dôležité piť zhruba dva litre tekutín. Uvidíte, že aj pri obyčajnej nádche sa budete cítiť lepšie, keď budete mať dostatok tekutín.
Základom pitného režimu je nesýtená voda, ktorú môžete doplniť minerálkami, ovocnými, bylinnými čajmi, čajom zeleným a čiernym. Ale pozor naopak na silný čierny čaj, ten naopak odvodňuje. Výbornou zbraňou je predovšetkým zázvorový čaj. Má protizápalové a antibakteriálne účinky a v ranej fáze dokáže zažehnať aj bolesť v krku. Pôsobí doslova ako zabijak bacilov.
Kapustnica je všeliek
Je nevyhnutné prispôsobiť jedálniček aktuálnemu ročnému obdobiu a hroziacim infekciám. Telo si v takýchto prípadoch ľahšie poradí s ľahko stráviteľnými jedlami. Nie je dobré ho zaťažovať ťažkými tučnými a sladkými alebo príliš korenenými jedlami, tým sa ešte viac oslabuje. Stavte na varené, dusené či na vode pečené chudé mäso doplnené zeleninovými prílohami.
Výbornou voľbou sú polievky, ktorými doplníte tekutiny aj vitamíny zároveň. Výborné sú mäsové a zeleninové vývary, ktoré obsahujú aj minerály. Doslova všeliekom je slepačí vývar vytvorený zo staršej sliepky, ktorá už nenesie. Dôležité ale je zeleninu zbytočne dlho nevariť, zbytočne sa tak pripravujete o časť vitamínov, ktoré sa varom ničia. Výborným zdrojom vitamínu C je na jeseň a v zime kapustová polievka.
Polotovary nechajte v regáli
Nezabúdajte na vitamíny v potravinách. Existuje navyše aj veľa potravín, v ktorých nájdete vitamíny a môžu vás v boji s bacilmi a vírusmi podporiť. Uľavíte tým treba veľmi preťaženej pečeni. Preto vynechajte tučné, korenisté a vyprážané jedlá. Stavte na netučný tvaroh, jogurty s nižším obsahom tuku. Dezinfekčné účinky má aj med.
Pripravte si aj kašu z ovsených vločiek. Ale pozor, neberte žiadne predvarené zmesi zo supermarketov. Kúpte si kvalitné ovsené vločky, namočte ich, rozmixujte, prevarte v mlieku. Urobte si skutočne výživnú kašu z kvalitných surovín a podľa vlastnej chuti.
Jedálniček proti virózam na 3 dni:
1. deň:
Raňajky: Ovsená kaša s medom a ovocím, zázvorový čaj so škoricou
Desiata: Pomaranč, kivi
Obed: Prírodné morčacie plátky, zemiaky, šalát z paradajok a paprík
Olovrant: Nátierka z netučného tvarohu, kornspitz
Večera: Slepačí vývar
2. deň:
Raňajky: Celozrnný rožok, ovocný jogurt, zázvorový čaj s citrónom
Desiata: Jablko, hruška, pohár šťavy vytlačenej z pomarančov
Obed: Pečené kura, ryža, miešaný šalát z ľadového šalátu, cherry paradajok a olív
Olovrant: Mrkvový šalát, pohár mlieka s medom
Večera: Kapustová polievka
3. deň:
Raňajky: Plátok celozrnného chleba, kuracia šunka, paradajky, zelený čaj s citrónom
Desiata: Hrozno, banán, citrónová šťava
Obed: Zubáč na masle, bylinkové zemiaky, uhorkový šalát
Olovrant: kefírové mlieko s ovocím
Večera: Zeleninový vývar s vajcom