Jarná detoxikácia na chudnutie: Ako dokonale vygruntovať telo?

Už od pradávna mali ľudia tendenciu po dlhej a vysiľujúcej zime čistiť svoje telo. Zima si žiada rad tučnejších a kalorickejších zahrievacích pokrmov, ktoré môžu mať vplyv na vašu telesnú hmotnosť, pretože počas zimy má telo prirodzenú túžbu sa obaľovať tukom, aby sa lepšie zahrialo a ľahšie prežilo chladné obdobie.

Dnes už síce nemusíme loviť a robiť na zimu veľké zásoby, aby sme prežili, ale tieto stereotypy v nás prevládajú od pradávna. Preto sa ľudia už v minulých storočiach na sklonku zimy a začiatku jari postili. Začínali s jarnou detoxikáciou. Aj vy si ju vyskúšajte.

Správne naštartovaný metabolizmus lepšie spaľuje

Nešlo len o náboženské, ale predovšetkým o zdravotné dôvody, prečo sa jarná detoxikácia organizmu stala súčasťou každodenného života našich predkov. Ľudia sa takto zbavovali škodlivín, ktoré si telo uložilo do zásoby počas zimných mesiacov.

Zimné zásoby sa veľakrát prejavili aj stúpajúcou ručičkou váhy. Preto ruka v ruke s detoxikáciou ide aj chudnutie. Ide o spojené nádoby, kedy jedno bez druhého nemôže správne fungovať. Vyplýva to z logiky veci. Jedine správne naštartovaný metabolizmus nezaťažený prebytkom škodlivín môže účinne spaľovať tuky a zaistiť zníženie telesnej hmotnosti.

Určite sa vám stalo, že si vaše telo o jarný detoxikačný jedálniček doslova samo povedalo. Zrazu vám už nechutia tie ťažké mäsité pokrmy, ktorými ste sa prejedali v čase, keď za oknami chumelilo. Vaše telo volá SOS po nejakej ľahkej zelenine. Vypočujte ho a nebráňte sa tomu.

Obmedzte cukry a zlé tuky

Postupne prechádzajte na ľahšie menu. Jedálniček na detoxikáciu by mal mať obmedzené množstvo tukov a cukrov, naopak dávať prednosť ľahkým jedlám plným vitamínov, minerálov a vlákniny. Keď sacharidy, tak komplexné, získavané z celozrnných potravín, keď tuky, tak zdravé nenasýtené mastné kyseliny predovšetkým z rýb alebo napríklad avokáda.

Vynechajte červené mäso, ktoré veľmi zaťažuje tráviaci systém a obsahuje vysoký podiel tuku. Dajte priestor mäsu z mladej hydiny, čerstvým kurčiatkam, morkám alebo králičiemu. Toto ľahšie mäso dopĺňajte zeleninovými šalátmi a oblohou.

Každý podľa svojich potrieb

Musíme ale upozorniť, že očista tela je individuálna záležitosť. Každému vyhovuje trochu iný priebeh. Niekto plynulo prechádza od zimnej stravy k jarnej, teda hutné mäsové vývary nahrádza ľahkým zeleninovým bez zahusťovadla a naopak s množstvom mrkvy, petržlenu a zeleru, brokolice, karfiolu, póru a ďalšej zeleniny. Namiesto bravčového mäsa si pripraví prírodný kurací plátok s baby karotkou a hráškom vareným na pare. Postupne tak odľahčí svojmu telu a tráviacemu systému.

Niekto iný ale volí radikálnejšiu formu. Napríklad si jeden deň v týždni vyhradí na pôst, kedy napríklad pije len zeleninové a ovocné šťavy. Sú ale ľudia, ktorí zvládnu aj dlhší pôst a pochvaľujú si ho. Záleží na individualite každého. Žiadna detoxikácia nie je lepšia než tá druhá, vždy záleží hlavne na vás, aká forma práve vám vyhovuje. Nenechajte si nič vnútiť. Počúvajte svoje telo. Časom sa naučíte vnímať jeho signály a vysporiadate sa s potrebou jarnej detoxikácie podľa svojho.

Pri detoxikácii dodržujte pitný režim

Keď sa jar ohlási a organizmus volá po upratovaní, mali by ste venovať zvýšenú pozornosť aj pitnému režimu. Práve správny pitný režim totiž výrazne pomáha odplavovať škodliviny z tela. Mnoho starších ročníkov ešte pamätá, ako ich rodičia okrikovali, aby toľko nepili, čo je však chyba. Mali by ste mať pri sebe stále fľašu kvalitnej vody a potrebu sa napiť počas celého dňa.

Keď začnete piť až vo chvíli, keď je telo zúfalo smädné a volá po tekutine, je už neskoro. Musíte piť po malých dúškoch priebežne. Tým stále filtrujete svoje telo. Ak zabudnete po celý deň piť, rozhodne si nemyslite, že všetko dohoníte večer tým, keď sa nalejete. Extrémne tým zaťažíte obličky. Ak ste pitie vynechali, postupne začnite po malých dúškoch a ďalší deň venujte svojmu pitnému režimu väčšiu pozornosť.

Dávajte tiež pozor na to, čo pijete. Alkohol, káva, ale aj silný zelený čaj vodu odvádza. Z pohľadu detoxikácie je najdôležitejšia kvalitná čistá neperlivá voda, do ktorej môžete pridať pár kvapiek citrónovej šťavy. Ale vylisované z čerstvého citróna, žiadne umelé chemické koncentráty. Takáto tekutina pomáha vyčistiť tráviaci systém a nastoliť acidobázickú rovnováhu. Aj keď je citrón kyslý, funguje v organizme ako pufer proti prekysleniu.

Vhodné sú prírodné zeleninové a ovocné šťavy, ale nedosladzované, bez farbív a konzervantov. Doslova zázračné účinky má šťava z červenej repy alebo z kapusty či zeleru. Nikdy tieto šťavy nevylievajte. Sú nabité antioxidantmi, minerálmi a vitamínmi. Keď sa ich naučíte piť, môžete si byť istí, že vaše telo dokonale vygruntujú.

Hodia sa aj bylinkové čaje, a to najmä z čistiacich bylín. Doslova ako filter nečistôt v krvi pôsobí močopudná pŕhľava a čaj z nej. O očistu tela sa postará napríklad aj čaj z púpavy lekárskej alebo sedmokrásky.

Smoothie dodajú energiu

A pretože telo zjari volá aj po niečom výživnom, čo by po zime efektívne doplnilo zásobu vitamínov a minerálov, pripravte si smoothie. Namiešajte si zloženie podľa toho, čoho sa vám najviac nedostáva. Jarné smoothie by malo byť zelené, aby ste do seba dostali kyselinu listovú, vitamín C. Skúste pokojne už spomínané pŕhľavy, špenát. Odmenou vám bude veľa novej energie.

Jedzte zásadito

Detoxikácia tela je predovšetkým o tom, dať prednosť zásaditejšiemu jedálničku. Veľa sa prejedáme kyselinotvornými potravinami ako červeným mäsom, údeninami. Preto by sme mali dať v jedálničku prednosť rastlinnej strave, ktorá je zásaditá, teda veľkému množstvu zeleniny, ovocia. Ale pozor, najradšej v čerstvom stave. Kompótové ovocie už totiž v tele funguje ako kyslá potravina. Jarná detoxikácia je zároveň účinnou zbraňou proti jarnej únave, s ktorou po zime veľmi často bojujeme. Pomôže sa s ňou vyrovnať. Je ale potrebné upozorniť, že detoxikácia sa nehodí pre každého. Zabudnúť na ňu musia tehotné ženy, ľudia s ochorením tráviaceho systému, žalúdočnými vredmi, diabetici. ​

© COPYRIGHT 2025 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.