Japonská polievka ramen: zahreje, aj zasýti

Polievky – to je jedlo, na ktoré sa vždy nájde príležitosť. Je príliš teplo a nemáte na nič chuť? Polievka paradoxne schladí, ale tiež zasýti. Dni sa skracujú, vonku sa ochladzuje a jediné, po čom túžite je zabaliť sa do deky a dať si teplú, sýtu polievku, ktorá zahreje telo, aj dušu? Toto všetko v sebe spája chutná, sýta a výživná japonská polievka ramen. Ramen recept, to je Ideálna kombinácia plnej, korenistej chuti a zdravých surovín.
Ramen je japonská verzia čínskych rezancových polievok. Už história ramen polievky napovedá, že neexistuje žiadny jediný, ani ,,správny” ramen recept – je ich veľké množstvo, každá časť Japonska má svoju vlastnú, špecifickú ramen verziu. Takisto si môžete vlastný ramen recept pripraviť aj doma, potrebujete k tomu len pár základných surovín, ktoré dlho vydržia a dajú sa kúpiť buď v ázijských potravinách, alebo na e-shopoch, ako je napríklad Grizly.sk.
Ramen polievka
Polievka ramen má mnoho verzií, základ je však vždy rovnaký: kvalitný, silný vývar, zelenina, riasy, typické ramen rezance a bielkoviny vo forme mäsa alebo tofu, prípadne vajíčka marinované v sójovej omáčke. Aj keď sa to možno nezdá, pripraviť si ramen polievku doma nie je nič zložité. Veľa ingrediencií môžete skladovať v chladničke, alebo v mrazničke a do ramen polievky môžete použiť aj zvyšky mäsa a zeleniny, ktoré máte práve po ruke.
Navyše, už samotný pôvod ramenu nám napovedá, že ramen recept nepozná hranice. Ramen je polievka, ktorá zahreje, je nesmierne zdravá a plná čerstvej zeleniny a bielkovín.
Tieto základné ramen recepty vám pomôžu pri príprave vlastnej polievky ramen.
Ramen recepty
Jeden z najobľúbenejších ramen receptov je shoyu ramen, ktorý za svoju výraznú chuť vďačí predovšetkým sójovej omáčke. Môžete si ho pripraviť s mäsom, alebo tofu. Na japonskom ostrove hokkaido vznikol ďalší, nemenej obľúbený ramen recept – miso ramen. Jeho základom je miso pasta. Miso pasta je vyrobená z uvarených sójových bôbov a morskej soli. Táto zmes sa naočkuje kultúrou huby koji (kodži) a nechá sa niekoľko mesiacov až rokov pomaly kvasiť. Okrem toho, že miso pasta je plná vitamínov a minerálov, funguje aj ako prírodné probiotikum.
Probiotiká výrazne zlepšujú a chránia zdravie tráviaceho ústrojenstva. Medzi ďalšie prírodné probiotiká patrí napríklad kombucha, kvasená kapusta, alebo kefír.
V tomto článku vám predstavíme tri recepty – shoyu ramen s bravčovým bôčikom, vegetariánsky miso ramen a recept na marinované ramen vajíčko na mäkko.
Príprava polievky ramen je pomerne časovo náročná, ale určite nie zložitá. Ramen vývar vám odporúčame variť vo väčších množstvách a následne skladovať v chladničke. Prípravu vývaru si tiež môžete skrátiř použitím kvalitného bujónu. Takto sa zo zdĺhavého receptu hravo stane rýchla zdravá večera, ktorou zahviezdite pred priateľmi, alebo rodinou.

Shoyu ramen recept
Shoyu – tak sa po japonsky povie sójová omáčka, ktorú určite netreba špeciálne predstavovať. Základom vývaru na shoyu ramen je práve sójová omáčka. V tomto ramen recepte je použitá aj skutočná ľahôdka – bravčový bôčik chashu, ktorý ocenia najmä milovníci receptov z bravčového mäsa.
Ingrediencie:
Bravčový bôčik na japonský spôsob chashu:
- 460 g bravčového bôčika
- 3 jarné cibuľky
- zhruba 5 cm kus zázvoru
- slnečnicový olej
- ½ pohára japonského vína saké
- ½ pohára sójovej omáčky
- 1 pohár vody
- 75 g cukru
Vývar:
- 1 kus riasy kombu (dá sa nahradiť hocijakou inou morskou riasou, napríklad nori)
- ½ poháru tuniakových bonito vločiek
- 2 poháre kuracieho vývaru
Shoyu základ:
- 1 lyžica sezamového oleja
- 1 strúčik cesnaku
- 2 čajové lyžičky nastrúhaného čerstvého zázvoru
- 3 polievkové lyžice kvalitnej sójovej omáčky
- 1 lyžička ryžového vína mirin
Ramen prísady:
- 300 g ramen rezancov (dajú sa použiť aj iné rezance, napríklad soba, alebo instantné ramen rezance)
- jarná cibuľka
- ramen vajíčko, na každú porciu 1
- mungo, alebo iné klíčky
- sezamové semienka
- huby shiitake
- nori riasy
Postup:
Časovo najnáročnejším krokom tohto ramen receptu je príprava tradičného japonského bravčového bôčika chashu, z ktorou musíte začať už deň vopred. Nebojte sa, ak ho pripravíte vo väčšom množstve,môžete ho jednoducho skladovať aj v mrazničke.
Pripravte si všetky ingrediencie. V panvici rozpáľte olej a postupne naň ukladajte kúsky bôčika, mastnou stranou napred a potom obráťte. Tento proces by mal trvať približne 10 minút.
Kým sa bôčik smaží, vložte všetky ingrediencie na dochucovanie do hrnca. Pridajte mäso a priveďte k varu. Ak sa objaví prípadná pena, odoberajte ju lyžicou a pomaly varte na miernom plameni približne hodinu a každých 15 minút otáčajte. Mäso by malo byť zaťažené pokrievkou, ktorá by ho mala pritláčať ku dnu hrnca. Toto docielite napríklad priložením menšej pokrievky, ako je hrniec, v ktorom mäso pripravujete. Po hodine varenia by mala byť omáčka výrazne zredukovaná. Odstavte hrniec z plameňa, nechajte vychladnúť a bôčik spolu so zbytkom omáčky vložte do uzatvárateľného sáčku. Nechajte odpočívať v chladničke cez noc.
Na druhý deň môžete začať s prípravou samotného ramen vývaru. V menšom hrnci priveďte do varu dva poháre vody a riasu kombu. Chvíľu povarte, vyberte kombu riasu a pridajte bonito vločky. Opäť priveďte k varu a odstavte zo sporáka. Nechajte 10 minút odpočívať. Preceďte cez jemné sitko. Tento vývar sa nazýva daishi.
Vo väčšom hrnci zmiešajte vývar dashi s kuracím vývarom a na nechajte ohrievať na malom plameni.
Pripravte si shoyu základ. V menšej panvičke zohrejte na strednom plameni sezamový olej a opražte na ňom najemno nasekaný zázvor a cesnak, až kým nezačnú rozvoniavať, čiže približne 30 sekúnd. Pridajte sójovú omáčku a mirin a odstavte z plameňa. Po lyžiciach pridávajte k zmesi daishi a kuracieho vývaru, až kým nedosiahnete plnú, výraznú chuť.
Uvarte ramen rezance podľa návodu na obale, až kým nie sú ,,al dente“.
Pripravte si misky a do každej dajte štedrú porciu rezancov, ktoré zalejete horúcim vývarom.
Do každej misky pozorne naukladajte ramen prísady, ktoré ste sa rozhodli použiť. Bravčové mäso nakrájajte na tenké plátky,približne 4 kúsky na každú porciu a naukladajte do misky. Na záver do misky položte na polovicu rozkrojené ramen vajíčko a hojne zasypte nakrájanou jarnou cibuľkou.

Vegetariánsky miso ramen recept
Keďže tento ramen neobsahuje mäso, je jeho príprava oveľa rýchlejšia a tento miso ramen recept je zdravý, ľahký a sýty. A ak doňho na záver nepridáte ramen vajce, pripravíte si recept, ktorý spĺňa pravidlá vegánskeho jedálnička a pritom stále obsahuje dostatok bielkovín. K polievke ramen sa zvykne podávať aj nakladaná reďkovka daikon. Ak ste fanúšikmi tejto zeleniny, pozrite sa aj na ďalšie reďkovka recepty.
Ingrediencie:
- 2 strúčiky cesnaku
- zhruba 4cm kus zázvoru
- 1 ½ lyžica bielej miso pasty
- 1 lyžica sezamovej pasty tahini
- 15 g sušených húb shiitake
- 1 liter kvalitného zeleninového vývaru
- 2 lyžice sójovej omáčky
- 200 g bieleho tofu
- 1 lyžica kukuričnej múky
- 1 lyžica sezamového, alebo slnečnicového oleja
- 100 g ramen rezancov
- 1 kapusta pak choi
- 2 jarné cibuľky
- 25 g klíčkov, napríklad mungo
- 1 mrkva
- 2 marinované ramen vajíčka (pri vegánskej verzii vynechajte)
- chilli vločky, nori riasy, sekané arašidy, alebo koriander na ozdobu a servírovanie
Postup:
Cesnak rozpučte plochou stranou noža a vhoďte do panvice spolu so zázvorom, tahini, hubami, vývarom a sójovou omáčkou. Na miernom plameni priveďte k varu a 5 minút povarte, kým zázvor trochu nezmäkne. Preceďte do druhej panvice. Medzitým si pripravte tofu. Jemne ho obaľte v kukuričnej múke a opatrne osmažte na oleji do chrumkava. Ramen rezance uvarte podľa návodu na obale, ale dajte pozor na to, aby boli uvarené ,,al dente”.
Pak choi rozdeľte na štvrtiny a nakrájajte si jarnú cibuľku. Oddeľte bielu časť od zelenej a pak choi spolu s bielou časťou cibuľky vhoďte do vývaru. Povarte zhruba minútu, pokým kapusta pak choi trochu ,,uvädne”.
Uvarené ramen rezance rozdeľte do dvoch misiek a zalejte vývarom. Mrkvu očistite a nakrájajte na čo najtenšie pásiky a vložte do misky spolu s tofu, klíčkami a ďalšími prísadami podľa chuti. Na vrch každého taniera položte rozkrojené ramen vajce a posypte jarnou cibuľkou, prípadne koriandrom a nasekanými arašidami.
TIP: Ak patříte medzi priaznivcov keto diéty, zrejme ste si všimli, že niektoré ingrediencie, ako napríklad pšeničné rezance nie sú pre keto diétu vhodné. Vyskúšať ale môžete cestoviny Slimpasta.

Marinované ramen vajíčko
Jednoduché a pritom také chutné. To je ramen vajíčko, nazývané aj ajitsuke tamago. Cez noc marinované v sójovej omáčke, s krémovým tekutým žĺtkom – ramen vajce vylepší každý ramen recept.
Ingrediencie:
- čerstvé vajcia
- 4 lyžice kvalitnej sójovej omáčky
- 4 lyžice mirin omáčky
- 4 lyžice saké (ak nemáte, môžete použiť aj vodu)
- 1 lyžička cukru
Postup:
Všetky ingrediencie na marinádu zmiešajte dohromady. Pre väčšiu intenzitu chutí odporúčame marinádu zhruba minútu jemne povariť.
Dajte variť vajíčka. Aby sa lepšie lúpali, pridajte do vody trochu octu a soli. Odporúčame variť 6,5-7 minút, ak máte radi žĺtok trochu tekutejší. Po uvarení vodu zlejte a nechajte uvarené vajcia približne 15 minút odpočívať v studenej vode. Vajíčka ošúpte a naložte do marinády. Vložte do chladničky a nechajte marinovať cez noc.
Japonská polievka ramen je ideálne jedlo, ktoré zahreje aj v žalúdku, aj pri srdci. Ramen je plný kvalitných, chutných a zdravých ingrediencií. Navyše, u nás je stále považovaný za exotickéjedlo a preto každá príležitosť, pri ktorej naservírujete váš vlastný domáci ramen získa punc výnimočnosti.