Histamínová intolerancia: Ako sa s ňou popasovať? 

Zdravá a čerstvá zelenina , ktorá neobsahuje hstamín. Histamín recepty, histamínová intolerancia.

Histamínová intolerancia je stav, ktorý postihuje mnoho ľudí a spôsobuje celý rad nepríjemných príznakov. Pochopenie histamínu a spôsobov, ako znížiť histamín v tele môže výrazne zlepšiť kvalitu života. V tomto článku sa budeme venovať tomu, čo je histamín, alergia na histamín a nájdete tu aj niekoľko receptov šetrných k histamínu, ktoré vám pomôžu s istotou zvládnuť histamínovú intoleranciu

Čo je histamín?

Histamín je prirodzene sa vyskytujúca zlúčenina v tele, ktorá zohráva dôležitú úlohu v rôznych fyziologických procesoch. Podieľa sa na regulácii imunitných reakcií, trávenia a neurotransmisie. Niektorí jedinci však majú problémy s odbúravaním histamínu, čo vedie k jeho nadmernému hromadeniu v tele. To môže mať za následok príznaky, ako sú bolesti hlavy, tráviace problémy, kožné vyrážky a ďalšie. Alergia na histamín sa ale môže prejavovať aj rôznymi inými príznakmi.

Ako znížiť histamín v tele 

Zníženie hladiny histamínu v tele možno dosiahnuť zmenou stravy a životného štýlu. Tu je niekoľko účinných stratégií:

Strava šetrná k histamínu: Prijímať nízkohistamínovú diétu znamená vyhýbať sa potravinám s vysokým obsahom histamínu alebo minimalizovať jeho uvoľňovanie. Môžu to byť fermentované potraviny, vyzreté syry, spracované mäso a niektoré druhy zeleniny. Namiesto toho sa rozhodnite pre čerstvé ovocie, zeleninu, chudé bielkoviny a bezlepkové obilniny.

Optimalizácia zdravia čriev: Podpora zdravej črevnej mikroflóry je pre odbúravanie histamínu nevyhnutná. Potraviny bohaté na probiotiká, ako sú jogurt a kyslá kapusta, môžu pomôcť obnoviť zdravú rovnováhu črevných baktérií. Okrem toho môže zaradenie probiotických potravín, ako sú banány a cibuľa, podporiť priaznivé črevné prostredie.

Doplnky DAO: Diaminoxidáza (DAO) je enzým zodpovedný za odbúravanie histamínu v črevách. Doplnky DAO môžu pomôcť znížiť hladinu histamínu a zmierniť príznaky. O vhodnom dávkovaní sa poraďte so zdravotníckym pracovníkom. 

Potraviny vhodné pre mnohé diéty, ako je napríklad nízkohistamínová, alebo bezlepková diéta nájdete aj na eshopoch, ako je napríklad Grizly.sk. Odporúčame vyskúšať aj výrobky Slimpasta

Histamín potraviny 

Pre osoby s histamínovou intoleranciou je dôležité zistiť, ktoré potraviny obsahujú vysoké množstvo histamínu. Niektoré histamín potraviny môžu vyvolať príznaky a mali by sa im vyhýbať alebo ich konzumáciu obmedziť. Medzi bežných vinníkov patria fermentované potraviny, ako je kyslá kapusta, vyzreté syry, údeniny a alkoholické nápoje, najmä červené, alebo biele víno. 

Okrem toho môžu k zvýšeniu hladiny histamínu prispieť aj niektoré druhy ovocia, ako sú citrusové plody, jahody a banány, ale tiež špenát, paradajky a čokoláda. Je tiež dôležité dávať si pozor na prídavné látky v potravinách a konzervačné látky, pretože môžu stimulovať uvoľňovanie histamínu.

Vyhľadajte odbornú pomoc 

Hoci zavedenie zmien v stravovaní a životnom štýle môže byť prospešné, je nevyhnutné poradiť sa so zdravotníckym pracovníkom, napríklad s registrovaným dietológom alebo alergológom, ktorý vám poskytne individuálne rady. Môžu vám pomôcť identifikovať špecifické spúšťacie faktory, poskytnúť usmernenia týkajúce sa doplnkov a ponúknuť odporúčania šité na mieru na základe vašich individuálnych potrieb. 

Histamínová intolerancia recepty

Recepty pre ľudí s histamínovou intoleranciou, alebo nízky histamín recepty  uprednostňujú zložky, ktoré majú nižší obsah histamínu alebo majú minimálny vplyv na hladinu histamínu, čo vám umožní vychutnať si rozmanitú škálu chutí bez toho, aby ste ohrozili svoju pohodu. Histamín recepty ponúkajú širokú škálu možností – od čerstvých šalátov s listovou zeleninou, uhorkami a paprikou až po výživné polievky z domáceho vývaru a zeleniny s nízkym obsahom histamínu. Histamín recepty využívajú suroviny ako je kuracie mäso alebo ryby, v kombinácii s bylinkami a koreninami, ktoré sú bezpečné pre ľudí s alergiou na histamín. Histamínová intolerancia recepty sú vhodné nielen pre ľudí s alergiou na histamín, ale keďže využívajú zdravé ingrediencie, pochutná si na nich každý, kto sa snaží stravovať zdravšie. Hociktorý z týchto receptov je vhodným adeptom na zdravý obed, alebo rýchlu a ľahkú večeru.

1

Grécky šalát s grilovaným kuracím mäsom

Grécky šalát je klasickým stredomorským jedlom, osviežujúcim a chutným pokrmom, ktorý je ideálny na letný deň. Toto jedlo je kombináciou čerstvej zeleniny s grilovaným kuracím mäsom a je plné bielkovín, vlákniny a dôležitých vitamínov. Navyše, tento recept je zdravý a prirodzene bez histamínu, čo z neho robí ideálny recept pre ľudí s histamínovou intoleranciou

Ingrediencie: 

  • 2 kuracie prsia
  • 2 uhorky
  • 3 paradajky
  • 1 červená cibuľa
  • 1 zelená paprika
  • ½ hrnčeka olív Kalamata bez kôstok
  • ½ hrnčeka rozdrobeného syra feta
  • 3 lyžice olivového oleja
  • 1 lyžica červeného vínneho octu
  • soľ a korenie podľa chuti

Postup: 

Vložte do misky s olivovým olejom a olivovým olejom. Predhrejte gril na stredne vysokú teplotu. Kuracie prsia osoľte a okoreňte. Kuracie prsia grilujte 5 až 6 minút z každej strany alebo kým nie sú úplne prepečené a následne odstavte. Nakrájajte uhorky, paradajky, červenú cibuľu a zelenú papriku na kúsky. Vo veľkej mise zmiešajte zeleninu a olivy. Grilované kuracie mäso nakrájajte na kúsky a pridajte do misy. V malej miske zmiešajte olivový olej, červený vínny ocot, soľ a korenie. Šalát pokvapkajte dresingom a premiešajte. Šalát posypte rozdrobeným syrom feta a podávajte.

2

Šošovicovo-zeleninové curry

Toto šošovicovo-zeleninové curry je úžasnou kombináciou červenej šošovice bohatej na bielkoviny a živej zeleniny. Aromatická zmes kari korenia dodáva jedlu hrejivosť a hĺbku chuti. Vďaka krémovému základu z kokosového mlieka ponúka sýty a výživný zážitok. Či už ste vegán alebo jednoducho hľadáte zdravú večeru, toto kari vás určite zaujme. Podávajte ho s voňavou ryžou basmati alebo teplým chlebom naan, aby ste získali skutočne sýte jedlo.

Ingrediencie: 

  • 1 hrnček červenej šošovice
  • 1 lyžica rastlinného oleja
  • 1 cibuľa nakrájaná nadrobno
  • 3 strúčiky cesnaku
  • 1 lyžica strúhaného zázvoru
  • 1 lyžička mletej rasce
  • 1 lyžička mletého koriandra
  • 1 lyžička kurkumy
  • 1 lyžička papriky
  • 1 lyžička garam masaly
  • 1 plechovka (400 ml) kokosového mlieka
  • 1 hrnček zeleninového vývaru
  • 2 mrkvy nakrájané na kocky
  • 1 červená paprika nakrájaná na kocky
  • 1 cuketa nakrájaná na kocky
  • 1 hrnček nakrájaných paradajok, alebo 1 konzerva paradajok 
  • soľ a korenie podľa chuti
  • čerstvý koriander na ozdobu

Postup: 

Červenú šošovicu prepláchnite pod studenou vodou a dajte bokom. Vo veľkom hrnci na strednom ohni rozohrejte rastlinný olej. Pridajte nakrájanú cibuľu a varte, kým nebude priesvitná. Do hrnca pridajte pretlačený cesnak a nastrúhaný zázvor a varte ešte minútu, kým sa nerozvonia. Do hrnca pridajte mletú rascu, mletý koriander, kurkumu, papriku a garam masalu. Dobre premiešajte, aby sa cibuľa, cesnak a zázvor obalil korením. Prilejte kokosové mlieko a zeleninový vývar a premiešajte. Do hrnca pridajte na kocky nakrájanú mrkvu, červenú papriku, cuketu a nakrájané paradajky. Dobre premiešajte. Prepláchnutú červenú šošovicu sceďte a pridajte do hrnca. Podľa chuti ju osolíme a okoreníme. Zmes priveďte do varu a potom znížte teplotu na minimum. Hrniec prikryte a nechajte variť asi 25-30 minút, alebo kým šošovica a zelenina nezmäknú. Šošovicu a zeleninové karí podávajte horúce, ozdobené čerstvým koriandrom. Vychutnajte si ho s dusenou ryžou basmati alebo chlebom naan.

3

Čučoriedkový chia puding

Čučoriedkový kokosový puding chia je lahodný a výživný raňajkový alebo dezertový pokrm, ktorý spája príjemnú textúru chia semienok s prirodzenou sladkosťou čučoriedok a krémovou bohatosťou kokosového mlieka. Tento jednoduchý a zdravý puding je nielen chutný, ale aj plný dôležitých živín a antioxidantov. Chia semienka patria medzi potraviny bohaté na vlákninu a omega-3 mastné kyseliny, zatiaľ čo čučoriedky dodajú ovocnú chuť a extra dávku antioxidantov.

Ingrediencie:

  • ¼ hrnčeka chia semienok
  • 1 hrnčeka kokosového mlieka
  • 1 polievková lyžica javorového sirupu alebo medu (voliteľné)
  • ½ lyžičky vanilkového extraktu
  • ½ hrnčeka čerstvých alebo mrazených čučoriedok
  • kokosové vločky a ďalšie čučoriedky na ozdobu

Postup: 

V miske zmiešajte chia semienka, kokosové mlieko, javorový sirup alebo med (ak používate) a vanilkový extrakt. Dobre premiešajte, aby boli chia semienka rovnomerne obalené. Zmes nechajte 5 minút odstáť a potom ju opäť premiešajte, aby ste rozbili všetky hrudky. Misku prikryte a dajte do chladničky na noc alebo aspoň na 4 hodiny, aby chia semienka absorbovali tekutinu a vytvorili pudingovú konzistenciu. Pred podávaním chia puding dobre premiešajte, aby bol hladký a krémový. V prípade potreby môžete pridať trošku kokosového mlieka, aby ste upravili konzistenciu podľa svojich predstáv. Puding rozdeľte do misiek alebo pohárov. Navrch dajte čerstvé alebo mrazené čučoriedky a posypte kokosovými vločkami, ktoré dodajú pudingu textúru a chuť. Čučoriedkový kokosový puding chia podávajte vychladený.

4

Paprika plnená quinoou

Plnené papriky s quinoou sú pestré a zdravé jedlo, ktoré spája živiny čerstvých paprík a quinoy bohatej na bielkoviny. Tieto plnené papriky sú nielen vizuálne atraktívne, ale aj plné výživných zložiek, ktoré vytvárajú sýte jedlo. Kombinácia nadýchanej quinoy, aromatickej zeleniny a taveného syra vytvára nádhernú zmes textúr a chutí a toto jedlo patrí medzi obľúbené histamínová intolerancia recepty. Či už preferujete vegetariánske recepty, alebo jednoducho chcete do svojho jedálnička zaradiť viac rastlinných potravín, tieto plnené papriky s quinoou sú chutnou a výživnou voľbou.

Ingrediencie: 

  • 4 veľké papriky (akejkoľvek farby)
  • 1 hrnčeka varenej quinoy
  • 1 malá cibuľa nakrájaná na kocky
  • 2 strúčiky cesnaku, mleté
  • 1 stredne veľká cuketa, nakrájaná na kocky
  • 1 stredne veľká mrkva, nastrúhaná
  • 1 hrnčeka cherry paradajok, rozpolených
  • ½ hrnčeka kukurice (čerstvých alebo mrazených)
  • ¼ hrnčeka nasekanej čerstvej petržlenovej vňate
  • ½ lyžičky sušeného oregana
  • ½ lyžičky mletej rasce
  • soľ a korenie podľa chuti
  • ½ hrnčeka strúhaného syra (napríklad čedar alebo mozzarella)

Postup: 

Rúru predohrejte na 190 °C a plech na pečenie vysteľte papierom. Z paprík odrežte vrcholky a odstráňte semená. Vo veľkej panvici rozohrejte na miernom ohni trochu olivového oleja. Pridajte cibuľu a cesnak a restujte, kým nebudú priesvitné a voňavé. Do panvice pridajte cuketu, mrkvu, cherry paradajky a kukuricu. Varte asi 5 minút alebo kým zelenina mierne nezmäkne. Vmiešajte uvarenú quinou, petržlenovú vňať, sušené oregano, mletú rascu, soľ a korenie. Dobre premiešajte, aby sa všetky prísady spojili. Do každej papriky dajte lyžicu quinoy a zeleninovej zmesi a naplňte ich až po vrch. Plnené papriky vložte do pripravenej zapekacej misy. Plnené papriky posypte strúhaným syrom a rovnomerne ich pokryte. Pečte vo vyhriatej rúre 25-30 minút alebo kým papriky nezmäknú a syr sa nerozpustí a nezíska zlatohnedú farbu. Vyberte z rúry a pred podávaním nechajte plnené papriky mierne vychladnúť. V prípade potreby ozdobte ďalšou čerstvou petržlenovou vňaťou a vychutnajte si tieto chutné a výživné plnené papriky s quinoou ako sýte jedlo.

5

Cuketové špagety s avokádovým pestom

Cuketové špagety s avokádovým pestom sú ľahkým a osviežujúcim pokrmom, ktorý je vhodný nielen pre ľudí s intoleranciou, alebo alergiou na histamín. Tento recept ponúka zdravšiu obmenu tradičných cestovín tým, že ich nahradí cuketovými špagetami, ktoré majú nielen málo kalórií, ale sú aj plné živín. Tieto cuketové rezance zaliate krémovou omáčkou s avokádovým pestom sú chutným spôsobom, ako do svojho jedálnička zaradiť viac zeleniny. Krémová a aromatická omáčka s pestom dokonale obalí cuketové rezance a vytvorí tak sýte jedlo bez pocitu viny. Vychutnajte si toto živé a výživné jedlo ako ľahký obed alebo osviežujúcu prílohu.

Ingrediencie: 

  • 3-4 stredne veľké cukety
  • 1 zrelé avokádo
  • 1 hrnček čerstvých bazalkových listov
  • ¼ hrnčeka píniových orieškov
  • 2 strúčiky cesnaku
  • šťava z 1 citróna
  • 2 lyžice extra panenského olivového oleja
  • soľ a korenie podľa chuti
  • cherry paradajky, strúhaný parmezán, mletá červená paprika 

Postup: 

Pomocou špiralizéra alebo škrabky na julienne nastrúhajte cuketu na rezance. Odložte bokom. V kuchynskom robote alebo mixéri zmiešajte zrelé avokádo, lístky bazalky, píniové oriešky, cesnak, citrónovú šťavu, olivový olej, soľ a korenie. Mixujte, kým avokádové pesto nebude hladké a krémové. Rozpáľte veľkú nepriľnavú panvicu na strednom ohni. Pridajte cuketové rezance a restujte 2-3 minúty, alebo kým mierne nezmäknú, ale stále si zachovajú svoju chrumkavosť. Odstráňte panvicu z ohňa a avokádové pesto pridajte k cuketovým špagetám. Jemne premiešajte, aby sa rezance rovnomerne obalili omáčkou. Cuketové rezance preložte na taniere a ozdobte cherry paradajkami, nastrúhaným parmezánom a podľa potreby posypte mletou červenou paprikou. Okamžite podávajte a vychutnajte si tieto ľahké a chutné cuketové rezance s avokádovým pestom ako osviežujúce a zdravé jedlo.

TIP: Vyskúšajte aj bazalkové pesto, alebo pesto z medvedieho cesnaku

Histamínová intolerancia môže výrazne ovplyvniť vašu životnú pohodu, ale so správnymi vedomosťami a stratégiami je možné tento stav účinne zvládnuť. Pochopením histamínu, prijatím nízkohistamínovej diéty a vyhľadaním odborného poradenstva môžu jednotlivci znovu získať kontrolu nad svojím zdravím. 

Pamätajte, že každý človek je jedinečný a môže trvať určitý čas, kým nájdete prístup, ktorý vám najlepšie vyhovuje. Zachovajte si silu, rozhodujte sa na základe odborných informácií a uprednostnite svoje blaho.

Mohlo by vás zaujímať

© COPYRIGHT 2024 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.