Cukor ako jed alebo Prečo neprospieva vášmu zdraviu?

„Obmedzte cukor,“ tiež túto vetu často počúvate u lekára alebo u výživových špecialistov? Ak patríte medzi milovníkov sladkého, určite niečo podobné počujete neradi. Však musíme dať odborníkom za pravdu. Jeme totiž príliš veľa cukru, čo ľudskému organizmu nijako neprospieva.

Aj keď vás to asi veľmi nepoteší, nastal čas zamyslieť sa nad skladbou svojho jedálnička a posvietiť si na sacharidy, ktoré konzumujete.

Nespálené kalórie sa menia na tuk

Je samozrejmé, že sacharidy sa stávajú úplne nevyhnutným zdrojom energie. Čerpajú z nich všetky bunky vášho tela a bez nich by nemali šancu sa naštartovať k aktívnej činnosti. Tvorí samozrejme aj palivo pre mozog, preto by ste bez sacharidov nedokázali vymyslieť vôbec nič. Tiež tvoria stavebné prvky chrupaviek a väzivového tkaniva.

Prečo je teda cukor škodlivý? Nebezpečná je predovšetkým nadmiera cukru. Biely rafinovaný cukor totiž vášmu telu dá len prázdne kalórie. Neobsahuje žiadne ďalšie látky, ktoré by ste dokázali nejako využiť a ktoré by prispeli k vášmu zdraviu ako napríklad minerály. Práve rafináciou, teda chemickým čistením, príde o akékoľvek ďalšie prímesi, či už pozitívne alebo negatívne. V podstate sa tak stáva bielym jedom – umelo vyrobenou chemickou látkou, s ktorou treba nakladať obozretne.

Sladké podporuje kvasinky a plesne

Nadmiera cukru vedie k prekysleniu organizmu. Strácate minerály, najmä horčík a vápnik a tiež selén. Bohužiaľ cukor tiež podporuje vznik kvasinkových a plesňových infekcií, urýchľuje starnutie tela. V súčasnosti môže spotreba cukru dosahovať až neuveriteľných cca 120 – 200 gramov denne, to je takmer sedemkrát viac, než je maximálne odporúčané denné množstvo, ktoré je 30 gramov.

Tajomstvo preto tkvie v tom, konzumovať presne také množstvo cukru, ktoré vaše telo dokáže efektívne spáliť pri fyzickej a duševnej činnosti. Len čo budete jesť väčšie množstvo cukru, nespálené kalórie sa budú meniť na tukové zásoby.

Nepleťte si cukry a sacharidy!

Aby ste získali aspoň základný prehľad o tom, ktorý cukor je pre zdravú výživu nevhodný a ktorý je, naopak, možné tolerovať, musíme si najskôr o ňom povedať niektoré základné veci.

Predovšetkým cukor je chemikália, ktorá patrí medzi sacharidy. Ale pozor. Pojmy cukry a sacharidy sa často zamieňajú, pritom nejde o to isté. Sacharidy sú organické látky, cukry sú ich podskupinou. Slovom cukor sa zvyčajne označujú monosacharidy, teda jednoduché sacharidy, ktoré majú sladkú chuť a používajú sa ako sladidlá. Majú jednu sacharimetrickú molekulu. Práve s touto skupinou by ste mali zaobchádzať v jedálničku veľmi opatrne.

Ale do skupiny sacharidov patrí i rad zložitejších sacharidov ako oligosacharidy s dvomi až desiatimi cukrovými molekulami a konečne polysacharidy s desiatimi a viac cukrovými jednotkami.

Štíhlu líniu môže ohroziť aj mlieko

Medzi oligosacharidy zaraďujeme napríklad sacharózu, teda repný cukor, sladový cukor, čiže maltózu alebo laktózu, mliečny cukor. Ani s týmito druhmi cukrov by ste to ale nemali preháňať, pretože aj ony majú negatívny vplyv na vašu štíhlu líniu, aj keď trochu skrytejšie a tak, že si to možno ani neuvedomujete.

Veď je predsa dobré piť mlieko – lenže aj v ňom nájdete cukor! Ak ho budete piť v nadmernom množstve, môžete priberať.

Najpriaznivejšie sa k vašej postave zachovajú polysacharidy. Sem počítame napríklad škrob, glykogén, alebo tiež celulózu. Prinášajú vám dlhodobú zásobáreň energie, do krvi sa uvoľňujú postupne. Na rozdiel od jednoduchých cukrov, ktoré spôsobujú kolísanie hladiny glykémie, polysacharidy ju dokážu udržať stabilnú. A to je veľké plus. Preto by ste mali v jedálničku preferovať komplexné sacharidy, ktoré nájdete v celozrnnom pečive, ryži natural, celozrnných cestovinách.

Venujte pozornosť obsahu sacharidov v potravinách

Ako vlastne prebieha premena cukrov? Glukóza (hroznový cukor), Fruktóza (ovocný cukor) a galaktóza (cukor z materského mlieka) – vo všetkých troch prípadoch ide o jednoduché cukry, ktoré sa z čriev vstrebávajú rovno do krvi. Majú teda silný vplyv na hladinu glykémie. Preto sa ich konzumácia odporúča predovšetkým po náročnejšom fyzickom výkone a v čase, keď je nevyhnutné doplniť energiu, ako napríklad po spánku alebo pri dopoludňajšej desiatej.

Naproti tomu u polysacharidov je tento proces štiepenia a premeny oveľa dlhší, čo je dané tým, že ide o oveľa zložitejšie molekuly. Tým pádom tiež nedochádza k tomu, že telo bude mať naraz prebytok kalórií, ktoré nedokáže spáliť. Zaujímajte sa preto o sacharidy v potravinách a strážte si skryté cukry.

Prírodný cukor je lepší než synteticky vyrobený

Ako už bolo povedané, veľmi záleží na zdrojoch, z akých sacharidy získavate. A aj keď v ovocí, ktoré je zdravé a obsahuje celý rad vitamínov, nájdete často pomerne veľké množstvo sacharidov (typicky napríklad v banánoch alebo hroznovom víne), telo si s fruktózou, teda ovocným cukrom, dokáže poradiť oveľa lepšie, než s umelým bielym rafinovaným cukrom.

Takže keď si predstavíte napríklad litrovú fľašu sladkej limonády typu coca-cola, vedzte, že s jej vypitím dodáte telu cca 25 kociek cukru. Ak by ste rovnaké množstvo cukru zjedli vo forme ovocia, na vaše telo to nebude mať tak zhubný vplyv. Napriek tomu sa odporúča konzumácia ovocia v akejkoľvek forme (čerstvé, smoothie, sušené) predovšetkým v dopoludňajších hodinách.

Skúšajte alternatívy cukru

Vhodné je preto repný cukor, sacharózu, s ktorou sa stretávate v cukorničkách na kuchynských stoloch, nahradiť inými prírodnými alternatívami. Napríklad medom. Med je síce len o málo kalorickejší ako cukor, ale obsahuje množstvo minerálov a vitamínov.

Ďalšou dobrou voľbou pre sladenie je melasa, aj v nej nájdete veľa látok, ktoré sú pre váš organizmus prospešné. Už sme sa zmieňovali o ovocí, sladiť sa dá ovocnou šťavou, sirupmi, ale pozor, vždy musí ísť o prírodné nedosladzované varianty! Veľkú popularitu v poslednej dobe získava rastlina stévia, ktorá má vysokú sladivosť, ale neprináša žiadne ďalšie kalórie navyše.

Skúste alternatívy cukru, možno prídete niektorej z nich na chuť.

Vráti sa aj citlivosť chuťových pohárikov

Niekto dokáže cukor obmedziť, napríklad nesladí ani čaj alebo kávu. Iní ľudia si ale nedokážu odoprieť ani zákusok ku káve. Pravdou je, že veľké množstvo konzumovaného cukru otupuje chuťové poháriky. Zvyknete si na viac cukru a budete mať tendenciu pridávať ďalšiu a ďalšiu lyžičku či kocku. Nápoj alebo jedlo sa vám bude zdať málo sladké. A to je zle.

Ak cukor dokážete obmedziť alebo dokonca úplne vynechať, možno časom zistíte, že sa vám vráti citlivosť pohárikov. Zrazu zistíte, že si rad pokrmov dokážete vychutnať aj bez zvýšeného množstva cukru. Tento proces ale samozrejme nejakú dobu trvá. Ale obmedziť cukor sa rozhodne oplatí.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.