Červené a čierne ríbezle: recepty z ovocia plného zdravia

Letné mesiace sú klasickým obdobím, kedy v mnohých záhradách dozrieva ovocie rôzneho druhu. Častokrát sú to práve červené a čierne ríbezle. Mnohí z vás si toto ovocie pamätá hlavne z detstva, kedy patrilo medzi základ záhrady každej babičky. Ríbezle majú mnoho blahodarných účinkov na ľudský organizmus, a preto by určite nemali chýbať v žiadnom jedálničku.

Inšpiráciou na horúce letné dni môže byť domáca zmrzlina, ktorej recept môžete vylepšiť práve použitím ríbezlí. Počas vysokých letných teplôt zrejme nechcete tráviť veľa času v kuchyni. Ak ale máte máte chuť na čerstvé ovocie a rýchly dezert, vhodnou voľbou môže byť práve nepečená torta s čerstvými ríbezľami.

Vitamíny a minerály

Typická kyslá chuť ríbezlí môže niekomu prekážať, no aj to má svoje pozitívum. Jedna ríbezľová bobuľa obsahuje 2mg vitamínu C. Dennú potrebu tohto vitamínu pokryje konzumácia 35 – 40 bobúľ tohto ovocia. Karotény obsiahnuté v ríbezľovom farbive sú zodpovedné za obsah vitamínu A, ktorý vzniká ich premenou. Medzi ďalšie vitamíny obsiahnuté v ríbezliach patrí vitamín B5 a vitamín E, taktiež železo, draslík, vápnik, horčík, mangán a niacín.

červené ríbezle

Pozitívne účinky ríbezlí

Látky, ktoré sú obsiahnuté v červených a čiernych ríbezliach sú pre ľudský organizmus veľmi prospešné. Toto ovocie vám dokáže pomôcť pri riešení mnohých zdravotných problémoch a ich prevencii. Na ktoré oblasti ľudského zdravia májú ríblezle najväčší vplyv?

Imunita a protikarcinogénne účinky ríbezlí

Práve vitamín C je pre ľudské telo významný antioxidant. Čierne ríbezle ho obsahujú najviac zo všetkých pestovaných druhov ovocia. Vďaka nemu sa organizmus stáva odolnejším voči infekciám. Vysoký obsah antioxidantov v plodoch ríbezlí je zodpovedný za protikarcinogénne účinky.

Srdce, vysoký cholesterol a vysoký krvný tlak

Čierne ríbezle sú veľmi bohaté na flavonoidy, zlúčeniny s antioxidačnými účinkami, ktoré zabraňujú tvorbe usadenín v cievach. Bez týchto usadenín je priechod krvi v tele plynulý. Ďalšou dôležitou zložkou, ktorá je obsiahnutá v čiernych ríbezliach sú omega-3 mastné kyseliny. Práve oni vedia znížiť hodnotu „zlého cholesterolu“ (LDL) a zvýšiť hodnotu „dobrého cholesterolu“ (HDL). Výsledkom konzumácie tohto ovocia zostáva vysoký krvný tlak a jeho hladina pod kontrolou.

Ríbezle na pokožku a vlasy

Čierne ríbezle a ich protizápalové, antibakteriálne a antioxidačné vlastnosti sú účinné v liečbe mnohých kožných ochorení. Olej z čiernych ríbezlí je vhodný na suchú a poškodenú pokožku a pomáha spomaliť príznaky starnutia. Esenciálne mastné kyseliny, ktoré čierne ríbezle obsahujú sú zodpovedné za podporu rastu vlasov a zabránenie ich vypadávaniu. Pri problémoch so suchou pokožkou hlavy a nadmernou lámavosťou vlasov môžu byť ríbezle veľkým pomocníkom.

Oči a dobrý spánok

Konzumácia ríbezlí zlepšuje funkciu očí, schopnosť očí prispôsobiť sa tme, zmierňuje príznaky únavy zraku, a taktiež zlepšuje prietok krvi do očí. Tieto vlastnosti sú vhodné najmä pre ľudí, ktorí trávia veľa času za počítačom. Na zlepšenie kvality a trvania spánku môže pomôcť horčík, ktorý je v čiernych ríbezliach bohato obsiahnutý. Čierne ríbezle taktiež pomáhajú regulovať metabolizmus, znižovať poruchy spánku a výskyt nespavosti.

Ríbezle na nervy a náladu

Minerálne látky vápnik horčík a mangán sú známe pre svoje upokojujúce vlastnosti, a taktiež ako prostriedky na zlepšenie koncentrácie a zlepšenie nálady. Pri strese je významný aj vitamín C. Preto nám pri strese a náročných situáciách môžu pomôcť konzumácia ríbezlí.

Typy na spracovanie ríbezlí

ríbezľový sirup

Ríbezle sú vhodné do mnohých receptov, najčastejšie dezertov. Inšpiráciou pre vás môže byť napríklad zdravý tvarohový koláč či zdravá bábovka, nepečená torta a domáca zmrzlina. S konzumáciou ríbezlí však môžete začať hneď ráno, a vôbec nemusí ísť o koláč. Môžete si dopriať fit raňajky plné vitamínov a minerálov, ktorých je v ríbezliach veľké množstvo. Okrem dezertov je toto ovocie vhodné na prípravu mnohých nápojov. K najznámejším patrí ríbezľový sirup a ríbezľové víno.

Pre milovníkov ovocných sirupov prinášame recept na ríbezľový sirup. Na jeho prípravu potrebujete:

  • 3kg šťavy z ríbezlí 
  • 1,5l vody (pomer štavy a vody 2:1)
  • 3kg kryštálového cukru
  • 1PL kyseliny citrónovej

Šťavu varte 10 minút. Počas varenia je potrebné odstraňovať vznikajúcu penu. Po pridaní cukru a kyseliny citrónovej varte ďalších 10 minút. Hotový ríbezľový sirup nalejte do sklenených fliaš a skladujte na chladnom a tmavom mieste. Ríbezľový sirup je vhodný pre prípravu rôznych drinkov, dezertov a je zaujímavým doplnkom aj pre akýkoľvek koláč.

Ak by vám sirup nestačil, môžete si pripraviť ríbezľové víno. V tomto prípade budete potrebovať:

  • 1 liter ríbezľovej šťavy
  • 2 litre vody
  • 800g cukru
  • malé množstvo vínnych kvasiniek
  • živnú soľ

Cukor rozpustite vo vode, zmiešajte so šťavou a pridajte živnú soľ. Na druhý deň pridajte kvasinky, demižón uzavrite kvasnou rúrkou a nechajte kvasiť 1-2 týždne, záleží však na podmienkach kvasenia. Po vykvasení ríbezľové víno zazátkujte do fliaš a uskladnite na tmavé miesto.

Pre koláč akéhokoľvek druhu sú ríbezle vždy správnou voľbou. Ak máte ríbezlí prebytok, môžete ovocie uskladniť v mrazáku, a tak používať priebežne počas celého roka. K dlhých zimným večerom určite patrí chutný zdravý tvarohový koláč, do ktorého môžete ríbezle veľmi ľahko zakomponovať. Práve kombinácia tvarohu, ríbezlí a ďalšieho dostupného ovocia poskytne okrem skvelej chuti aj zdraviu prospešné látky. Zlatou klasikou je určite zdravá bábovka, ktorá sa dá pripraviť na mnoho rôznych spôsobov. Tieto zdravé varianty klasických koláčov sú taktiež vhodné pre vaše fit raňajky.

Možností, ako zakomponovať ríbezle do každodenného jedálnička, a tak dodať telu potrebné vitamíny a minerály je veľmi veľa. Záleží len na vás, v akej forme sa rozhodnete toho bohaté ovocie konzumovať.

© COPYRIGHT 2025 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.