Bolesť brucha: Potraviny, ktoré boľavému bruchu neprospievajú
Bolesť brucha sa diagnostikuje podľa oblastí, kde vás brucho pobolieva najviac. Intenzívna bolesť brucha vpravo môže znamenať zápal slepého čreva, zápchu, no aj gynekologické problémy. Naopak bolesť brucha vľavo môže znamenať žlčové kamene či zápal hrubého čreva. Bolesť v nadbrušku môže byť príznakom žalúdočných vredov. V prípade že máte dlhodobú alebo veľmi intenzívnu bolesť brucha je vhodné čím skôr navštíviť lekára a nepodceňovať to.
Ak ale ide o jednorázovú bolesť brucha, podráždený žalúdok, nadúvanie, plynatosť, hnačku alebo zápchu príčinou môže byť nevhodná strava. Medzi potraviny, ktoré často spôsobujú bolesť brucha patria:
Vyprážané jedlá
Vyprážané jedlá majú vysoký obsah tuku, ktorý vás žalúdok nemusí zvládnuť. Často po ich konzumácií nastáva pálenie záhy alebo bolesť brucha. Príčinou je, že vám vyprážané jedlá prekyslia organizmus, práve preto je lepšie sa im vyhnúť a preferovať zdravú stravu.
Korenené jedlá
Priveľmi korenené jedlá sú nebezpečné predovšetkým pre ľudí, ktorí už vedia o svojich črevných problémoch alebo problémoch s pálením záhy. Mali by sa im určite vyhýbať.
Mliečne výrobky
Častá bolesť brucha, kŕče či plynatosť sa môžu objaviť aj po konzumácií mliečnych výrobkov. Stáva sa to vtedy, ak vaše telo nedokáže spracovať laktózu v mliečnych výrobkoch. Tento problém sa často prejavuje u ľudí s celiakiou. Ak máte podozrenie na intoleranciu na laktózu je vhodné navštíviť lekára aby ste sa uistili alebo sa radšej vyhýbať mliečnym výrobkom.
Alkohol
Pri pití alkoholu sa uvoľňuje zvierač pažeráka, ktorý môže spôsobiť pálenie záhy. Ak to ale s alkoholom nepreženiete, jeden pohárik by mal váš tráviaci trakt zvládnuť.
Bolesť brucha môže vyvolať aj prejedanie, rýchle hltanie jedla, slabé prežutie, jedenie veľkých kúskov a stres.
Vhodné potraviny
Našťastie existuje aj množstvo potravín, ktoré vám s podráždeným žalúdkom môžu pomôcť a rýchlo uľaviť od bolesti.
Harmanček
Harmančekový čaj dokáže výrazne uľaviť pri pocitoch podráždeného žalúdka, no tiež aj pri hnačke a zvracaní. Harmanček sa využíva aj v bylinných doplnkoch ktoré zmierňujú tráviace ťažkosti, nadúvanie a taktiež koliku u detí.
Zázvor
Zázvor je pomocníkom pri množstve zdravotných problémov, jedným z nich je aj trávenie. Lyžička nastrúhaného zázvoru či pripravený zázvorový čaj odstráni bolesti brucha a plynatosť. Pomôže jedlu ľahšie prejsť tráviacim traktom a tiež zvyšuje absorpciu živín z potravy.
Fenikel
Fenikel podporuje trávenie. Pri pocitoch podráždeného žalúdka môžete buď vypiť feniklový čaj alebo prežuť zopár semien.
Ľanové semienka
Ľanové semienka pomáhajú regulovať pohyby čriev, uľaviť pri bolesti brucha a taktiež zmierniť prípadnú zápchu.
Rasca
Semienka rasce sú plné vitamínov a minerálnych látok. Pri bolesti brucha zjedzte hrsť rasce alebo ju rozdrvte a zapije vodou. Rascu môžete podávať pri bolestiach bruchu aj deťom. Rozdrvenú ju zalejte horúcou vodou, nechajte vychladnúť a podávajte im ju po lyžičkách.
Okrem týchto potravín, ktoré vám rýchlo uľavia aj pocitov nafúknutého a bolestivého brucha je dobré do svojho jedálnička zahrnúť jedlá bohaté na vlákninu, ktorá pomáha s trávením. Určite nezabudnite konzumovať dostatok ovocia a zeleniny, celozrnné potraviny, zdravé semienka a taktiež aj dostatočné množstvo vody.
Bolesť brucha v tehotenstve
Bolesť brucha v tehotenstve trápi veľa budúcich mamičiek, exitujú však tipy ako bolesti predísť:
- dostatočný pitný režim
- kľud počas konzumácie jedla
- pestrý jedálniček, bohatý na vlákninu
- pohyb