Ako získať novú energiu do života? Zabudnite na cukor a alkohol

Kraľujeme v rebríčkoch konzumácie alkoholu
Na prvý pohľad to vyzerá jednoducho, ale ukazuje sa, že opak je pravdou. Ľahšie je pritom vzdať sa alkoholu. Aj keď patríme ako národ medzi veľkých konzumentov alkoholu a pravidelne obsadzujeme popredné miesta v rôznych rebríčkoch spotreby liehovín na osobu, našťastie je medzi nami dosť ľudí, ktorí si dokážu alkohol odoprieť buď úplne, alebo ho konzumujú len veľmi málo a príležitostne. Zdravá strava by sa pritom mala zaobísť bez barličiek v podobe alkoholických drinkov.
Vyplavujú sa vitamíny i minerály
Čo spôsobuje alkohol? Predovšetkým ide o to, že z alkoholu ľudské telo získa veľa energie, ale pritom nulovú výživovú hodnotu. Z pohľadu nutričných špecialistov ide o prázdne kalórie, ktoré sa premieňajú na tuk a spôsobujú nadváhu. Okrem toho sa tiež alkohol viaže na vodu, s jeho konzumáciou rastú straty vody močom. S tým súvisí vyplavovanie minerálnych látok ako horčík, mangán, zinok, fosfor, vápnik.
Tiež je na rozklad alkoholu nutný vitamín B1, čiže tiamín. Pri zvýšenej konzumácii môže preto rýchlejšie dochádzať k nedostatku vitamínu skupiny B, čo môže viesť až k poruchám metabolizmu. Podobne nevďačne sa telo pri konzumácii alkoholu chová aj k vitamínu C, aj ten vylučuje.
Pozor na produkciu žalúdočných štiav
Odbúravaním vitamínu samozrejme klesá imunita. Znižuje sa schopnosť tela absorbovať minerálne látky a kyselinu listovú, preto môže dôjsť k ich nedostatku. Popíjanie alkoholu tiež má za následok zvýšené vylučovanie žalúdočných kyselín, čo sa môže premietnuť do vzniku zápalov tráviacej sústavy, podľa lekárov to ovplyvňuje aj vznik rakoviny hrubého čreva. Napríklad príliš veľa červeného vína vedie práve k vyššiemu príjmu železa a zvýšenej tvorbe žalúdočných štiav. Môže sa potom objaviť napríklad aj vyššia krvácavosť.
Vynechaním drinkov naštartujete chudnutie
Pitie alkoholu teda nespôsobuje len poriadnu opicu, ale má obrovský vplyv na organizmus. V popredí ale stojí samozrejme nespracovaná energia. Aj obyčajné pivo znamená kalórie, nehovoriac o energicky bohatom tvrdom alkohole alebo dosládzaných likéroch. Niekedy stačí chudnutie naštartovať práve vynechaním prísunu alkoholu. Ono sa povie, dám si denne jedno či dve pivá, ale už to prináša energiu, ktorú potrebujete vybiť.
Čo sa stane, keď vynecháte alkohol?
1. Nedehydrujete organizmus, zachováte si rovnováhu minerálov v tele.
2. Prestanete mať chute na mastné, slané a energeticky náročné jedlá, alkohol často znižuje kontrolu nad príjmom jedla a podporuje chute.
3. Znížite riziko ukladania viscerálneho (brušného) tuku a tým pádom aj riziká vzniku infarktu a cievnych mozgových príhod.
4. Gram alkoholu sa energeticky v podstate vyrovná gramu tuku, preto pri vyškrtnutí alkoholu z jedálnička nebudete zbytočne priberať.
5. Nezaťažujete pečeň, ktorá z tela odbúrava toxíny.
Odmeny bývajú sladké
A čo cukor? Je zdrojom energie a nájdete ho vo viac či menej skrytej podobe v mnohých potravinách vrátane napríklad ovocia či mliečnych výrobkov. Práve preto, že konzumujeme dosť sacharidov už priamo v bežnej strave, je chybou rôzne produkty dosládzať. Telu potom dodávate prebytok cukru, ktorý nedokáže spracovať. Premieňa ho na tuk, ktorý sa usadzuje v problematických partiách. Zvykli sme si, že odmenou za to, že sa nám niečo podarilo, sú rôzne sladké dobroty. Ak to s nimi preháňate, môžete si dokonca vytvoriť návyk na sladké, ktorý je podobný ako na iné drogy.
Efektívnejšie je obmedziť cukor než tuk
Ak začnete cukor obmedzovať, zo začiatku to môže byť nepríjemné. Napríklad môže dochádzať k zmene nálad. Trvá minimálne tri týždne, než sa so zmenou stravovacieho režimu zžijete. Potom už vám nebude pripadať ako problém, budete vyrovnanejší. Začnete tiež zhadzovať kilogramy. Aj štúdie potvrdzujú, že obmedzenie príjmu cukru vedie k efektívnejšiemu chudnutiu, než obmedzenie tukov. Na druhú stranu je treba upozorniť, že telo určitý podiel cukru potrebuje ako palivo pre mozog a svaly. Malo by však ísť o komplexné sacharidy.
Skryté sacharidy sú nebezpečné
Nejde ale len o to znižovať podiel cukru pri sladení kávy a čaju, nejesť sladké pečivo, zákusky a koláče. Veľký podiel z vášho celkového príjmu cukru totiž tvoria skryté cukry. Napríklad rôzne omáčky a dresingy, kečupy, ale tiež džúsy obsahujú veľké množstvo cukru, aj keď si to na prvý pohľad neuvedomujete. O to je to ale nebezpečnejšie. Niektoré z týchto potravín ako napríklad koncentrované džúsy sa navyše na prvý pohľad môžu tváriť zdravo.
Nejedzte prázdne kalórie
Čo sa deje v organizme s cukrom? Jednoduché cukry patria medzi koncentrované zdroje, tiež ide o prázdne kalórie bez ďalšej výživovej hodnoty, ktoré sa ukladajú v podobe tuku. Nezanedbateľný vplyv má cukor aj na vznik zubného kazu. Pôsobením mikroorganizmov totiž vznikajú organické kyseliny leptajúce zubnú sklovinu. V trávení je balastom, naopak ho spomaľuje.
Čo sa stane, keď sa vzdáte cukru?
1. Budete pociťovať viac energie, pretože sa vám vyrovná glykémia, nebude kolísať. Práve kolísanie hladiny krvného cukru spôsobuje únavu, výkyvy nálad. Preto sa budete psychicky cítiť lepšie a pravdepodobne budete aj lepšie spať. Nie je totiž nič horšie, než konzumácia rafinovaných cukrov pred spaním.
2. Opustí vás silná túžba po cukre. Zvýši sa citlivosť vašich chuťových buniek na cukor. Mnoho vecí vám bude potom pripadať presladených.
3. Zlepší sa vám trávenie, črevá dokážu lepšie a rýchlejšie spracovať potravu.
4. Vylepší sa stav vašej pokožky, najmä ak trpíte akné.
Väčšia pohoda a lepšia kondícia
Pestrý jedálniček sa dá pripraviť aj bez alkoholu a cukru. Výzva2017 ukazuje cestu, ako to skúsiť zdravo a získať novú energiu. Snažte sa nedodávať telu prázdne kalórie, ale výživovo hodnotné jedlo, ktoré ho zasýti na dlhšiu dobu. Možno zistíte, že vynechanie alkoholu, alebo jeho konzumácia iba pri výnimočných príležitostiach a obmedzenie cukru vám pomôže k väčšej vyrovnanosti, psychickej pohode a lepšej telesnej kondícii.
Pridajte sa k výzve ako tisíce ostatných ľudí
Výzva vám pomôže s novým životným štýlom, pri ktorom môžete schudnúť prebytočné kilogramy. Navyše získate zdravý jedálniček na mieru zadarmo. Poďte do toho s nami, prihláste sa a presvedčte sa – TU