Ako ušetriť za energie pri varení?
Ceny energií stúpajú do výšin a väčšinu z nich spotrebujeme na kúrenie a ohrev vody. Ale napríklad i varenie môže minúť výrazný podiel energií. Pri súčasných cenách elektriny a plynu sa môže napríklad kačka, ktorú treba v trúbe piecť dlhé hodiny, značne predražiť. Šetrenie energie je teda viac než aktuálnou témou. Ako ušetriť v kuchyni, šetriť energie a variť hospodárnejšie?
Spotrebiče v kuchyni používame denno-denne, takže ich spotreba sa dokáže patrične navýšiť. Dodávatelia energií v súčasnosti ceny energií zvyšujú niekoľkokrát, čo bolo v minulosti nemysliteľné. Mnoho rodín, a jednotlivcov sa dokonca rozhoduje, či si doprajú kvalitné a zdravé jedlo, alebo vykúria byt.
Ak ale začnete dodržiavať niekoľko nasledujúcich zásad ako ušetriť, výsledná ušetrená suma vás určite pozitívne prekvapí. A v dnešnej dobe je každá koruna dobrá.
Na čom variť?
Vyberáte si vybavenie kuchyne a zvažujete, na čom budete variť – či na plyne, alebo na elektrine? Profesionálni kuchári nedajú na plynové sporáky dopustiť, takže všade tam, kde bolo možné pripojenie na plyn, ľudia väčšinou neváhali. Dnes je ale situácia komplikovanejšia. Ceny plynu vystrelili veľmi prudko do výšin, čo používanie plynových sporákov a trúb značne predražilo. Ak odoberáte elektrinu v nízkom tarife, je na zváženie zakúpiť indukčnú dosku, ktorá má podobné vlastnosti, ako plynový sporák a v dnešnej dobe je jej zadováženie čoraz lacnejšie a lacnejšie. Na varenie je ale možné používať aj plyn LNG, ktorý sa dodáva vo fľašiach a súčasná energetická kríza jeho cenu príliš nezvýšila.
Hrnce s pokrievkou
Ak budete variť v hrncoch s pokrievkou, dokážete vodu priviesť k varu až dvakrát rýchlejšie. Variť s pokrievkou patrí k najjednoduchším spôsobom, ako ušetriť energiu. Jeden liter vody uvaríte na sklokeramickej doske za približne osem a pol minúty. S pokrievkou sa doba privedenia vody k varu skráti o viac ako tri minúty. Ak varíte napríklad polievku, alebo zemiaky, používaním pokrievky zabránite zbytočnému vyparovaniu vody. Už len skrátenie doby varenia o štvrtinu vám za rok ušetrí desiatky eur. Používanie pokrievky je spôsob, ako ušetriť peniaze, ktorý zvládne naozaj každý.
A ak niektorý z pokrmov, ktoré sa chystáte variť vyžaduje pomalé varenie – použite tlakový hrniec. Tlakový hrniec je investícia, ktorá sa vám veľmi rýchlo vráti v podobe ušetrených energií a tým pádom aj peňazí. ďalším spôsobom, ako ušetriť je tiež kúpa hrnca na pomalé varenie, ktorý sa pripojuje do elektriny, alebo kúpa remosky. Dbajte tiež na výber kvalitných hrncov a panvíc. Tie by mali mať hladké dno a mali by byť z vhodného materiálu, ktorý vhodne vedie teplo.
Remoska namiesto trúby
Ak si jedlo často znovu ohrievate, predhrievanie celej trúby vás môže vyjsť poriadne draho. V tomto prípade vám odporúčame zadovážiť si mikrovlnnú trúbu. A ak pečiete jedlo v trúbe, zbytočne ju neotvárajte, aby sa vzduch vnútri neochladzoval. Niektoré recepty, predovšetkým koláče môžete častým otváraním trúby dokonca odsúdiť na neúspech. Každým otvorením trúby stratíte približne pätinu tepla. Na opätovné vyhriatie sa potom musí vynakladať o to viac energie a pečenie sa takto zbytočne predlžuje.
Na pečenie, alebo ohrievanie pokrmov vyskúšajte takzvanú remosku. Remoska je malá prenosná elektrická trúba, ktorou nahradíte tlakový hrniec, klasickú trúbu, ale napríklad aj ryžovar, alebo toustovač. Zaberá oveľa menej miesta a umožní výrazné šetrenie energie v porovnaní s klasickou trúbou.
Podobné pravidlo pre šetrenie energií môžete uplatniť aj pri zohrievaní vody na čaj, alebo kávu. Pravdepodobne nikdy nepoužijete všetku vodu, ktorú varíte. Snažte sa preto zohriať iba toľko vody, koľko naozaj spotrebujete. Prípadne si čaj na celý deň navarte dopredu a prelejte do termosky.
Zvážte tiež, či potrebujete variť každý deň. Dobrou alternatívou sú rýchle a zdravé studené večere, ako napríklad výživné šaláty, alebo sendviče z kvalitných surovín. Inšpirovať sa môžete napríklad tu. Tieto jednoduché jedlá vás zasýtia a dodajú potrebné živiny bez toho, aby ste na ich prípravu museli míňať elektrinu, alebo plyn.