Ako správne naštartovať spaľovanie kalórií?
Aj keď sa podľa vás nedá nič ďalšieho pre úspešné chudnutie podniknúť, prečítajte si naše rady. Možno medzi nimi nájdete inšpiráciu, ako opäť naštartovať spaľovanie svojho tela a to sa potom môže prejaviť konkrétnymi kladnými výsledkami.
Večer pozor na sacharidy
Veľmi dôležitý je predovšetkým jedálniček. Aj keď je jeho zloženie správne a vyvážené z pohľadu obsahu sacharidov, bielkovín i tukov a nachádza sa v ňom aj dostatok vitamínov a minerálov, je možné, že robíte chyby napríklad v správnom načasovaní jedla alebo v tom, čo jesť dopoludnia alebo naopak popoludní.
Riaďte sa predovšetkým tým, že sacharidové pokrmy budete zaraďovať predovšetkým ráno a dopoludnia, kedy je telo najlepšie naštartované na spaľovanie. Napríklad ranná ovsená kaša s ovocím vám dá dostatok sacharidov na dopoludnie, môžete k tomu ešte niečo pridať v podobe ovocia na desiatu. Ďalšiu porciu sacharidov by ste mali zjesť na obed ako prílohu. Popoludní a najmä večer už ale na sacharidy buď úplne zabudnite, alebo ich výrazne obmedzte.
Už toto jednoduché opatrenie vám môže pomôcť k lepšiemu spaľovaniu. Zredukujete tým množstvo inzulínu, ktorý vo večerných hodinách vylúči pankreas. Konzumácia sacharidov večer totiž veľmi vedie k ukladaniu tuku.
Pravidelnosť je motorom
Nezabúdajte tiež na pravidelnosť v jedle. Možno sa snažíte dodržiavať časy raňajok, obeda a večere, ale desiatu niekedy stihnete, inokedy nie. Práve to je ale veľká chyba. Noste si v kabelke či taške müsli tyčinku a jablko či jogurtový nápoj, ktorý sa dá piť aj z fľaštičky. Aj keď vás odvolajú nečakané pracovné povinnosti, vždy tak budete mať istotu, že sa vám podarí sa najesť, napríklad aj na autobusovej zastávke.
Pravidelnosť v jedle je dobrým motorom správneho stravovania. Telo vie, že dostane nášup a nemá tak potrebu schovávať na horšie časy. Pozorujte tiež svoje telo, či mu lepšie vyhovuje jesť po dvoch, dvoch a pol či troch hodinách. Postupom času zistíte, čo je pre vás najoptimálnejšie. Častejšie než po dvoch hodinách ale určite nejedzte.
Zelený čaj a káva vás nabudia
Pri spaľovaní kalórií má veľmi dôležitú úlohu tiež pitný režim. Určite naň nezabúdajte. Okrem toho, že je potrebné dopĺňať tekutiny pravidelne v priebehu celého dňa, je podstatné aj to, čo pijete. Pokiaľ sa držíte zásad zdravej výživy a pijete hlavne čistú pramenitú vodu, prípadne riedené nesladené džúsy, skúste svoj pitný režim doplniť o nápoje, ktoré pomáhajú spaľovaniu. Ide predovšetkým o zelený čaj a čiernu kávu. Možno ste už zistili, že tieto nápoje majú účinky na zrýchlenie vášho metabolizmu. Neváhajte si ich preto dopriať v rozumnej miere pravidelne. Šálkou kvalitnej čiernej kávy a zeleného čaju denne rozhodne nič nepokazíte, práve naopak. Navyše všetky tieto nápoje obsahujú úplné minimum kalórií, takže sú vhodné i pre diéty.
Zapisujte si denník
Ak chcete zlepšiť svoju disciplínu v stravovaní a nájsť recept, ako efektívne spaľovať, dobrým receptom je si po dobu napríklad troch dní zapisovať, čo a kedy ste zjedli a vypili. Potom svoj zápis vyhodnotiť. Získate tak materiál, ktorý vám ukáže vaše najčastejšie chyby a ako ich odstrániť a zlepšiť si tým spaľovanie. Už samotný zápis bude mať pre vás pozitívny psychologický efekt, kedy si uvedomíte svoje rezervy. Napríklad zistíte, že robíte moc veľké prestávky medzi jedlami atď. Budete mať návod, ako ďalej pracovať so svojím stravovacím režimom.
Skúste zmenu v tréningu
Samozrejme aj skladba cvičenia sa premieta do vášho spaľovania. Ak chodíte cvičiť pravidelne a napríklad posilňovanie kombinujete s aeróbnym tréningom, aj tak sa vám môže stať, že síce postavu sformujete do určitej miery, ale keď vám k ideálnemu tvaru tela a hmotnosti ostávajú napríklad ešte tri alebo štyri kilogramy zaseknete sa, a máte pocit, že to nejde ďalej.
Čo teraz? Je jasné, že cesta ako zrýchliť metabolizmus vedie aj cez správnu voľbu a načasovanie cvičenia. Problém môže byť aj v tom, že telo si zvyklo na určitú námahu a dosiahlo v nej svoje maximum a už to nejde ďalej. Nastáva preto čas urobiť určité zmeny. Aké zmeny vykonať? Môžete treba skúsiť o málinko, cca 5 – 10 % zvýšiť tréningovú záťaž, oveľa účinnejšie je ale urobiť obmenu záťaže. Vyskúšajte napríklad v posilňovni iné stroje. Zaťažujete totiž stále tie isté svalové partie, a ak tréning obmeníte, dostanú sa do hry aj ďalšie svaly. Kalórie sa potom spaľujú ľahšie. Čím viac rôznorodých svalov je aktívnych, tým ľahšie a lepšie spaľujete.
Zohrejte nielen telo ale aj hlavu
Veľmi dobrým receptom je úplne nová športová aktivita, ktorá vás rozohreje a nabudí telo. Napríklad intervalový tréning je skvelý pre rozohriatie organizmu. Zrovna tak pomôže vhodné načasovanie. Patríte medzi ranné vtáčatá? Potom vás môže výborne nabudiť krátka rozcvička vykonaná nalačno.
Pozor tiež na odpočinok. Jeden deň je ideálny, viac odpočinkových dní za sebou už ale spôsobuje spomaľovanie metabolizmu. Odpočinok je ale veľmi dôležitý, pretože u dlhodobo nevyspatého unaveného človeka je tiež látková výmena pomalšia. Preto dostatočne spite 6 – 8 hodín, pravidelne relaxujte, doprajte si saunu, masáže. Venujte sa svojmu telu, aby ste sa sami sebe páčili.
Akokoľvek sa to môže zdať na prvý pohľad čudné, všetko začína v hlave. Musíte mať radi sami seba. Zmieriť sa so svojou postavou a získať chuť s ňou niečo robiť. Potom správne naštartujete nielen metabolizmus, ale aj psychiku, ktorá je pri chudnutí rovnako dôležitá. Keď sa dokážete správne namotivovať a presvedčiť svoj mozog, že vám chudnutie pôjde, určite sa to premietne aj do konkrétnych výsledkov.