Ako pestovať bazalku a aké bazalka recepty vyskúšať?
Bazalka je jednou z najobľúbenejších byliniek, ktorá je cenená pre svoju príjemnú vôňu a skvelú chuť, ako aj pre mnohé zdravotné výhody, ktoré jej konzumácia prináša. Bazalka je bylinka, ktorá sa využíva v kuchyni už stáročia a jej vôňa a chuť ju robia nezameniteľnou. V talianskej kuchyni je základnou ingredienciou, ktorá má svoje miesto na špagetách, na pizzi, alebo talianskom rizote. Ako pestovať bazalku a ktoré bazalka recepty vyskúšať? Jej aromatické lístky sú výborným doplnkom do šalátov, polievok, omáčok a mnohých ďalších jedál. Okrem toho sa bazalka používa aj ako liečivá bylina, ktorá má pozitívny vplyv na trávenie a imunitný systém.
Ako sa od seba líšia jednotlivé bazalka druhy?
Bazalka je najpoužívanejšou bylinkou v stredomorskej kuchyni, ale obľúbili si ju aj Slováci. Obľúbená je najmä u vegetariánov pre svoju štipľavú a veľmi aromatickú chuť, ktorá sa mierne líši v závislosti od druhu bazalky použitej v recepte. Zatiaľ čo v letných mesiacoch sa používajú skôr čerstvé listy, v zime dávajú kuchári prednosť sušenej bazalke, ktorá je rovnako aromatická.
Bazalka posvätná
Jedným z najlepších listov bazalky je bazalka posvätná, známa aj ako indická bazalka. Ako už názov napovedá, tento druh je najviac rozšírený v Indii. Používa sa tu v receptoch, na liečenie a aj pri náboženských rituáloch. Navyše, bazalka posvätná má antihistamínové účinky a preto ju obzvlášť odporúčame tým, ktorí trpia histamínovou intoleranciou. Pre tých, ktorí sa zaujímajú o liečivé bylinky určite prekvapí aj fakt, že blahodárne pôsobí na žalúdok a tráviacu sústavu.
TIP: Ak sa cítite vystresovaní, skúste spojiť meditáciu s pitím čaju z posvätnej bazalky.
Bazalka pravá
Najpoužívanejším druhom bazalky je bazalka pravá, ktorá sa nazýva aj bazalka voňavá. Táto aromatická bylina pochádza z Indie, odkiaľ sa postupne rozšírila do celého sveta, či už v receptoch alebo ako liečivá rastlina. Ideálne je pestovať bazalku v kvetináči pri izbovej teplote, aby ste ju mali po ruke vždy, keď pripravujete fitness pizzu alebo cestoviny.
Thajská bazalka
Veľmi blízka bazalke pravej je thajská bazalka, ktorá je tiež jednoročná rastlina. Rozdiel spočíva v intenzívnejšej chuti a vôni s nádychom anízu. Thajská bazalka sa môže pridávať aj do talianskych receptov, ako je napríklad fitness pizza, ale je obľúbenejšia v ázijských receptoch, ako sú vyprážané čínske rezance, závitky alebo ryby.
Bazalka pestovanie
Pestovanie bazalky nie je vôbec náročné, takže sa ho môžu ujať aj začínajúci záhradníci. Ako pestovať bazalku, aby ste mohli zbierať čo najviac aromatických listov? Bazalku môžete pestovať v interiéri aj exteriéri, v záhrade aj na balkóne. Dôležité je, aby rastlina nebola vystavená vetru a teplotám pod 10 °C. Bazalku môžete začať pestovať buď zo semienok, alebo si kúpiť predpestovanú rastlinu v záhradníctve, čo vám ušetrí prácu, čas a vyvarujete sa prípadných pestovateľských neúspechov. Bylinku zalievajte niekoľkokrát týždenne a pôdu neudržiavajte ani suchú, ani premočenú. Ideálne podmienky pre bazalku sú teplé miesto s dostatkom slnečného svetla a vody. Výhodou je, že ju možno pestovať v interiéri po celý rok, ale vonku len počas teplých mesiacov.
Bazalka recepty
Čo robiť s bazalkou v kuchyni? Možno ju použiť nielen ako korenie alebo ozdobu, existuje aj niekoľko bazalkových receptov, v ktorých táto bylinka zohráva hlavnú úlohu. Patrí medzi ne obľúbené bazalkové pesto, ale aj cestoviny s čerstvými paradajkami a bazalkou, polievka alebo šalát caprese. Pre ešte výraznejšiu bazalkovú arómu môžete do receptu pridať bazalkový esenciálny olej, ktorý je k dispozícii v e-shope Grizly. Ako pripraviť vybrané bazalkové recepty?
Bazalkové pesto
Ak máte veľa čerstvej bazalky, nie je nič lepšie ako si pripraviť domáce bazalkové pesto. To malo veľký úspech, podobne ako recept na pesto z medvedieho cesnaku. Bazalkové pesto aj pesto z medvedieho cesnaku sa používajú buď samostatne, alebo ako prísada do receptov na mäso alebo cestoviny. Pôvod bazalkového pesta siaha do Talianska, do mesta Janov. Odtiaľ aj taliansky názov pesto genovese. Pesto sa podobným postupom dá pripraviť aj z iných byliniek. Vyskúšajte napríklad pesto z rukoly.
Ingrediencie:
- ½ hrnček nesolených píniových orieškov
- ½ hrnček strúhaného parmezánu
- 2 strúčiky cesnaku
- 2 hrnčeky čerstvých listov bazalky
- 1 lyžica čerstvej citrónovej šťavy
- ¼ lyžička soli
- ½ hrnčeka olivového oleja
Postup:
Na malej panvici opražte orechy na stredne silnom ohni za stáleho miešania asi 2 až 3 minúty. Presuňte orechy do misky a nechajte ich mierne vychladnúť. V kuchynskom robote zmiešajte vychladnuté orechy, syr a olúpaný cesnak. Pomeľte ich na jemno.
Pridajte bazalku, citrónovú šťavu a soľ. Zapnite kuchynský robot a postupne pridávajte olivový olej. Keď sa ingrediencie spoja, procesor vypnite. V prípade potreby primiešajte ešte trochu olivového oleja. Čerstvé bazalkové pesto vydrží v chladničke približne týždeň alebo sa môže zmraziť.
Cestoviny s čerstvými paradajkami a bazalkou
Tento jednoduchý recept je skvelý na rýchlu a zdravú večeru aj obed. Je to senzačný pokrm na pohľad aj na chuť a v Taliansku sa podáva rovnako často ako špagety carbonara. Tento recept je však oveľa zdravší ako spomínané špagety carbonara. Môžete použiť paradajky s bazalkou kúpené v obchode, ale ak použijete čerstvé suroviny z vlastnej záhrady, večera bude o to chutnejšia.
Ingrediencie:
- cestoviny podľa vlastného výberu
- 3 lyžice olivového oleja
- niekoľko cherry paradajok
- 1 lyžica balzamikového octu
- soľ
- mleté čierne korenie
- 2 strúčiky cesnaku
- ½ hrnčeka strúhaného parmezánu
- ¼ hrnčeka vody na cestoviny
- 1 hrsť čerstvých nasekaných bazalkových listov
Postup:
Cestoviny uvarte podľa návodu na obale, kým nie sú al dente. Časť vody z cestovín odložte a pred scedením ju nechajte odkvapkať. Potom na panvici na stredne silnom ohni rozohrejte 2 lyžice olivového oleja. Keď je olej horúci, pridajte paradajky a dbajte na to, aby bol okolo každej paradajky priestor, aby sa nedotýkali. Varte 1 minútu bez miešania a potom ďalšie 2 až 3 minúty za stáleho miešania.
Vypnite oheň a zmes paradajok pokvapkajte balzamikovým octom a niekoľkokrát premiešajte. Podľa chuti pridajte 2 štipky soli a čerstvo mleté čierne korenie. Paradajky vyberte z panvice do misky. Keď sú cestoviny hotové, na tej istej panvici na stredne nízkej teplote zohrejte zvyšnú 1 polievkovú lyžicu olivového oleja. Pridajte rozdrvený cesnak a varte 1 minútu, kým sa nerozvonia. Panvicu zalejte ¼ šálky vody z cestovín a lyžicou ju vyškrabte, aby sa uvoľnila všetka chuť paradajkovej šťavy. Vypnite oheň.
Do panvice pridajte cestoviny a premiešajte ich. Pridajte paradajky, ¼ šálky strúhaného parmezánu a bazalku. Dochuťte 2 štipkami soli a veľkým množstvom čerstvo mletého korenia. Ochutnajte a v prípade potreby dochuťte soľou. Podávajte posypané zvyšnou ¼ šálky strúhaného parmezánu.
Paradajková polievka s bazalkou
Paradajková polievka s bazalkou je hotová za tridsať minút a je úplne senzačná s chrumkavým domácim chlebom v rúre. Vďaka pridanému cesnaku je chuť príjemne pikantná a polievka je vhodná aj pre vegánov. V recepte nie je mlieko ani smotana, avšak pre jemnejšiu chuť je možné pridať niektoré ingrediencie. Ide o veľmi obľúbeného zástupcu medzi bazalkovými receptami a skvelý príklad sýtej polievky, ktorá zahreje, aj zasýti.
Ingrediencie:
- 1 žltá cibuľa
- 1 červená paprika
- 3 strúčiky cesnaku
- 1 hrnček bazalkových listov
- 2 lyžice olivového oleja
- 2 polievkové lyžice bieleho vínneho octu
- plechovka pečených drvených paradajok
- 1 liter zeleninového vývaru
- 1 lyžička soli
Postup:
Cibuľu a papriku nakrájajte nadrobno, cesnak nasekajte nadrobno a lístky bazalky natrhajte na väčšie kúsky. V stredne veľkej panvici na miernom ohni zohrejte olivový olej. Pridajte cibuľu a červenú papriku a smažte asi 5 minút, potom pridajte cesnak a smažte ďalších 30 sekúnd, kým sa nerozvonia. Potom prilejte biely vínny ocot a varte, kým sa neodparí. Pridajte paradajky, zeleninový vývar a soľ a priveďte do varu. Varte 15 minút. Teraz pridajte bazalku a ponorným mixérom rozmixujte polievku na krémové pyré.
TIP: Polievku podávajte ozdobenú krutónmi alebo lístkami bazalky. Pre ešte výraznejšiu chuť vmiešajte sušenú bazalku.
Šalát caprese
Ďalšou možnosťou, čo pripraviť z bazalky je jedna z veľkých talianskych klasík, šalát caprese, ktorý slúži najmä ako chutná a ľahká večera. Použité ingrediencie zodpovedajú farbám talianskej vlajky, takže v šaláte je červená, biela a zelená. Šalát caprese sa prvýkrát objavil na jedálnom lístku v roku 1920.
Ingrediencie:
- 6 až 8 zrelých paradajok
- čerstvý syr mozzarella
- 1 hrsť bazalkových listov
- extra panenský olivový olej
- balzamikový ocot
- soľ a čerstvo mleté korenie
Postup:
Paradajky nakrájajte na plátky a rozložte ich na tanier. Na vrch položte natrhanú alebo nakrájanú mozzarellu a lístky bazalky. Pokvapkajte extra panenským olivovým olejom a podľa potreby pokvapkajte balzamikovým octom. Šalát posypte morskou soľou a čerstvo mletým korením.
Grilovaný syr s medom a bazalkou
Začnite letnú sezónu grilovania s jednoduchým a chutným receptom na grilovaný syr s bazalkou a medom. Tento recept je skvelým spôsobom, ako okoreniť bežný syr a pridať mu sviežu chuť. Syr sa najlepšie griluje na miernom ohnisku, kde vonia bazalka a kde med jemne karamelizuje na povrchu syra. Tento recept je rýchly a jednoduchý, ale výsledok je nezabudnuteľný.
Ingrediencie:
- 200 g syra na grilovanie (napr. haloumi alebo eidam)
- 2 polievkové lyžice olivového oleja
- 2 strúčiky cesnaku, nasekané
- 1-2 lyžice medu
- 1 hrsť čerstvej bazalky
Postup:
Rozohrejte gril na stredne vysokú teplotu. Syr nakrájajte na plátky hrubé asi 1 cm. V miske zmiešajte olivový olej a cesnak a natriete ním každú stranu syra. Položte syr na gril a grilujte každú stranu asi 3-4 minúty, kým nebudú zlatohnedé a opečené. Vložte opečený syr na tanier a pokvapkajte medom. Posypte nasekanou bazalkou a podávajte hneď.
Bazalka účinky
Aké má bazalka účinky na ľudský organizmus? Je vyhľadávaná najmä pri tráviacich problémoch, keď sa pripravuje bazalkový odvar. Bylina dokáže pozitívne ovplyvniť aj náladu, povzbudiť chuť do jedla a dokáže zmierniť aj migrénu. V neposlednom rade je užitočná pri zápaloch v ústnej dutine a vírusových infekciách. Dávajte si však pozor na dávkovanie bazalky, pretože pri používaní veľkého množstva môže podráždiť organizmus. Bazalka v tehotenstve je bezpečná a môže sa konzumovať bez akýchkoľvek problémov.