Posilnenie imunity proti prechladnutiu: Brokolica, karfiol, pomaranč či šípkový čaj

Posilnenie imunity

Posilnenie imunity v prechodnom období významne pomáha čeliť prechladnutiu, s ktorým sa pravidelne stretávajú muži, ženy i deti rôzneho veku. Mnohí však prechladnutiu neprikladajú veľký význam, a tak často prepukne až do nepríjemnej chrípky alebo dokonca do zápalu priedušiek či pľúc. Prechladnutie sa preto rozhodne neoplatí podceňovať a v najlepšom prípade je vhodné mu úplne predísť. Kľúčom ku dlhodobo zdravému telu je prirodzené posilnenie imunity.

Ako na prirodzené posilnenie imunity?

Posilnenie imunity nutne neznamená zaradiť do svojho jedálnička umelo vytvorené vitamíny či lieky. Prirodzené a včasné posilnenie imunity v boji proti prechladnutiu je omnoho účinnejšie. Ideálne je mať zostavený zdravý jedálny lístok a pokúšať sa dodržiavať správne stravovacie návyky počas celého roka.

Prirodzené posilnenie imunity spočíva predovšetkým v konzumácii potravín, ktoré obsahujú vysoký podiel vitamínu C. Všeobecne sa jedná najmä o zvýšený denný prísun ovocia a zeleniny.

Aktuálna odporúčaná dávka vitamínu C je u dospelého jedinca 75-100 mg za deň. Muži by mali pre správne fungovanie obranyschopnosti organizmu denne prijať aspoň 90 mg vitamínu C a ženy približne 75 mg tohto vitamínu. Deťom v predškolskom veku sa odporúča podávať okolo 50 mg vitamínu C za deň. Školáci však zvládnu aj vyššiu dávku, a to asi 60 mg vitamínu C denne.

Ak sa prechladnutie i napriek snahe o včasné posilnenie imunity objaví, telo s ním dokáže efektívne bojovať s minimálnou dennou dávkou 500 mg vitamínu C.

Potraviny s vitamínom C na posilnenie imunity

Prechladnutie je možné prekonať prostredníctvom konzumácie potravín s vysokým obsahom vitamínu C. Posilnenie imunity prirodzenou cestou zvýšeného príjmu toho správneho ovocia a zeleniny, môže dokonca viesť aj k úplnému predídeniu prechladnutia.

Medzi potravinami sa nachádza hneď niekoľko druhov ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú nemalé množstvo vitamínu C potrebného na posilnenie imunity. K týmto potravinám sa radí hlavne zelenina ako napríklad brokolica, karfiol a cesnak. Spomedzi ovocia je na vitamín C bohatý najmä citrón, ale i kiwi či pomaranč. Hotovou zásobárňou vitamínu C sú aj šípky a z nich pripravený šípkový čaj. Tieto potraviny by mal rozhodne zahŕňať každý zdravý jedálny lístok.

1

Brokolica

Brokolica v surovom stave obsahuje asi 140 mg vitamínu C. Jedna hlávka tejto výdatnej zeleniny preto dokonale posilní obranyschopnosť organizmu.

Surová brokolica sa hodí do rôznych diétnych zeleninových šalátov, ktoré sa často zalievajú bielym jogurtom. Ružičky surovej brokolice sa dajú veľmi dobre využiť i na ozdobenie studených cestovinových pokrmov.

Vynikajúco chutí i varená alebo pečená brokolica. V tepelne upravenej forme sa najčastejšie pridáva do zdravých placiek, fašírok či rizota. Obľúbená je aj pri príprave lahodnej krémovej polievky a nejedného labužníka poteší i zapekaná brokolica so syrom.

Pri príprave brokolicového pokrmu však treba mať na pamäti, že brokolica pri tepelnej úprave prichádza o nemalé množstvo vitamínu C. Kompromisom medzi jedením surovej a varenej brokolice je brokolica pripravovaná na pare.

2

Karfiol

Karfiol je zelenina, ktorá taktiež obsahuje vysoký podiel vitamínu C potrebného na prirodzené posilnenie imunity. V jednej hlávke surového karfiolu sa vyskytuje takmer 130 mg tohto vitamínu.

Karfiol sa najčastejšie konzumuje vo svojej vyprážanej podobe. Veľmi dobre chutí však i v kombinácii s brokolicou a cestovinami a pomerne jednoducho sa dajú pripraviť aj ďalšie recepty s karfiolom. Obľúbený je napríklad karfiol ako mozoček.

Podobne ako u brokolice, nie všetky recepty s karfiolom udávajú, že karfiol je kvôli zachovaniu svojich vitamínov omnoho lepšie pripravovať na pare. Zdĺhavým varením prichádza nie len o žiadaný vitamín C.

3

Cesnak

Na posilnenie imunity je vhodné zaradiť do svojho jedálnička i cesnak. V množstve vitamínu C na jednu hlávku ho síce poľahky prekoná karfiol i brokolica, no cesnak navyše obsahuje aj významnú liečivú látku s názvom alicín. Alicín sa vyznačuje svojou prospešnosťou v boji proti vírusovým i bakteriálnym infekciám a prechladnutie proti nemu nemá žiadnu šancu vyhrať.

Cesnak sa môže konzumovať čerstvý alebo sušený. Vďaka svojej špecifickej vôni sa najčastejšie využíva ako korenie na dochucovanie jedál. Na posilnenie imunity je ho však možné jedávať i samostatne, prípadne s jablkom. Vynikajúca je ale i cesnačka s čerstvým či sušeným cesnakom.

4

Citrón

Jeden celý surový citrón obsahuje asi 83 mg vitamínu C. Toto množstvo prevyšuje odporúčanú dennú dávku vitamínu C u detí i žien. Vyrovná sa takmer i množstvu odporúčanej dennej dávky pre mužov.

Citrón je príliš kyslý, a tak ho málokto konzumuje samostatne. Najčastejšie sa používa citrónová šťava, ktorá je vhodná na prípravu rôznych zákuskov. Citrón však možno vyžmýkať aj do stredne teplého čaju a vychutnať si s ním chladné zimné večere. Ak sa zas citrón odšťaví a pridá sa k nemu i odšťavený pomaranč, môže vzniknúť zaujímavá ovocná limonáda, ktorá osvieži počas sparných letných dní.

5

Kiwi

Jedno kiwi obsahuje približne 71 mg vitamínu C.

Toto sladké exotické ovocie sa môže konzumovať i samostatne, no dá sa z neho pripraviť i chutnejšia zdravá desiata, napríklad v podobe ovocného šalátu zaliateho bielym jogurtom. Vďaka kiwi je možné ozvláštniť i ovsenú kašu alebo ovsené vločky. Ďalšou alternatívou, ako sa dá z kiwi pripraviť zdravá desiata, je podávať ho vo forme kiwi smoothie. Vynikajúce sú aj zákusky z kiwi, ktoré môžu slúžiť ako zdravý dezert.

6

Pomaranč

Čo sa týka podielu vitamínu C v citrusových plodoch, pomaranč za kiwi takmer vôbec nezaostáva. Jeden pomaranč totižto obsahuje 70 mg tohto vitamínu.

Ako už bolo uvedené, pomaranč sa dá piť vo forme sladkej šťavy. Na rozdiel od odšťaveného trpkého citrónu ho však netreba miešať s iným ovocím. Pomaranč je možné použiť aj do smoothie, no najčastejšie sa po ošúpaní konzumuje samostatne.

7

Šípkový čaj

Šípkový čaj spoľahlivo zvládne miernejšie i silnejšie prechladnutie. Už len jedna malá lesná šípka totižto obsahuje viac ako 20 mg vitamínu C.

Zo šípok sa dá pripraviť výborný šípkový čaj na posilnenie imunity. Jeho príprava však nezodpovedá bežnej príprave čaju. Šípky je nutné najskôr pozbierať a rozdrviť. Rozdrvené šípky sa následne zalejú studenou vodou a nechajú sa po celú noc lúhovať. Zmes sa potom precedí cez sitko s veľmi malými otvormi a šípkový čaj sa vypije vlažný. Jedine takto nepríde o svoje liečivé schopnosti a významnú dávku vitamínov.

Šípkový čaj navyše neublíži ani vášmu nenarodenému dieťatku. Priam naopak. Zásobí ho potrebným množstvom vitamínu C a zabezpečí jeho správny vývoj obranyschopnosti. Šípkový čaj v tehotenstve je preto viac ako vítaný.

Zdolať prechladnutie či úplne zamedziť jeho prejavom, predstavuje beh na dlhú trať a vyžaduje prirodzené posilnenie imunity. Zapekaná brokolica so syrom, dôsledne pripravená cesnačka alebo rôzne recepty s karfiolom by preto rozhodne nemali chýbať v žiadnom jedálničku, ktorý sa usiluje vybudovať lepšiu obranyschopnosť organizmu.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.