Na čo slúži BMI index a na koľko je zásadný?

Body Mass Index, alebo v skratke BMI index, je najpoužívanejším indikátorom telesnej hmotnosti. Je však skutočne tak spoľahlivý a presný? Použite BMI kalkulačku a vyhodnoťte si výsledky pomocou nášho jednoduchého návodu. Vďaka nemu budete mať lepší prehľad napríklad aj o stave vášho zdravia.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je kalkulacka-1024x683.jpg.

Čo je to BMI

V prvom rade je veľmi dôležité objasniť si, čo to vlastne BMI je. BMI alebo Body Mass Index je najpoužívanejší indikátor telesnej hmotnosti, ktorý sa používa pri zisťovaní toho, aké množstvo telesného tuku máte v tele. Je to veľmi jednoduché meradlo, prostredníctvom ktorého si každý dokáže určiť ohrozenie obezitou, ale samozrejme aj ohrozenie podváhou. Je to vzorec, ktorý je založený na vzťahu medzi telesnou hmotnosťou a výškou.

Výpočet BMI je len jedným z nástrojov pre odhad zdravotných rizík. Ďalšími nástrojmi sú napríklad hladina cholesterolu v krvi, úroveň fyzickej aktivity ale aj rizikové faktory ako krvný tlak.

Historie BMI indexu

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je budik-680x1024.jpg.

BMI index je niekedy označovaný tiež ako Queletov index a to z toho dôvodu, že s myšlienkou hmotnostného indexu prišiel Lambert Adolphe Jacques Quetelet už v rokoch 1830 – 1850. Bol to matematik a sociológ, ktorý pochádzal z Belgicka. Myšlienka hmotnostného indexu sa viac-menej ujala až neskôr v 20. storočí, dokonca v jeho druhej polovici.

Body Mass Index bol prvýkrát použitý v časopise Journal of Chronic Diseases, dokonca sa v článku nachádzalo aj upozornenie, že vzorec slúži iba k orientačným výsledkom, pretože sa v ňom berie do úvahy len výška a váha a ostatné špecifiká sa vôbec nezohľadňujú.

Výpočet BMI

Pýtate sa ako index vypočítať? Výpočet BMI nie je nič ťažké. Vypočíta sa tak, že dosadíte vašu aktuálnu hmotnosť v kilogramoch a vašu výšku. Nie je vôbec potrebné, aby ste si tieto výpočty robili doma sami, použite BMI kalkulačku. Dnes existuje dostatočné množstvo online BMI kalkulačiek, ktoré to spoľahlivo vypočítajú za vás a bez námahy. Výsledkom sú potom hodnoty, ktoré sa pohybujú v rozmedzí od 15 do 40 a to sú ukazovatelia podvýživy, normálnej váhy, nadváhy, prípadne obezity.

Podváha 18,5 – Pri podváhe hrozí množstvo zdravotných rizík. Je preto vhodné držať sa zásad zdravého životného štýlu a zaistiť si dostatočný prísun kalórií. Neustála únava, stres, bolesť hlavy na seba tiež nenechajú dlho čakať.

Normálna váha 18,5 – 05 – V prípade normálnej váhy svoje telo neohrozujete. Je naozaj potrebné si tento vyhovujúci stav udržať zdravým jedálničkom a dostatkom pohybu.

Nadváha 25 – 30 – Nadváha je spojená s rizikom množstva ochorení. Najlepším riešením je zamerať sa na pravidelné a zdravé stravovanie a pohyb.

Obezita prvého a druhého stupňa 30 – 40 – Pri týchto štádiách obezity je priamo nutné a žiadané mať dostatok pohybu. Poraďte sa s odborníkmi a lekármi, aby nedošlo k ohrozeniu zdravia a aby telo prijímalo dostatok potrebných živín. Môžete skúsiť napríklad aj účinnú ketónovú diétu.

Ťažká obezita > 40 – ťažká obezita ide ruku v ruke s množstvom nebezpečných chorôb. Poraďte sa so svojím lekárom, zaraďte do svojho dňa pravidelný pohyb, zmeňte stravovacie návyky a nezabudnite pri tom na účinné doplnky stravy. Tieto kroky vám pomôžu zlepšiť zdravie, budete sa cítiť lepšie a vyhnete sa množstvu zdravotných komplikácií.

Ako sa správne zmerať a zvážiť

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je metr.jpg.

Váženie

Pre výpočet BMI je potrebné, aby vaša výška a váha bola čo najpresnejšie zmeraná. Preto je dôležité poznamenať, že vážiť sa je potrebné ráno, predtým ako sa naraňajkujete, čiže s prázdnym žalúdkom a samozrejme aj s prázdnym močovým mechúrom. Je tiež dôležité, aby ste na nohách nemali nič obuté a aby ste na váhu stúpali bez oblečenia.

Meranie

Merajte sa pri stene a samozrejme naboso. Vyrovnajte sa a vaše päty priložte ku stene. Následne priložte pravítko na hlavu a spravte si čiarku ceruzkou na stenu, alebo poproste niekoho známeho nech to spraví za vás.

Čo hovorí BMI o vašom zdraví

Ľudia ktorých hodnoty sú v normále majú nižšie riziko civilizačných ochorení. Môžu to byť ochorenia od srdcovo-cievnych ochorení, cukrovky až po rakovinu. S tým, že ak vám stúpa váha, stúpa aj miera rizika na ochorenia ako ochorenie žlčníku, bolesť kĺbov, spánková apnoe a chrápanie. Na druhú stranu, ak máte váhu príliš nízku tak sa zvyšuje riziko osteoporózy alebo anémie. Je potrebné, aby bol váš jedálniček pestrý a vyvážený.

Dôležitosť BMI

BMI je potrebné brať s rezervou. Ide totiž len o orientačný ukazovateľ, ktorý, ako sme už vyššie uviedli, ignoruje ďalšie dôležité faktory, kedže zahŕňa len výšku a váhu. V poslednej dobe sa klasický výpočet BMI ukázal ako zastaralý a zavádzajúci, pretože nepočíta s vekom, pohlavím a ani pohybovou aktivitou. Navyše nedokáže presne určiť, aký podiel má na celkovej hmotnosti človeka tukové tkanivo a aký podiel má svalová hmota.

Výpočet BMI preto nie je príliš vhodný pre športovcov, ktorí tak môžu byť zaradení do kategórie nadváhy aj keď majú veľké množstvo svalov ťažších ako tuk. Ak športujete profesionálne, váš zdravotný stav môžete kontrolovať pomocou viacerých testov, napríklad spiroergometrickým testom.

Naopak ľudia s minimálnou svalovou hmotou a veľkým množstvom tukového tkaniva by mohli byť podľa BMI tabuliek zaradení do kategórie normálnej váhy aj keď v skutočnosti trpia nadváhou.

Keďže BMI index neberie do úvahy stavbu tela, nie je presným hmotnostným ukazovateľom ani pre deti alebo tehotné ženy. V týchto prípadoch je preto vhodnejšie využiť iný index alebo špeciálne BMI kalkulačky, ktoré sa napríklad špecializujú na BMI detí.

Čo je to BMI Prime

BMI Prime v podstate hovorí, ako sa človek odlišuje od hornej hmotnostnej hranice. Ide o malú úpravu výpočtu BMI, ktorá spočíva v jednoduchom porovnaní osobného BMI s hornou hranicou normálnej váhy.

Horná hranica hmotnostnej váhy je podľa BMI tabuľky definovaná na 25. V Ázii je kvôli odlišnej telesnej stavbe obyvateľov táto hodnota stanovená na 23. BMI Prime je využívaná aj v medicíne ale tiež na medzipopulačné porovnávania.

V prípade, že má BMI Prime nižšiu hodnotu než 0,74, osoba trpí podvýživou. Keď vychádza BMI Prime medzi 0,74 a 1,00, tak má osoba váhu optimálnu. Pokiaľ je hodnota BMI Prime vyššia než 1,00, tak osoba trpí nadváhou.

Ďalší ukazovatelia a indexy

Brockov index

Tento index uvádza, koľko kilogramov chýba alebo je naviac pri porovnaní s hranicou normálnej váhy. Nepoužíva sa často, pretože nezohľadňuje osoby, ktoré sú menšie ako 155 cm a vyššie než 165 cm, a preto bol prekonaný BMI indexom.

Rohrerov index

Nazývaný tiež index telesnej plnosti. Používa sa predovšetkým pre osoby, ktoré sú vo vývoji, čiže dospievajúce. Vtedy je totiž náročné a problematické získať BMI výsledky.

WHR index

Tento index je ukazovateľom pomeru medzi bokmi a pásom. Využíva sa na meranie kvôli indikácii zdravotného stavu a rizík, ktoré sú prítomné v súvislosti s vývojom vážnych zdravotných komplikácií. Koreluje aj s plodnosťou. Rozdeľuje typy postáv na tvar jablka, tvar hrušky a zmiešaný typ podľa toho, kde sa vám ukladá tuk.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.