Bryndzové halušky, pirohy a strapačky alebo poklady našej kuchyne
Čím sa vyznačuje slovenská kuchyňa?
Slovenská kuchyňa je známa osobitým mliečnym výrobkom, ktorým je bryndza. Bryndza sa využíva v rôznych receptoch, no najznámejší z nich je určite recept na bryndzové halušky. Okrem nich sa na slovenských stoloch tradične využíva aj slanina či kyslá kapusta. Kyslá kapusta sa pridáva do halušiek, piroh, no známa je aj kapustová polievka s údeným mäsom, sušenými hubami a klobásou. Medzi ďalšie tradičné slovenské polievky patrí aj fazuľová či šošovicová. Rovnako obľúbenou súčasťou slovenskej kuchyne sú aj prívarky, ktoré by sa dali nazvať zahustenými polievkami.
Recepty
Pozrite sa bližšie na jednotlivé klasické recepty a vyskúšajte naše tipy, ktorými z nich vykúzlite zdravšie, no rovnako chutné pokrmy.
Bryndzové halušky
Bryndzové halušky sú typickým pokrmom slovenskej kuchyne. Ide o zemiakové halušky doplnené bryndzou, čo je vlastne syr vyrábaný z ovčieho mlieka. Bryndzové halušky si môžete dopriať vo väčšine reštaurácií na Slovensku, ak si ich ale chcete pripraviť sami a zdravšie nechajte sa inšpirovať týmto jednoduchým receptom na špaldové halušky s bryndzou.
Ingrediencie:
- 6-7 zemiakov
- 2 hrnčeky špaldovej múky
- ¾ lyžičky morskej nerafinovanej soli
- 200 g bryndze
Postup:
Zemiaky si ošúpte, umyte a nastrúhajte najemno. Pridajte k nim múku a soľ. Múku prisypávajte postupne tak, aby ste vytvorili stredne husté cesto. V ceste by mali prevládať zemiaky nad múkou. Pripravené cesto postupne pomocou špeciálneho cedidla na halušky pretlačte do vriacej vody a premiešajte. Keď halušky vyplávajú na povrch, varte ešte cca 4 minúty. Potom halušky vyberte do sita a nechajte odkvapkať. Nakoniec premiešajte so zakúpenou bryndzou a môžete podávať.
V tradičnom recepte na bryndzové halušky sa navrch pridáva slanina. Ak si však halušky chcete pripraviť naozaj zdravo, radšej ju vynechajte, prípadne ju môžete nahradiť údeným tofu orestovaným na olivovom oleji.
Pirohy s tvarohovo- ovocnou náplňou
Pirohy sú ďalším pokrmom, ktorý v slovenskej kuchyni nesmie chýbať. Môžete si ich pripraviť s bryndzovou či zemiakovou náplňou, kyslou kapustou alebo podľa tohto receptu na sladko s tvarohovo-ovocnou náplňou, je to len na vás. Kvôli zdravšej verzii využijeme v tomto recepte namiesto klasickej múky zmes múky pohánkovej a špaldovej.
Ingrediencie:
- 600 g zemiakov uvarených v šupke
- 100 g celozrnnej pohánkovej múky
- 150 g celozrnnej špaldovej múky
- 1 čl soli
- 1 vajíčko
- 250 g tvarohu
- 1 balíček vanilkového cukru
- čerešne
- trstinový cukor
- maslo na poliatie
Postup:
Tvaroh si vymiešajte s vanilkovým cukrom a vykôstkovanými čerešňami. Uvarené a vychladnuté zemiaky rozdrvte. Pridajte obe múky, vajce, soľ a vypracujte polohusté, nelepivé cesto. Na doske ho vyvaľkajte do tvaru obdĺžnika. Pomocou okrúhlej formičky z neho vykrajujte kolieska. Naplňte ich pripravenou plnkou, preložte na polovicu a rukami cesto na okraji spojte. Takto pripravené pirohy varte pár minút v osolenej vriacej vode. Podávajte ich poliate rozpusteným maslom a posypané trstinovým cukrom.
Strapačky s kyslou kapustou
Strapačky, teda zemiakové halušky, sú okrem verzie s bryndzou často podávané aj s kyslou kapustou. Kyslá kapusta je známy elixír zdravia, ktorý obsahuje množstvo látok prospešných pre ľudské telo. Strapačky si v tomto prípade môžete pripraviť z pohánkovej múky a vytvoriť tak v kombinácií s kyslou kapustou chutný a zdravý recept.
Ingrediencie:
- 400 g zemiakov
- 100 g pohánkovej múky
- štipka soli
- kyslá kapusta
Postup:
Ošúpané zemiaky si nastrúhajte najemno a zlejte z nich prebytočnú vodu, ak sú veľmi vodnaté. Pridajte pohánkovú múku, štipku soli a premiešajte na polohusté cesto. Nechajte ho 30-60 minút odstáť aby sa múka dobre zapracovala. Potom pripravené cesto pomocou cedidla na halušky pretlačte do osolenej vriacej vody a premiešajte aby sa halušky nezlepili. Varte, kým halušky vyplávajú na povrch. Potom ich vyberte do sita a nechajte odkvapkať. Na záver zmiešajte s kyslou kapustou a podávajte.