Batáty recepty: Originálne a zdravé

Batátové hranolky na plechu. Batáty recepty.

Batáty, známe aj ako sladké zemiaky, sú koreňovou zeleninou s charakteristickou sladkou chuťou a žiarivou oranžovou oranžovou farbou. Pochádzajú z tropických a subtropických oblastí a sú jednou z najstarších plodín, ktoré ľudia začali pestovať. Pôvodne sa rozšírili zo strednej a južnej Ameriky, kde boli pestované už tisícky rokov pred naším letopočtom.

Batáty a batáty recepty boli dlhú dobu významnou súčasťou stravy pôvodných obyvateľov Strednej a Južnej Ameriky, Afriky a Ázie. Po objavení Ameriky sa batáty rozšírili do celého sveta v rámci kolonizačných výprav a obchodných ciest. Dnes sú populárne v mnohých krajinách a batáty recepty sa varia v kuchyniach po celom svete.

Batáty a ich vplyv na zdravie

Batáty majú bohaté nutričné hodnoty a sú skvelým zdrojom vitamínov, minerálov a vlákniny. Obsahujú vitamíny A, C, E a K, ako aj komplex B-vitamínov. Vitamín A je vo forme beta-karoténu, ktorý sa v tele mení na vitamín A, podporuje zdravie očí, imunitný systém a zdravú pokožku. Obsah vitamínu C pomáha posilňovať imunitný systém a zlepšovať vstrebávanie železa z potravy.

Okrem vitamínov obsahujú batáty aj minerály, ako je draslík, horčík a mangán. Draslík je dôležitý pre riadenie krvného tlaku a svalovej funkcie, horčík pomáha udržiavať zdravú kostnú štruktúru a podporuje nervovú funkciu. Mangán je zase nevyhnutný pre metabolizmus a tvorbu kolagénu.

Batáty sú tiež bohaté na vlákninu, čo je dôležité pre správne fungovanie tráviaceho systému a udržanie zdravej váhy. Vláknina pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, udrží vás sýtych a podporuje zdravú črevnú mikroflóru.

Ako pestovať batáty

Pestovanie batátov je možné vo viacerých oblastiach sveta, kde je dostatočné teplo a slnečné svetlo. Batáty preferujú teplé podnebie a rastú najlepšie pri teplotách medzi 21 a 29 °C. Pestujú sa z väčšiny prostredníctvom odrezkov alebo výhonkov, ktoré sa zakorenia a potom sa vysadia do pôdy. Batáty si vyžadujú dobre priepustnú a vlhkú pôdu, ktorá je bohatá na organickú hmotu. Ich rast trvá približne 3 až 4 mesiace, a počas tohto obdobia je dôležité udržiavať konzistentnú vlhkosť pôdy a vyhnúť sa prebytku vody. 

Počas zberu batátov je dôležité chrániť si ruky rukavicami pretože ich listy a stonky môžu podráždiť pokožku. Batáty pestovanie síce nie je jednoduché, ale s primeranou starostlivosťou a správnymi pestovateľskými podmienkami ľahko prídete na spôsob, ako pestovať batáty aj u vás doma, napríklad v skleníku. 

Batáty recepty

Recepty s bátátmi ponúkajú nekonečné možnosti v kuchyni. Môžu byť použité v rôznych receptoch vrátane príloh, polievok, šalátov a dokonca aj v sladkých dezertoch. Medzi najpopulárnejšie batáty recepty patrí batátové pyré, hranolky z batátov, pečené batáty, či dokonca batátová pizza, alebo hummus. Batáty sú vhodné na konzumáciu počas celého roka a hodia sa na rôzne príležitosti. Sú skvelou prísadou do jesenných a zimných jedál – ak sú napríklad sýte jesenné polievky, kde dodávajú hrejivú a sýtu chuť. Zároveň sú vynikajúcim doplnkom letných grilovaných jedál, kde pridávajú sladkosť a krásnu farbu. Môžu byť súčasťou rodinných osláv, večierkov s priateľmi alebo jednoducho slúžiť ako chutný a zdravý pokrm. Batáty sú ale viac než len príloha – s ich bohatou chuťou a výživovými hodnotami sa stávajú vynikajúcim hlavným jedlom pre vegetariánov a vegánov. Nech už si vyberiete akýkoľvek batáty recept, budete mať možnosť objaviť všestrannosť a lahodnú chuť tejto všestrannej potraviny.

1

Batátové pyré recept

Batátové pyré je jednoduché, no veľmi chutné jedlo, ktoré je ale jednoduché na prípravu. Jeho hladká a krémová konzistencia spolu s špecifickou chuťou batátov robí z tohto pokrmu skvelú prílohu alebo dokonca aj samostatné jedlo. Batátové pyré je známe svojou jemnou sladkosťou a bohatým obsahom vlákniny a vitamínov. Je skvelou alternatívou k tradičnému zemiakovému pyré a prinesie do vášho jedálnička nový rozmer chuti a textúry. Toto lahodné batátové pyré môžete servírovať ako prílohu k pečenému mäsu, grilovanému zeleninovému tanieru alebo ho použiť ako náplň do tortilly.

Ingrediencie: 

  • 2 väčšie batáty
  • 2 lyžice masla
  • ¼ šálky smotany
  • 1 lyžička medu
  • soľ a čierne korenie podľa chuti

Postup:

Predhrejte rúru na 200 stupňov Celzia. Ošúpajte a nakrájajte batáty na väčšie kúsky. Na plechu s papierom na pečenie rozložte batáty a pečte ich asi 30-40 minút, alebo kým nie sú mäkké. Vyberte batáty z rúry a nechajte ich vychladnúť. Vložte vychladnuté batáty do mixéra a pridajte maslo, smotanu, med, soľ a čierne korenie. Mixujte až kým batátové pyré nezíska hladkú konzistenciu, prípadne pridajte viac smotany, ak chcete dosiahnuť požadovanú textúru. Ochutnajte a pridajte soľ a korenie podľa chuti. Servírujte batátové pyré ešte teplé a vychutnajte si jeho bohatú sladkú chuť.

2

Pečené batáty v rúre

Pečené batáty v rúre sú jednoduchým, no efektným spôsobom, ako si naplno vychutnať ich výraznú a nezameniteľnú chuť.  Ich šupka sa v rúre pekne skaramelizuje a vnútro zostáva jemné a mäkké. Batáty sú skvelou alternatívou k tradičným pečeným zemiakom. Okrem toho majú batáty mnoho zdravotných výhod, sú plné vitamínov, minerálov a vlákniny, a obsahujú antioxidanty, ktoré prospievajú vašej imunitnej sústave. Korenená glazúra z javorového sirupu navyše vytvorí nečakanú sladko-korenistú chuť. Javorový sirup kúpite v obchodoch so zdravou výživou alebo v overených e shopoch, ako je napríklad Grizly.sk. Tieto pečené batáty v rúre môžete podávať ako prílohu, ale obstoja aj ako samostatné jedlo. 

Ingrediencie: 

  • 4 stredne veľké batáty
  • 2 lyžice olivového oleja
  • 2 lyžice javorového sirupu
  • 1 lyžička mletej sladkej papriky
  • ½ lyžičky mletej škorice
  • ¼ lyžičky mletej červenej papriky (opcionálne pre pikantnejšiu chuť)
  • soľ a čierne korenie podľa chuti

Postup:

Predhrejte rúru na 200 stupňov Celzia. Batáty dôkladne umyte a osušte. Každý batát zabaľte do alobalu a poprepichujte vidličkou, aby mohol cirkulovať vzduch. Na plechu s papierom na pečenie rozložte pripravené batáty. V miske zmiešajte olivový olej, javorový sirup, mletú sladkú papriku, škoricu, mletú červenú papriku (ak ju používate), soľ a korenie. Zmesou potrite každý batát zo všetkých strán. Batáty pečte v rúre asi 45-60 minút, alebo kým nie sú mäkké a šupka nie je krásne skaramelizovaná. Vyberte batáty z rúry a nechajte ich chvíľu vychladnúť. Pred podávaním odstráňte alobal a servírujte batáty ešte teplé.

3

Batátová pizza s kozím syrom a rukolou

Batátová pizza s kozím syrom a rukolou je jedinečným spojením chutí a textúr, ktoré spája sladkosť batátov s kozím syrom a pikantnosťou rukoly. Táto zdravá a originálna verzia pizze je vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí hľadajú alternatívu k tradičnej pizze a chcú si vychutnať lahodné jedlo plné chutí. Táto batátová pizza je bezlepková, ľahká a zdravá. 

Ingrediencie: 

  • 1 veľký batát
  • 2-3 plátky kozieho syra
  • 1 hrsť čerstvej rukoly
  • 2 lyžice olivového oleja
  • soľ a čierne korenie podľa chuti
  • pizzová omáčka podľa preferencie
  • tenké plátky cibuľky (voliteľné)

Postup:

Predhrejte rúru na 200 stupňov Celzia. Ošúpte a nakrájajte batát na tenké plátky. Na kuchynskom plechu alebo pekáči ich posypte olivovým olejom a dochuťte soľou a čiernym korením. Pečte v rúre asi 15-20 minút, kým batáty nezmäknú a nezískajú zlatistú farbu. Po upečení nechajte batáty trochu vychladnúť. Potom položte na plech tenké plátky batátov vedľa seba a vytvorte základ pizze. Na vrch batátového základu pridajte pizzovú omáčku podľa preferencie a rovnomerne ju rozotrite po celej ploche. Na omáčku pridajte plátky kozieho syra a cibuľky (ak používate). Dajte plech do rúry a pečte približne 10-15 minút, kým sa syr nezačne roztápať. Po vybratí pizzy z rúry ju nechajte chvíľu vychladnúť. Na záver ju posypte čerstvou rukolou. Nakrájajte na kúsky a servírujte ešte teplú. 

TIP: Ak ste fanúšikmi rukoly, vyskúšajte aj iné nápadité rukola recepty.

4

Batátové kari s kokosovým mliekom

Batátové kari s kokosovým mliekom je lahodné jedlo, ktoré kombinuje sladkú chuť batátov s lahodným a výrazným indickým korením a krémovosťou kokosového mlieka. Tento recept na kari je ideálny pre tých, ktorí si chcú vychutnať zdravý pokrm plný exotických chutí

Ingrediencie: 

  • 2 väčšie batáty, olúpané a nakrájané na kocky
  • 1 cibuľa, nakrájanú na jemné kúsky
  • 2 strúčiky cesnaku, nasekané
  • 1 lyžica kari pasty (podľa chuti)
  • 1 hrnček kokosového mlieka
  • 1 hrnček zeleninového vývaru
  • 1 lyžica ryžového octu
  • 2 lyžice olivového oleja
  • soľ a korenie podľa chuti
  • čerstvá koriandrovú vňať na ozdobu

Postup:

V hrnci na strednej teplote zohrejte olivový olej. Pridajte cibuľu a cesnak a orestujte ich dozlatista. Pridajte kari pastu a orestujte ju spolu s cibuľou a cesnakom asi 1 minútu, kým sa uvoľnia ich vône. Pridajte nakrájané batáty a premiešajte, aby sa obalili kari pastou. Pokračujte varením asi 5 minút, aby sa batáty trochu zmäkli. Pridajte kokosové mlieko a zeleninový vývar. Hrniec zakryte a nechajte variť na miernom ohni asi 15-20 minút, kým batáty úplne nezmäknú. Počas varenia pridávajte soľ a korenie podľa chuti. Ak preferujete pikantnejšiu chuť, môžete pridať aj ďalšiu kari pastu alebo čili papričky. Pred podávaním pridajte ryžový ocot a premiešajte. Batátové kari môžete servírovať samotné alebo s prílohou, ako je napríklad varená ryža alebo chlieb naan. Ozdobte čerstvou koriandrovou vňaťou.

5

Batátový hummus

Batátový hummus je vynikajúca alternatíva k tradičnému cícerovému hummusu. Táto verzia hummusu využíva výraznú chuť batátov a pridáva mu jedinečnú sladkú a jemnú arómu. Batátový hummus je nielen chutný, ale aj zdravý, pretože batáty sú bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu. Tento originálny recept na hummus určite stojí za vyskúšanie a môže sa stať skvelým prírastkom do vašeho pestrého jedálnička. 

Ingrediencie:

  • 2 stredne veľké batáty, pečené a olúpané
  • 1 pohár uvareného cíceru, alebo cíceru z konzervy
  • 3 lyžice tahini pasty
  • 2 strúčiky cesnaku, nasekané
  • 3 lyžice olivového oleja
  • 2 lyžice  citrónovej šťavy
  • 1 lyžičku mletého koriandra
  • ½ lyžičky mletej kajenskej papriky (voliteľné)
  • soľ a korenie podľa chuti
  • voda (podľa potreby)

Postup:

Predhrejte rúru na 200 °C. Batáty očistite a nakrájajte na hrubé plátky. Na plech s papierom na pečenie rozložte plátky batátov, pokvapkané olivovým olejom, a pečte ich asi 25-30 minút, kým nebudú mäkké a ľahko sa prepichujú vidličkou. Nechajte ich vychladnúť. Do mixéra pridajte pečené batáty, cícer, tahini, cesnak, olivový olej, citrónovú šťavu, mletý koriander, kajenskú papriku (ak preferujete pikantnejšiu chuť) a soľ a korenie podľa chuti. Mixujte ingrediencie do hladkej konzistencie. Ak je hummus príliš hustý, postupne pridávajte vodu, aby ste dosiahli požadovanú konzistenciu. Ochutnajte hummus a pridajte ďalšie korenie alebo citrónovú šťavu podľa svojich preferencií. 

Batátový hummus môžete podávať s pečivom, ako dip k zelenine, alebo ako príspevok k ďalším jedlám. Ozdobte ho olivovým olejom, sezamovými semienkami, prípadne čerstvou koriandrovou vňaťou.

Batáty sú vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí hľadajú zdravé a chutné možnosti v kuchyni. S ich špecifickou chuťou, výživovými hodnotami ponúkajú batáty nekonečné možnosti. Nech si ich užívate vo výdatných hlavných jedlách, lahodných prílohách alebo vo vynikajúcich dezertoch, batáty vám dodajú výživu, farbu a skvelú chuť.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.