Nezháňajte jahody u dvanástich mesiačikov alebo ako uchovať potraviny na zimu

Zima je obdobím vegetačného pokoja. Polia, lúky i lesy prikryje snehový príkrov. Nedá sa nič zberať. Milovníkov zdravej výživy, ktorí dokážu myslieť dopredu, ale nič také neprekvapí. Dobre vedia, že sa musia zásobiť dopredu, aby v zime netrpeli nedostatkom vitamínov a potravín, ktoré sú nabité minerálmi a stopovými prvkami, ktoré prospievajú ľudskému telu.

Na zimu sa treba nachystať už od leta. Nadbytok čerstvých plodov, ktoré neskonzumujeme, možno zavárať, sušiť, zmrazovať, vhodne skladovať. Potom sa nemusíte báť najchladnejšieho obdobia roka. A až zima zaklope na dvere, odpoviete jej, že ste dobre pripravení.

Skleníkové plody zoženiete aj v januári

Rozprávka o dvanástich mesiačikoch rozpráva o tom, ako je možné aj v tuhej zime zohnať čerstvé jahody. Dnes už to nie je iba rozprávka. Skutočne môžete aj počas zimy zohnať v supermarketoch rôzne čerstvé ovocie, vrátane spomínaných jahôd. Jedná sa ale samozrejme o skleníkové plody vypestované pod umelým osvetlením. Sú veľmi drahé, čo je logické. Energiu, ktorá zaistí rastlinám a plodom svetlo a teplo, musí niekto zaplatiť. Tým niekým sa stávate vy, konečný spotrebiteľ. Navyše také plody, ktoré slniečko ani nevideli, budú mať veľmi nízku nutričnú hodnotu, postrádajú totiž vysoký obsah vitamínov a minerálov. Môžu im ich dodať jedine slnečné lúče a interakcie rastliny s nimi.

Vyplýva z toho, že potraviny tohto druhu je lepšie v zime nekupovať. Miniete zbytočne peniaze a výživový efekt bude mizivý. Tiež chuť sa samozrejme nedá porovnávať s čerstvo natrhanými plodmi zo záhradky. Napriek tomu môžete mať kvalitné jahody aj v zime, keď si zavaríte plody zo svojej záhradky alebo samozberu. Skrátka ovládnuť skladovanie potravín sa vám oplatí. Budete mať dostatok vitamínov, minerálov, vlákniny i ďalších látok aj počas tuhej zimy. Ako na to?

Ovocie na mrazenie do cukru neobalujte

Už v lete sa pripravujte na zimu. Ak máte v byte dostatočný priestor, je výhodné zaobstarať si samostatnú väčšiu mrazničku. V byte ju dajte na severnú stranu kuchyne či do komory, v rodinnom dome sa vojde do pivnice. Prebytky čerstvých plodov, nielen ovocia, ale aj zeleniny potom môžete zamraziť a uchovať po mnoho mesiacov. Ide o rýchly a zdravý spôsob uchovávania potravín.

Mrazením sa voda zmení v ľadové kryštály a nedochádza tak k rastu mikroorganizmov. Najlepšie je zamraziť ovocie okamžite po zbere, tak je čo najčerstvejšie. Väčšie ovocie narežte na menšie kúsky a potom zamrazujte, menšie ovocie ako napríklad maliny stačí samozrejme v jednotlivých kusoch. Ovocie umyte a dobre osušte (plody potom nebudú obalené v ľade), potom dajte do mikroténového vrecka a zamrazte. Vytvárajte si vrecká s porciami, ktoré naraz spotrebujete, pretože raz rozmrazené ovocie sa znova nezamrazuje.

Neobaľujte tiež ovocie do cukru, aby sa nekazilo – je to nezmysel. Zmrazené ovocie sa pokaziť nemôže a je hlúposť doň pridávať ďalší cukor, je to navyše proti zásadám zdravej výživy. Skvele sa zmrazuje hlavne bobuľové ovocie, okrem jahôd napríklad aj čučoriedky, ríbezle, černice. Aj v zime potom obohatíte jedálniček o ovocné pokrmy a desiate. Prekvapením nie je ani to, že je možné zamraziť aj umyté a osušené huby, hodia sa k tomu hlavne veľmi mladé plodnice treba šampiňónov alebo hríbikov.

Sušiť môžete aj zeleninu a mäso

Ďalším spôsobom konzervácie potravín je sušenie. Nazbierajte si huby a nasušte ich. V zime potom môžete pridávať huby do rôznych jedál, treba typickej slovenskej kapustnice, zemiakovej polievky s hubami, hubovej polievky, vianočného hubového kuby. Pri varení budú príjemne voňať a dodajú vám aj rad výživných látok. Navyše sú skvelé pre diétne pokrmy.

Platí, že by ste mali sušiť huby dobre očistené a nakrájané na tenké plátky. Spracujte ich na sušenie hneď po príchode z lesa, na nič nečakajte. Rýchlo sa totiž kazia, preto sa rozhodne neodporúča čakať s ich spracovaním do druhého dňa. Ideálne je sušiť prirodzeným spôsobom, než plody vystavovať umelému teplu sušičiek. Výborne sa hodí povala rodinného domu, alebo akékoľvek iné miesto, kde je sucho, teplo a nevyskytuje sa vysoká vlhkosť vzduchu, zároveň by malo ísť o bezprašné prostredie.

Samozrejme okrem húb môžete sušením uchovávať aj veľa ďalších potravín. Z ovocia sa na sušenie výborne hodia jablká a hrušky nakrájané na tenké plátky. Krížalky bývali obľúbenou zimnou pochúťkou našich starých otcov a babičiek a sú navyše oveľa zdravšie ako čipsy, čokoláda či sušienky. Až budete potrebovať v zime prídel maškrtenia, pretože vás bude deptať nedostatok svetla, siahnite po vrecúšku s krížalkami. Dobré sú na sušenie i marhule, skvelý liek proti stresu.

Sušiť možno aj zeleninu, napríklad si môžete pripraviť svoje vlastné sušené paradajky. V neposlednom rade možno sušiť aj mäso. Je pravdou, že sušené mäso môže byť vynikajúcou železnou zásobou, ktorú môžete vziať so sebou napríklad na cesty.

Zavárať alebo mraziť?

Výborným spôsobom, ako uchovať veľké množstvo ovocia a zeleniny, je zaváranie. Ovocný kompót sa dá urobiť z mnohých plodov počas celého leta a jesene. Ak ste v lete zaváhali, ešte teraz môže byť na programe dňa napríklad zaváranie hrušiek. Otázka tiež znie, či je lepšie zmrazovanie alebo zaváranie. Oboje má svoje plus a mínus.

Nevýhodou zavárania je skutočnosť, že tepelným spracovaním stráca ovocie časť vitamínov, predovšetkým vitamín C. Platí preto, že je dobré sterilizovať len nevyhnutne potrebný čas, potom sa veľká časť vitamínov uchová. Na druhú stranu môžete spracovať aj veľké prebytky ovocia zo záhrady, čo sa vám pri mrazení podariť nemôže, jedine, že by ste mali pivničné priestory po okraj naplnené mraziarenskými boxami. Konzervovať zaváraním môžete aj zeleninu, a to rôzne druhy. Poháre koreňovej zeleniny sa v zime budú hodiť na sviečkovú, kvasená sterilizovaná kapusta na kapustnicu, sterilizované uhorky pre chuť k mäsu, rovnako tak rôzne kapustové čalamády.

Skúste ale aj zaváranie červenej repy. Táto plodina je u niektorých ľudí trochu popoluškou kvôli svojej výraznej chuti, pritom sa jedná o vynikajúcu zeleninu vhodnú pre detoxikáciu alebo doplnenie cenných vitamínov a minerálov potrebných pri rekonvalescencii. Pokiaľ ju vhodne spracujete, výrazná chuť nemusí byť problém a svojmu telu doprajete nutričnú bombu, čo je v dlhej bezútešnej zime dôležité.

Nedávajte zemiaky vedľa jabĺk

Ak nepestujete zemiaky na záhrade a niekde ste v obchode narazili na kvalitné, kúpte si ich. Teraz je presne ten správny čas zaobstarať si zemiaky na uskladnenie. Oplatí sa mať ich zásobu na celú zimu. Dobrá, suchá, chladná a dobre vetraná tmavá pivnica je pre domácnosť požehnaním. Nielenže v nej môžete mať túto plodinu, ale do debny z piesku sa dá uložiť napríklad aj koreňová zelenina.

Zemiaky je lepšie ukladať do debničiek do menších vrstiev než do vriec. Teplota skladovania by mala byť 3 – 5 °C, najviac ale 7 °C.

Ale pozor. Nie je dobré skladovať spoločne zemiaky a ovocie, ľahko napáchne a znehodnocuje sa tým chuť oboch. Predtým mali pivnice starých rodinných domov oddelené miestnosti, v jednej boli zemiaky, v druhej kapusta, v tretej koreňová zelenina, v ďalšej ovocie, čo je ideálny stav. Ak to nie je možné, snažte sa aspoň, aby zemiaky a jablká neboli vedľa seba, ale každé v inom kúte. Čo ešte neskladovať vedľa seba? Mrkvu vedľa paradajok (mrkva horkne), cibuľu u paradajok (cibuľa stráca ostrosť), petržlen, kel a uhorky u paradajok a jabĺk (zelenina žltne). Ak nemáte skladovacie priestory, dá sa veľká úroda jabĺk z vášho sadu využiť na muštovanie jabĺk v najbližšej muštárni. Na zimu potom budete mať výživný nápoj plný vitamínu C.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.