Stredomorská diéta

Veľa ľudí jazdí na juh Európy k Stredozemnému moru. Výprava za teplom, slanou vodou a slnkom je ideálnym spôsobom, ako podniknúť niečo so svojou štíhlou líniou.
Všeobecne je známe, že obyvatelia juhu Európy nie sú tak náchylní k zvýšenému cholesterolu a následným srdcovo-cievnym príhodám. Prečo? Základom ich stravy je väčšinou stredomorský jedálniček. Preto neváhajte a tiež ho vyskúšajte.
U nás je dodržiavanie diéty ťažšie
Vlastne nejde o klasickú diétu, ale skôr o životný štýl, celkový spôsob stravovania. Stredomorská strava je vlastne základom životosprávy Talianov, Grékov či Španielov. Ak máte cestu k moru, je to výborná príležitosť, pri ktorej ju môžete vyskúšať.
Stredomorská diéta sa totiž v našich zemepisných šírkach dodržiava ťažšie. Je totiž vo svojej klasickej podobe založená na veľkom množstve morských rýb a darov mora. Tieto potraviny síce už tiež dostanete aj v našich obchodoch, ale proti ich konzumácii hrá úlohu fakt, že nie sú úplne čerstvé, pretože majú za sebou dlhú cestu od mora až k nám na tanier. Tiež ich cena je vysoká.
Ale v prímorských destináciách sa priamo ponúka možnosť vyskúšať, ako stredomorská kuchyňa chutná. V našich krajoch potom najskôr zvolíte variant diéty bez darov mora.
Veľa zeleniny a miesto sladkostí ovocie
Jedálniček je založený na daroch mora, rybách, olivovom oleji. Z toho vyplýva, že stavia na kvalitné tuky. Uvedené potraviny obsahujú veľké množstvo nenasýtených mastných kyselín, ktoré majú pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu. Práve to je dôvodom, prečo juhoeurópske národy netrpia toľko infarktmi a cievnymi mozgovými príhodami.
Zdravé stravovanie podľa stredomorského vzoru tiež kladie dôraz na veľké množstvo zeleniny, strukovín a ľahkého hydinového mäsa. Bežne sa stretnete s tým, že ako prílohu k jedlu dostanete veľkú porciu zeleninového šalátu, žiadne malé misky ako u nás.
Varí sa z čerstvých lokálnych potravín s minimom polotovarov. Používajú sa byliny a čerstvé korenie pre naštartovanie metabolizmu a zlepšenie trávenia. Sladkosti sa nahrádzajú ovocím, na zobanie sa hodia oriešky (pozor, nesolené a nepražené), semienka, bravčové a hovädzie mäso sa na tanieri vyskytuje len veľmi málo.
Výhody stredomorskej diéty:
-
Konzumujete zdravé tuky.
-
Jete veľké množstvo zeleniny.
-
Pripravujete jedlá z čerstvých lokálnych potravín.
Nevýhody stredomorskej diéty:
-
V našich podmienkach je ťažké ju dodržiavať kvôli dostupnosti niektorých surovín.
-
Dary mora a ryby sú v našich obchodoch drahé.
-
Aj tu sa dá pribrať, pozor je treba dávať na nadmernú konzumáciu ovocia, orechov a syrov.
Stredomorská diéta – jedálniček na 3 dni
1. deň
Raňajky: Celozrnná bageta s tuniakovou nátierkou;
Desiata: smoothie z pomaranča, kivi a kešu orieškov;
Obed: celozrnné špagety so slávkami;
Olovrant: Šalát zo strúhanej mrkvy a jabĺk s posekanými mandľami;
Večera: Zapečený baklažán
2. deň
Raňajky: Ovsená kaša s hroznovým vínom;
Desiata: Plátok celozrnného chleba, morčacia šunka, uhorka;
Obed: Guláš zo sépie s ryžou;
Olovrant: Celozrnný rožok, cottage syr, olivy;
Večera: Šalát z celozrnných cestovín s kuracím mäsom a brokolicou
3. deň
Raňajky: Biely jogurt so sekanými orechmi a strúhaným jablkom a medom;
Desiata: Ovocný šalát z banánu, jahôd a hroznového vína;
Obed: Pečená treska s dusenou zeleninou;
Olovrant: Plátok celozrnného chleba ľahko pokvapkaný olivovým olejom, kozí syr, paradajka;
Večera: Údený losos so šalátom z valeriánky
Zhadzujete postupne
Základnými stavebnými kameňmi stredomorskej diéty je pestrá strava, veľa vlákniny, konzumácia kvalitných tukov. Nemyslite si ale, že vám stredomorská strava prinesie rýchly váhový úbytok. 10 kg za mesiac určite nezhodíte, ale cca 0,5 až 1 kg sa za týždeň dá odbúrať – ide presne o tempo chudnutia odporúčané výživovými poradcami.
Keď zásady stredomorskej diéty zladíte s ďalšími pravidlami zdravého stravovania a budete ich dodržiavať dlhodobo, môžete postupne zhodiť aj väčšie množstvo kilogramov.