8 najčastejších mýtov pri chudnutí

Príčinou je v mnohých prípadoch skutočnosť, že počas svojej snahy o docielenie optimálnej váhy zostávate v zajatí najrôznejších mýtov. Na prvý pohľad vyzerajú aj celkom logicky, lenže opak je pravdou. Reálne nefungujú a stávajú sa pre váš organizmus dokonca brzdou, ktorá vám bráni v ceste k štíhlej postave. Ktoré to sú?

1. Keď budem hladovať, budem štíhla/y

Tieto mýty o chudnutí už boli vyvrátené dávno. Je známe, že ak svojmu telu na dlhšiu dobu odopriete pravidelný príjem potravy, zareaguje. Keď dostane ďalší nášup, začne ukladať do zásoby, pretože si jeho bunky pamätajú, že dlho nič nedostali.

Mozog dáva telu pokyn: Robte zásoby, čo keby opäť prišli horšie časy spojené s nedostatkom? V dôsledku toho nebudú tukové zásoby ubúdať, ale naopak rásť, napriek tomu, že ste príjem potravy výrazne obmedzili.

Nehladujte preto, ale jedzte pravidelne každé cca 2,5 – 3 hodiny päťkrát až šesťkrát denne. Svoje telo tým naučíte, že vždy dostane svoj pravidelný prísun jedla, a preto nebude mať dôvod tvoriť zásoby.

2. Cukry alebo sacharidy, veď je to to isté

Možno si aj vy myslíte, že cukry a sacharidy sú to isté. Mýlite sa. Sacharidy delíme do dvoch skupín, na jednoduché a zložené, teda komplexné. Jednoduché sacharidy označujeme ako cukry a práve ony sú prekážkou na vašej ceste, ako schudnúť. Do tejto skupiny patria napríklad repný, ovocný alebo hroznový cukor.

Ak chcete byť naozaj štíhli, mali by ste sa ich konzumácii vyvarovať, alebo ju obmedziť na úplné minimum. Práve cukry sa vo forme nespotrebovanej energie ukladajú vo vašom tele a tvorí nepríjemné tukové vankúše.

Bez komplexných sacharidov sa nezaobídete. Stávajú sa hlavným zdrojom vašej energie. Hľadajte ich v tej najzdravšej forme, napríklad v celozrnnom pečive alebo pohánke, a to aj pri chudnutí.

3. Najneskôr musím jesť v päť hodín večer

Je neuveriteľné, koľko ľudí stále podlieha tomuto tvrdeniu, hoci jeho pravdivosť odborníci už dávno vyvrátili. Toto pravidlo môže platiť jedine v prípade, že pôjdete spať o siedmej alebo najneskôr o ôsmej večer. Väčšina z vás, snáď s výnimkou malých detí, ale chodí spať oveľa neskôr.

Tento mýtus poopravíme – mali by ste jesť naposledy cca 2 – 3 hodiny predtým, než idete spať. Ak zaľahnete v jedenásť večer, doprajte si večeru medzi 8 – 9 hodinou. Keď chodíte spať neskoro a máte vo zvyku večerať skoro, doprajte si ešte druhú večeru, napríklad vo forme bieleho jogurtu.

Držte sa tiež pravidla, že večera by mala byť ľahká – viac bielkovín a menej sacharidov a žiadne ťažko stráviteľné jedlá.

4. Rodičia mali kilá navyše, takže ani ja nemôžem docieliť optimálnej hmotnosti

Chybný predpoklad vychádza zo skutočnosti, že na obezite sa podieľa dedičnosť až v 70 %. Áno, je pravda, že genetické predpoklady ovplyvňujú rad vecí, ktoré bezprostredne súvisia s vaším metabolizmom, ako napríklad rýchlosť spaľovania, ukladanie tukov alebo napríklad metabolické poruchy.

Ale je omyl rezignovať kvôli tomu, že niekto v rodine mal nadváhu. Celý rad vecí totiž môžete zmeniť vy sami. Hovorí sa, že chudnutie je v hlave a na tomto prísloví je veľa pravdy. Nevyhovárajte sa na genetiku, situáciu dokážete veľmi ovplyvniť vhodným jedálničkom a pohybom.

5. Budem jesť prášky na chudnutie a budem slim

So zázračnými pilulkami sa v posledných rokoch doslova roztrhlo vrece. Sľubujú rýchle a bezproblémové chudnutie, lenže skutočnosť býva iná. Fungujú na rôznom princípe, napríklad tlmí chuť do jedla, ovplyvňujú rýchlosť metabolizmu alebo zväčšujú svoj objem v žalúdku.

Ani lieky na chudnutie predpísané lekárom nie sú samospasiteľné. Hlavná práca pri chudnutí vždy spočíva na vás. Tabletky síce môžu podporiť vašu snahu, ale postavu rozhodne nezmení. Predovšetkým vy musíte zmeniť spôsob svojho stravovania a viac sa hýbať.

6. Úplne vynechám tuky a konečne schudnem

Opäť tvrdenie, ktoré neplatí. Je totiž veľmi dôležité, aké jete tuky a v akom množstve. Najlepšie je staviť na zdravé rastlinné a napríklad rybie tuky. Avšak v poslednej dobe úplné vylúčenie tukov sa neodporúča, pretože telo ich k svojmu správnemu fungovaniu potrebuje. Ak ich nemá, dostáva sa do stresu. Ako je známe, stres je zabijakom chudnutia. Vďaka nemu sa zhadzovanie kilogramov zasekne.

7. Keď si budem kupovať light výrobky, určite zhodím

Mnohí ľudia sa nechávajú ovplyvniť bombastickými reklamami na rôzne light výrobky, ako sú napríklad nízkotučné jogurty. Pevne veria tomu, že im dopomôžu k peknej postave. Lenže o žiadne zázraky sa nejedná. Práve naopak.

Napríklad v light jogurte síce nie je toľko tuku, ale ten je nahradzovaný inými látkami. Nezriedka sa jedná o škroby, teda látky zo skupiny sacharidov, alebo dokonca priamo aj jednoduché cukry. Vo výsledku tak môže byť light jogurt energeticky omnoho náročnejší ako jeho klasický variant a navyše nemá vyvážené zloženie všetkých troch zložiek (sacharidy, bielkoviny, tuky), ktoré telo pre svoje správne fungovanie potrebuje. Preto na light výrobky pozor. Starostlivo študujte počet kalórií, ktoré s nimi do tela dostávate.

8. Vyskúšam diétu a kilogramy pôjdu trvalo dole

Existujú ľudia, ktorí skúšajú stále nové a nové diéty, a napriek tomu nechudnú. Ich hmotnosť je často ako na hojdačke, čo spôsobuje jojo efekt. Síce krátkodobo schudnú, ale vďaka efektu zníženého príjmu potravy, ktorý sme popísali v bode o hladovaní, zase stratené kilá rýchlo naberú späť. Jedinou naozaj trvalou šancou, ako docieliť ideálnu váhu, je zmeniť jedálniček a sústrediť sa na to, aby bol naozaj vyvážený.

© COPYRIGHT 2025 pestrý jedálniček. ALL RIGHTS RESERVED.