3 najhoršie diéty: Na také chudnutie radšej zabudnite

Niektoré diéty majú svoje opodstatnenie, iné nie. Sú ale aj také, ktoré, naopak, vášmu telu môžu oveľa viac uškodiť, ako pomôcť. Je lepšie sa ich vyvarovať, lebo si pri ich dodržiavaní môžete rozhodiť metabolizmus a náprava potom bude trvať dlhšiu dobu.
Tukožrútska diéta
Určite ste to už niekedy počuli. Možno vám ju odporučili známi. Potrebujete rýchlo schudnúť niekoľko kilogramov, napríklad preto, aby ste sa vošli do šiat na vianočný večierok alebo v lete do plaviek na dovolenke? Niekto vás balamutí, že najlepšie je tukožrútska diéta. Je to maximálne jednoduché. Proste si uvaríte tukožravú polievku, ktorú následne môžete jesť prakticky neobmedzene. Obsahuje totiž len veľmi málo kalórií.
Z čoho sa polievka skladá? Potrebujete k nej: 5 paradajok, 2 zelené papriky, 6 cibúľ, 1 zväzok vňate zeleru, 1 hlávku kapusty, zeleninový vývar (dá sa tiež nahradiť bujónom) a bylinky, ak ich máte radi. Uvariť takú polievku väčšinou zvládne aj ten najväčší nekuchár. Potom sa s ňou sedem dní doslova pcháte. Máte pritom povolené ovocie okrem banánov (prvý deň), druhý a tretí deň ovocie aj zeleninu, štvrtý deň už aj banány a odtučnené mlieko, piaty a šiesty deň dvakrát mäso, siedmy deň potom aj suchú ryžu. Ôsmy deň sa vraciate k normálnej strave.
Prečo túto diétu odborníci odsudzujú?
- Trpíte nedostatkom sacharidov, preto máte málo energie, cítite únavu, nesústredenosť.
- Telu chýbajú bielkoviny, organizmus si ich berie zo svalov, čo je tá najhoršia možnosť – svaly chudobnejú.
- Úbytok váhy prebieha vďaka vylučovaniu vody a odbúravaním svalov – na tuk to nemá vplyv.
- Jete úplne jednostrannú stravu, telo nedostáva potrebné minerály a stopové prvky.
- Hrozí vám jo-jo efekt po návrate k normálnemu stravovaniu.
- Pri dlhšom dodržiavaní diéta ohrozuje vaše zdravie.
Vínna diéta
Ak patríte medzi tých, ktorí si radi dajú pohárik vína, alebo dokonca notorických pijanov, najskôr vám táto diéta urobí radosť. Každému, kto sa len trochu vyzná v zdravej výžive, ale budú zo skladby povoleného jedla vstávať vlasy hrôzou. Princíp tejto diéty je úplne jednoduchý. Pravidelne konzumujete víno. Niektoré verzie odporúčajú 2 dl vína ku každému jedlu, iné 2 dl vína denne. Nezáleží pritom na tom, či ide o víno biele či červené – niektoré varianty ale odporúčajú víno červené.
K jedlu sa inak povoľuje denne jeden jogurt, jedno jablko, horká čokoláda, mäso a brusnice. Pravidlom je zásadne sa vyhýbať potravinám z bielej múky, rafinovanému cukru a sýteným nápojom. Objavujú sa aj rôzne predpisy vínnej diéty, od striktných, obsahujúcich len vymenované potraviny (z pohľadu zdravej výživy tá najhoršia možnosť), až po benevolentnejšie.
Ako je to s vínom a zdravou výživou? Síce je pravda, že napríklad v červenom víne nájdete veľa antioxidantov, ktoré môžu spomaľovať proces starnutia, alebo strek z bieleho vína môže mať pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu, je potrebné povedať, že alkohol je potrebné konzumovať s rozumom a žiadna prijateľná diéta nemôže byť založená na jeho konzumácii. A predovšetkým pozor, víno samotné je tiež celkom kalorické.
Prečo túto diétu nedodržiavať?
- Diéta má úplne nedostatočný prísun a správne zastúpenie základných živín, teda bielkovín, sacharidov a tukov.
- Máte nedostatok minerálov a stopových prvkov.
- Chudnutie síce môže prebiehať, ale čisto na úkor svalstva a vylučovania vody, nedochádza k odbúravaniu tuku.
- Vo veľmi krátkej dobe hrozí podvýživa.
- Kombinácia väčšieho množstva alkoholu a minimálneho množstva jedla rýchlo vedie k opitosti.
- Môže viesť k poškodeniu pečene alebo žalúdočnej sliznice, ohrozený je aj pankreas.
- Rozhodne je absolútne nevhodné dodržiavať túto diétu dlhšiu dobu, alebo vtedy, keď máte riadiť, obsluhovať stroje, alebo robiť nejakú náročnú a zodpovednú prácu.
- Môže dôjsť k rozvoju alkoholizmu.
Pásomnicová diéta
Ďalšia šialená diéta spočíva v tom, že jednoducho zjete vajíčko pásomnice. V tenkom čreve vám potom rastie pásomnica, ktorá sa živí potravou, ktorá vám priputuje do tráviaceho systému. Okrem toho vám pre svoju potrebu vytiahne aj vitamíny, minerály a iné dôležité živiny. Vy chudnete, ale pásomnica nadobúda obrovských rozmerov. Pokojne môže dorásť dĺžky i niekoľkých (až treba desiatich) metrov. V ľudskom tele prežije aj celé roky.
Podobný spôsob sa používal napríklad na začiatku 20. storočia v Mexiku. Dokonca tam po roku 1900 existovala farma na produkciu pásomníc. Diéta sa potom ukončila tým, že keď človek dosiahol požadovanej hmotnosti, vzal si antiparazitárnu tabletku, ktorá mala pásomnicu zabiť. Lenže toto chudnutie je naozaj tým najstrašnejším variantom diéty. A veľakrát nemuselo dôjsť k zabitiu pásomnice. Navyše nejde len o samotné zabitie, ale aj následné vylúčenie parazita z tela.
Prečo nie je diéta vhodná?
- Parazit v tele rastie, čo je spojené s celým radom zdravotných príznakov od bolestí brucha, hnačiek, vracania, kŕčov, ale aj zníženej chuti do jedla, svrbenia, bolestí hlavy, upchatia čriev alebo žlčových ciest.
- Telo nedostáva prakticky žiadne živiny, tie zoberie pásomnica. Hrozí preto podvýživa.
- Keď sa pásomnica dostane mimo tráviaci trakt, môže spôsobiť veľmi vážne ochorenia končiace pokojne aj smrťou postihnutého.
- Aj keď dôjde k zabitiu pásomnice antiparazitárnou tabletkou, jej vylučovanie môže spôsobiť nielen brušné, ale aj rektálne komplikácie.
Skrátka a jednoducho, najlepšou cestou, ako schudnúť, je zdravý a vyvážený jedálniček, bez všetkých bláznivých diét.