3 jednoduché recepty na letné polievky
V letných horúcich dňoch rozhodne nie sú dobré ťažké kalorické jedlá s množstvom tukov. Po tých ľudské telo väčšinou prahne počas zimy, aby sa zahrialo a prekonalo nepriazeň počasia. Na leto sa naopak hodia jedla ľahké, plné zeleniny, bieleho mäsa s minimom tukov. Ideálnym pokrmom pre teplé dni sú predovšetkým polievky.
Pre horúce dni sa teplá polievka nehodí
Samozrejme, nikomu sa asi veľmi nebude chcieť jesť večer po dni, keď teplomer prekročil tridsiatku, teplý kurací vývar. Prehriate telo si žiada skôr niečo chladnejšieho. Aj keď s chladnými pokrmami pozor. Ani v horúcich dňoch nie je dobré šokovať prehriaty organizmus ľadovo vychladeným pitím či pokrmom. Nie nadarmo sa hovorí, že najlepšou tekutinou v horúcom lete je nesladený vlažný čaj či voda s citrónom. Ak totiž do tela vpravíme extrémne studený nápoj, vnútorná termoregulácia na to bude reagovať v podstate ďalším zahriatím, čo nie je dobré. Takže ideálne je v lete jesť a piť pokrmy skôr vlažné než úplne studené.
Výborne osviežia napríklad studené letné polievky. Určite ste niekedy počuli o španielskom gazpachu alebo bulharskom taratoru. Ide o vychladené polievky plné zeleniny, ktoré vám dodajú veľa vitamínov a minerálov a v horúčave nijako nezaťažia váš organizmus.
Ako sa popasovať s ich prípravou? Výhodou je, že u niektorých z nich nebudete potrebovať sporák, len mixér. Celú akciu preto bez problémov zvládnu aj kuchárski začiatočníci, ktorí sa inak kuchyni radšej vyhýbajú.
Španielske gaspacho
Na pravé španielske gaspacho budete potrebovať:
- 1 kg vyzretých paradajok
- 1 ks uhorka
- 1 ks červenej papriky
- 2 ks strúčiky cesnaku
- 1 ks menšej červenej cibule
- 2 ks bieleho toastového chleba
- Malý kúsok chilli papričky (ak máte radi ostrejšie jedlá)
- Cca 3 polievkové lyžice extra panenského za studena lisovaného oleja
- 2 ks polievkové lyžice červeného vínneho octu či šťavy z limetky
- 1 ks štipku soli
- Korenie (tymián, estragón, oregano, saturejka – podľa vlastnej chuti)
Paradajky sparte vo vriacej vode a ošúpte z nich šupku. Odstráňte kúsok okolo stopky a tiež semienka. Dužinu dajte do mixéra. Oškrabte šupku z umytej uhorky. Pozdĺžne ju rozkrojte a vyberte semienka. Nakrájajte na kúsky a vložte do mixéra k paradajkám. Umyte papriky, odstráňte stopku a semienka a tiež pridajte nasekanú na kúsky do mixéra. Olúpte cibuľu a cesnak, nasekajte na kúsky a tiež pridajte do mixéra. Pridajte aj vo vode rozmočený toastový chlieb a prípadne aj čili papričky a korenie. Rozmixujte dohladka. Môžete dochutiť soľou, octom či limetkovou šťavou. Dajte vychladiť do chladničky.
Francúzska pórová polievka vichysoisse
Taktiež Francúzi majú svoju studenú letnú polievkovú špecialitu. Ide o vichysoisse, pórový krém, na ktorý si musíte prichystať:
- 4 ks pórov (berte len bielu časť)
- 1 ks cibuľa
- 750 gramov zemiakov
- Cca 1,5 litra kuracieho vývaru
- 50 gramov masla
- 250 ml smotany 12%
- Soľ a korenie (ideálne čerstvo namleté)
Umytý pór pokrájajte na kolieska. Na jemno nasekajte cibuľu. Oškrabte umyté zemiaky a pokrájajte ich na kocky. Pripravte si hrniec, v ktorom rozpustíte maslo a na ňom necháte zosklovatieť cibuľu. Potom pridáte pór. Nechajte ho zmäknúť a zalejte kuracím vývarom a pridajte zemiaky. Varte cca 15 – 20 minút, kým zemiaky nezmäknú. Odstavte z platne, nechajte vychladnúť a dohladka rozmixujte. Dochuťte soľou a korením. Dajte do chladničky a pred podávaním do polievky vlejte smotanu a premiešajte. Podávajte chladné.
Bulharský tarator
Taktiež Bulhari sa chvália svojou pochúťkou v podobe bulharského taratoru, chladnej uhorkovej polievky.
Čo na ňu budete potrebovať:
- 1 ks šalátovej uhorky
- 4 ks strúčiky cesnaku
- 3 ks polievkové lyžice nadrobno nasekaných vlašských orechov
- 50 ml olivový olej
- ½ litra acidofilného mlieka
- 2 ks bieleho jogurtu (á 150 ml)
- Citrónová šťava podľa chuti
- Soľ
- Trochu čerstvého alebo naloženého kôpru
- Trochu čerstvej petržlenovej vňate
- Citrónová šťava podľa chuti
Umyte šalátovú uhorku, ale nechajte ju aj so šupkou. Nastrúhajte ju nahrubo. Utrite cesnak s trochou soli. Dajte ho do misy a pridajte k nemu nadrobno posekané vlašské orechy. Prilejte olivový olej a dôkladne premiešajte. Vsypte nastrúhanú uhorku, petržlenovú vňať a kôpor. Prilejte acidofilné mlieko a jogurty. Premiešajte všetko naozaj dobre, aby sa vytvorila homogénna hmota. Môžete polievku prípadne dochutiť citrónovou šťavou. Polievku dajte do chladničky vychladiť a potom môžete podávať.
Chladenú polievku pripravíte aj z ovocia
Väčšina južných národov ako Španieli, Francúzi či Bulhari majú nejakú svoju letnú studenú polievkovú špecialitu. Ale nemusíte sa obmedzovať len týmito receptami. Dá sa pripraviť napríklad kyslastá polievka z červenej repy, studený mixovaný hráškový krém. Môžete ale skúsiť aj chladené polievky z ovocia, napríklad mixovaných jahôd alebo malín a smotany. Fantázii sa medze nekladú. Inšpirujte sa a skúste i experimentovať. Nebojte sa. Výsledky sú skvelou letnou večerou alebo obedom.